Senator američke savezne države Njujork Čak Šamer pokušava da progura zakon kojim bi se stvorila komisija za deklasifikaciju poverljivih vladinih dokumenata o neidentifikovanim letećim objektima (NLO), nastojeći da primora vladu da sa javnošću podeli sva znanja koja je dosad o vanzemaljskom prikupila, piše The New York Times.

Ovakva mera ima za cilj da se suprotstavi i raskrinka sve teorije zavera koje je vlada svojim strahom od otkrivanja dokumenata veštački stvorila. Zakon koji će Šumer predstaviti kao amandman na godišnji zakon o politici odbrane ima dvostranačku podršku, uključujući onu koja stiže od senatora Majka Raundsa, republikanca iz Južne Dakote, i senatora Marka Rubija, republikanca sa Floride, a očekuje se i podrška u Domu. Veće je u sredu u svoju verziju godišnjeg zakona o odbrani uključio meru koja bi naterala Pentagon da objavi dokumente o neidentifikovanim vazdušnim pojavama. Mera Senata vladinim agencijama daje rok od 300 dana kako bi organizovali i revidirali svoje evidencije o neidentifikovanim pojavama i nakon toga ih dostavile odboru za reviziju.

Ukoliko zakon prođe, predsednik Bajden imenovao bi uz odobrenje Senata devetočlani odbor nadležan za razmatranje. Članovi Senata kažu da je namera da se izabere grupa ljudi koji će insistirati na obelodanjivanju informacija, istovremeno štiteći osetljive metode prikupljanja obaveštajnih podataka. 

Interesovanje o N.L.O.-u oduvek je bilo veliko, ali otkako je kolekcija video snimaka koji prikazuju neidentifikovane pojave zabeležene vojnim senzorima predočena javnosti, ono je znatno poraslo. Neki od video snimaka koje je Pentagon objavio objašnjeni su kao optičke iluzije ili dronovi, ali ima i onih koji su neobjašnjivi, pa su tako, nakon što ih je Kongres nagario, Pentagon i obaveštajne agencije prikupile na stotine izveštaja o ovim pojavama. Zvaničnici su rekli da je većina neobjašnvih incidenata smeće iz vazduha, kineski špijunski dronovi ili neispravni meteorološki baloni. Američki zvaničnici su u više navrata izjavili kako nijedan od video snimaka ili drugog materijala koji su prikupili ne predstavlja dokaz posete vanzemaljaca.

Koliko neobjavljenih dokumenata postoji u američkom državnim arhivama, teško je proceniti. Iako su obaveštajne agencije nekoliko puta izjavile kako je sav materijal koji poseduju objavljen, činjenica je da novija istraživanja, naročito Pentagona, nikada nisu ugledala svetlost javnog obelodanjivanja. Eto na primer, razne Pentagonove radne grupe sprovele su  opsežna istraživanja o video-snimcima koje su snimili mornarički avijatičari ili neko drugo vojno osoblje, a koji su i dalje tajni. 

Nespremnost da se podeli sve što se zna o incidentima koji nisu u potpunosti shvaćeni  podstaklo je beskrajne spekulacije na društvenim mrežama, u specijalnim TV emisijama i javnim debatama. Prilikom izrade zakona komisija će se ugledati na komisiju koja je nadgledala objavljivanje informacija o ubistvu Džona F. Kenedija. Taj zakon, usvojen 1992. godine, jeste bio nesavršen, i objavljivanje i zadržavanje dokumenata jeste nastavljeno i za vreme Bajdenove administracije, ali i pored toga, ta komisija izdejstvovala je objavljivanje hiljada stranica poverljivih dokumenata, pa zbog toga zakonodavci veruju da bi isti taj pristup mogao profunkcioniše i u ovom slučaju.

Prema zakonima senatora Šumera, predsednik bi mogao da da odloži materijal koji je komisija odlučila da objavi, ukoliko postoji osnova za zabrinutost za nacionalnu bezbednost.  Međutim, tom merom bi se uspostavio vremenski raspored za objavljivanje dokumenata i kodifikovana pretpostavka da bi materijal trebalo da bude javan. 

„Ovaj proces omogućiće nam da skinemo veo tajne sa poverljivih N.L.O. dokumenata”kaže Alison Bjazoti, portparolka Šumera. 

Vladini zvaničnici su u više navrata govorili kako nemaju ostatke srušene vanzemaljske svemirske letelice ili bilo kakvog drugog vanzemaljskog objekta. 

Te tvrdnje osporili su neki bivši zvaničnici koji veruju da vlada ne otkriva sve što zna. Gospodin Bajden, za razliku od bivšeg predsednika Baraka Obame, još uvek se nije  direktno pozabavio pitanjem neidentifikovanih pojava. Ali gospodin Bajden jeste naredio da se s neba obore dva nepoznata objekta i kineski špijunski balon. Posle toga, predsednik je rekao da se neće izviniti za obaranje špijunskog balona i da će Sjedinjene Države nastaviti da prilagođavaju svoj pristup suočavanju sa nepoznatim letećim predmetima.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.