Nedavne katastrofalne poplave u libijskom gradu Derni izazvale su ozbiljnu humanitarnu krizu, a brige o širenju bolesti i zaraze u otežanim uslovima rastu.

Nakon što su brane nizvodno popustile pod pritiskom obilnih padavina – izazvanih snažnim olujnim vetrom jačine uragana – grad Derna se našao pod vodom koja je sa sobom povukla hiljade života i domova u more. Iako su različiti izveštaji o broju žrtava u ovom trenutku, zvanične projekcije prelaze 11.000, prenosi Gardijan.

Međunarodne organizacije za pomoć, uključujući „Islamic Relief“ i „Lekare bez granica“ (MSF), upozoravaju na rastući rizik od širenja bolesti kao i ozbiljne poteškoće u dopremanju pomoći onima kojima je najpotrebnija. Islamic Relief je izdao upozorenje o „drugoj humanitarnoj krizi“ nakon poplava, ukazujući na „rastući rizik od bolesti koje se prenose vodom, nestašica hrane, skloništa i lekova“.

Osim širenja bolesti, grad Derna suočava se sa opštom nestašicom resursa koji uključuju hranu, sklonište i medicinsku negu. Ove okolnosti stvaraju povoljno tlo za brzo širenje bolesti, posebno onih koje se prenose vodom, jer se vodovodni sistemi kontaminiraju.

Pristup hitnoj pomoći i humanitarnim resursima je izazovan, a koordinacija je otežana. Timovi MSF-a se šalju na istok kako bi ocenili vodovod i sanitarni sistem, pri čemu je koordinacija pomoći opisana kao „haotična“. Libijske vlasti su ograničile pristup Derni civilima kako bi dale prostor hitnim službama i humanitarnim radnicima, uz zabrinutost zbog kontaminacije stajaće vode.

Crveni krst i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) zajedno su izdali saopštenje koje ističe da tela žrtava prirodnih katastrofa predstavljaju zdravstvenu pretnju. Iako lokalne vlasti i zajednice, pritisnute stresom, brže sahranjuju tela, ovo može izazvati dugotrajnu mentalnu traumu za porodice i društvene i pravne probleme. U saopštenju se apeluje da se ne nastavlja sa masovnim sahranjivanjem preminulih u masovnim grobnicama.

UN je poslao više od 71 milion dolara kako bi pomogao stotinama hiljada ljudi u nevolji, ali „stepen problema“ još uvek nije potpuno preciziran. Potrebna je hitna koordinacija između rivalnih administracija Libije – međunarodno priznate vlade u Tripoliju i one sa istoka zahvaćenog katastrofom.

Iako su mnogi izgubili nadu da će pronaći preživele, timovi Crvenog polumeseca Libije još uvek tragaju za mogućim preživelima. Nekoliko timova pokušava dostaviti neophodnu pomoć porodicama u istočnom delu grada, koji je bio pošteđen najgorih poplava, ali je ostao odsečen od ostatka regiona.

Očekuje se da će biti potrebne velike investicije u obnovu infrastrukture i podršku zajednicama kako bi se ponovno izgradila Derna i omogućilo stanovništvu da se oporavi od posledica ovog razornog događaja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.