Srpski fudbalski klubovi imali su užasnu nedelju u Evropi. Ne toliko neuobičajenu za ovu sezonu, pa da utisak tog užasa bude jači, ali je svake dve sedmice – kada se igraju evropske utakmice – osećaj jednako sumoran.

Nakon što je Crvena zvezda u utorak na Red Bul areni poražena od ekipe Lajpciga rezultatom 3:1, ista sudbina zadesila je i TSC i Čukarički; Vićenco Grifo het-trikom se postarao da se ekipa Frajburga iz Bačke Topole vrati sa sva tri boda, dok je Fiorentina u Firenci potpuno pregazila Brđane i čak šest puta  Nemanju Belića učinila nemoćnim.

Tako smo nakon tri odigrana kola došli u situaciju da su sve tri srpske ekipe poslednjeplasirane u svojim grupama, od čega jedino Čukarički dosad nije uspeo da osvoji baš nijedan bod (Crvena zvezda remizirala je u prošlom kolu s Jang bojsom, dok je TSC u 90. minutu golom mladog Miloša Pantovića protiv Olimpijakosa poravnao na 2:2 i ipak uspeo da im otkine bodove). Koliko je ova evropska sezona loša po naš fudbal dovoljno govori podatak da je od četiri srpska kluba ove sezone jedinu pobedu ostvario Partizan (koji se na kraju u Evropu nije ni plasirao), i to u meču 2. kola kvalifikacija za Ligu konferencija, kada su crno-beli u Beogradu savladali azerbejdžanski Sabah. Premalo od crno-belih za ukupni zbir.

Tako su sva proleća koja su Partizan (u LK) i Crvena zvezda (u LE) prethodnih sezona dočekivali u Evropi pala u vodu. Remi praške Sparte s Rendžersom i pobeda Viktorije Plzenj nad Dinamom iz Zagreba katapultirali su Češku na 13. poziciju, a ništa manje nam pomogli nisu ni Nordsjeland što je slavio u Trnavi i Bodo koji je pobedio Bešiktaš. Kada se na sve to nadoveže i Moldeov ubedljivi trijumf nad švedskim Hekenom, dolazimo do toga da je, osim Češke i Norveške, i Danska preskočila Srbiju.

Svakog vikenda posle Evrope, izgleda kao da čitate ovaj isti tekst, ali da li je sve ovo neočekivano?

Nije.

UEFA model je toliko glupo osmišljen da je gomila zemalja prošla kroz istu situaciju u kojoj se jo-jo efekat ozbiljno oseti. Recimo, hrvatska je spomenutim porazom Dinama pala ispod 20. mesta po UEFA koeficijentu, a nekada je bila daleko ispred Srbije.

Ključna manjkavost ovakvog UEFA modela je činjenica da se na jednak način vrednuje svaka pobeda – i Partizanova protiv nekog Sabaha i eventualna pobeda Crvene zvezde protiv Mančester sitija. Kako nacionalni koeficijent raste, tako se i klubovi pomeraju prema grupnoj fazi i igraju sve manje kvalifikacionih utakmica – što znači sve manje „lakih“ bodova. Na sve to, kako koeficijent raste, dodaje se još jedan klub – u slučaju Srbije peti, što znači i peti po kvalitetu – pa se i ukupan zbir osvojenih bodova deli sa pet.

To znači da svaka zemlja koja dobaci 11. ili 13. poziciju, ima manje prilika da osvaja bodove, igra sa mnogo jačim protivnicima, a bodovi se dele sa većim brojem klubova. Siguran put ka dole.

Još se nije pojavila zemlja čiji su klubovi takvu sudbinu izbegli, ali to ne olakšava ni malo srpsku poziciju ove sezone.

Printscreen: UEFA.com

Naravno, treba nagalsiti da je sve još uvek veoma otvoreno, i da to što je Srbija trenutno na 15. mestu ne mora značiti da će tako i ostati. Uspe li Crvena zvezda da prezimi u Evropi (u prevodu – da završi kao trećeplasirana i izbori prolazak u Ligu Evrope) situacija bi mogla da se popravi. Ali ne previše.

Što se tiče utakmica koje su našim klubovima ostale do kraja grupne faze, Crvena zvezda će na Marakani dočekati Mančester Siti i Lajpcig, dok će u goste ići Jang Bojsu; TSC ugostiće Vest Hem i putovati u Nemačku i Grčku; dok je pred Čukaričkim još samo putovanje u Belgiju, pošto će mečeve s Fiorentinom i Ferencvarošem igrati u Beogradu,

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.