Poslednji put je Izrael u ovakvoj situaciji bio tokom Jomkipurskog rata 1973, kada su Egipat i Sirija simultano napali tu zemlju – sve od tada, bombe nisu istovremeno padale na Jerusalim i Tel Aviv, dok neprijatelji Izraela napadaju na različitim mestima kopneno njegovu teritoriju.

Ovakav napad iz Gaze – odakle su Palestinci birali do sada drugačije modele ratovanja, kroz sporadična granatiranja i angažovanje bombaša samoubica – ne pamte ni oni koji se sećaju vremena pre Jomkipurskog rata.

Kako se baš sada dogodio ovakav napad? Mnogi analitičari to povezuju sa komandantom brigade Iz ad Din al Kasam Mohamedom Deifom.

„Tajanstveni vođa“ (kako ga nazivaju ovih dana) najradikalnijeg krila Hamasa u snimljenoj poruci obavljenoj na internetu rekao je da je udar na Izrael odgovor na 16 godina dugu blokadu Pojasa Gaze, izraelske napade na Palestince u gradovima na Zapadnoj obali i skrnavljenje džamije Al Aksa.

Takođe je pozvao na “islamski otpor u Libanu, Iraku i Siriji”, te poželeo da svi oni “spoje svoj otpor s Palestincima” i “odmah počnu da marširaju prema Palestini.”

Deif, ipak, nije toliko tajanstven koliko je oko njega izgrađena takva aura. On je na crnoj listi Izraela već 25 godina, zbog svojih „terorističkih delatnosti“, kako se navodi u njegovom dosijeu.

Vođstvo nad vojnim krilom Hamasa preuzeo je 2002, nakon što je u izraelskom vazdušnom udaru poginuo njegov prethodnik Salah Šehadeh. Od tada su izraleske snage, navodno, sedam puta pokušale da ga ubiju, a nije ni potvrđeno ni demantovano da je u jednom od tih pokušaja toliko teško ranjen da zapravo ne može da hoda.

Ono što jeste potvrđeno – u jednom od pokušaja atentata ubijeni su Deifova supruga i njihovo dvoje male dece. Kako je Izrael verovao dugo da je tom prilikom i on stradao, to pomalo podseća na prvu sezonu serije Fauda.

Fauda je reč hebrejska reč za haos – Deif je ovim napadom na Izrael sve što je imao stavio upravo na faudu.

Iako se u poslednja dva dana puno raspravlja o motivima zbog kojih je Hamas baš sada pokrenuo brutalan napad na Izrael, neki analitičari su mišljenja da čoveku koji je izgubio porodicu ne trebaju posebni motivi za osvetu.

Prema web stranici Counterextremism.com, koja se poziva na zvanične izvore Brigada Al Kasam, navodi se da je Deifovo pravo ime Mohamed Diab. Web stranica objašnjava da ime Deif, koje je odabrao, znači “gost”, što je prikladan naziv za čoveka koji se neprestano kreće “od sela do sela i od mesta do mesta”, izbegavajući stalan nadzor izraelskih snaga bezbednosti.

Deif je rođen 1965. u palestinskoj izbegličkoj porodici koja se nastanila u kampu Kan Junis u južnom delu Pojasa Gaze. Odrastao je u porodici s vrlo niskim primanjima i bio je prisiljen privremeno da napusti školu da bi izdržavao porodicu. S ocem je radio u predionici i bavio se tapetarstvom, a potom je osnovao malu farmu živine i radio kao vozač. Pridružio se pokretu Hamas krajem 1987. Vratio se u školu i stekao obrazovanje na Islamskom univerzitetu u Gazi, a diplomirao je 1988. i stekao diplomu diplomiranog inženjera.

Izrael ga je uhapsio 1989. i proveo je 16 meseci u zatvoru bez suđenja, pod optužbom da je radio u vojnom aparatu tog pokreta. Nakon što je oslobođen, Deif je sa saradnicima osnovao Brigade al Kasam.

Njegova je misija, čini se, ušla u završnu fazu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.