Grupa od 80 istraživača upozorava da je takozvani pristup „imunitetu krda“ upravljanju koronaviruisom omogućavanjem da se razvije imunitet u populacijama sa niskim rizikom, kako bi se istovremeno zaštili najugroženiji, „opasna zabluda koja nije potkrepljena naučnim dokazima“.

Otvoreno pismo, koje su autori nazivali Memorandum Džon Snou, objavio je The Lancet. Potpisalo ga je 80 međunarodnih istraživača (od objavljivanja) sa stručnošću koja se odnosi na javno zdravlje, epidemiologiju, medicinu, pedijatriju, sociologiju, virusologiju, zarazne bolesti, zdravstvene sisteme, psihologiju, psihijatriju, zdravstvenu politiku i matematičko modeliranje.

Pismo će takođe biti objavljeno tokom 16. Svetskog kongresa o programu javnog zdravlja 2020.

Oni navode: „Ključno je delovati odlučno i hitno. Efikasne mere koje suzbijaju i kontrolišu prenos moraju se široko primenjivati, a moraju biti podržane finansijskim i socijalnim programima koji podstiču reakcije zajednice i bave se nejednakostima koje su pojačane pandemijom. “

Dodaju: „Stalna ograničenja će verovatno biti potrebna u kratkom roku, kako bi se smanjio prenos i popravili neefikasni sistemi za odgovor na pandemiju, kako bi se sprečile buduće blokade. Svrha ovih ograničenja je efikasno suzbijanje koronavirusa na niske nivoe koji omogućavaju brzo otkrivanje lokalizovanih izbijanja i brzi odgovor efikasnim i sveobuhvatnim sistemima za pronalaženje, ispitivanje, praćenje, izolaciju i podršku kako bi se život mogao vratiti u gotovo normalno bez potrebe za uopštenim ograničenjima. Zaštita naših ekonomija neraskidivo je vezana za kontrolu COVID-19. Moramo zaštititi našu radnu snagu i izbjeći dugotrajnu neizvesnost “.

Autori priznaju da su tekuća ograničenja razumljivo dovela do široke demoralizacije i smanjenja poverenja javnosti, te da se suočavajući sa drugim talasom zaraze ponovo interesuje za takozvane pristupe prirodnog imuniteta krda (omogućavajući veliko nekontrolisano izbijanje u populacija sa malim rizikom, istovremeno štiteći ranjive, što neki tvrde da bi moglo dovesti do razvoja imuniteta stanovništva stečenog infekcijom u populaciji sa niskim rizikom, što će na kraju zaštititi ranjive).

Kažu da je svaka strategija upravljanja pandemijom koja se oslanja na imunitet od prirodne infekcija za COVID-19 pogrešna.

Objašnjavaju da nekontrolisani prenos kod mlađih ljudi rizikuje značajno loše zdravlje i smrt celokupne populacije – sa stvarnim dokazima iz mnogih zemalja koji pokazuju da nije moguće nekontrolisane epidemije ograničiti na određene delove društva, a to je praktično nemoguće i krajnje neetično izolovati velike delove stanovništva.

Umesto toga, kažu da su posebni napori za zaštitu najugroženijih od suštinskog značaja, ali moraju da idu ruku pod ruku sa višestrukim strategijama na nivou stanovništva. Oni takođe navode da ne postoje dokazi za trajni zaštitni imunitet na koronavirus nakon prirodne infekcije, i upozoravaju da ovaj opadajući imunitet kao rezultat prirodne infekcije ne bi okončao pandemiju COVID-19, već bi rezultirao ponovljenim talasima prenosa tokom nekoliko godina. Kažu da bi ovo moglo izložiti ugroženo stanovništvo riziku u neograničenoj budućnosti, jer bi strategije „imuniteta krda“ zasnovane na prirodnim infekcijama rezultirale ponovljenim epidemijama, kao što se vidi kod mnogih zaraznih bolesti pre masovne vakcinacije.

Umesto toga, autori pozivaju na suzbijanje virusa dok se populacija ne može vakcinisati. Autori takođe upozoravaju da „imunitet krda“ zasnovan na prirodnoj infekciji rizikuje da utiče na radnu snagu u celini i da prevazilazi sposobnost zdravstvenih sistema da pružaju akutnu i rutinsku negu.

U pismu se zaključuje: „Dokazi su vrlo jasni: kontrola širenja COVID-19 u zajednici je najbolji način da zaštitimo naša društva i ekonomije dok ne dođu sigurne i efikasne vakcine i terapije u narednim mesecima. Ne možemo si priuštiti smetnje koje podrivaju efikasan odgovor; neophodno je da hitno delujemo na osnovu dokaza “.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-457-od-15-oktobra/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.