Još je Ser Aleks Ferguson krenuo sa tom tradicijom – pozivao bi svakog trenera sa kojim bi se susreo na Old Trafordu na čašu vina posle utakmice, da porazgovaraju kako i drugi, obični ljudi, razgovaraju o poslu. Iako ni Fergi, ni oni koji bi preko puta njega mućkali vino po ustima nisu bili obični ljudi, već oni koji su svom poslu manijakalno posvećeni. Neki od najvećih trenera današnjice imaju isti običaj – posle meča pozovu na čašicu razgovora svog protivnika i tom prilikom mu ukažu poštovanje i daju podršku za dalji rad i razvoj. U Mančesteru, gradu koji je decenijama bio u bojama samo jednog kluba, sličnu je stvar uradio i trener kluba koji poslednjih godina dominira i Engleskom i Evropom.

Pep Gvardiola, trener Mančester sitija, i Barak Bahar, strateg Crvene zvezde dogovorili su da će tu flašu vina podeliti u Beogradu, posle poslednje utakmice grupne faze Lige šampiona. U prvoj utakmici, na otvaranju ovogodišnje evropske sezone za šampione Engleske i Srbije, Bahar je igrom crveno-belih zaslužio poziv.

Na stadionu na kom se gostima bodovi ne nude ni u šali, Zvezda je imala svojih sat fudbala po planu i na nivou koji je protivnik zahtevao

Nikada se navijači Crvene zvezde nisu i nikada se neće radovati porazima, ali su mogli da se poraduju zbog jedne rečenice koju je Bahar nakon utakmice izgovorio. „Možemo da se pogledamo u ogledalo“, rekao je izraelski stručnjak posle utakmice.

Crvena zvezda je totalno nadigrana.

Siti je – ako to nadigravanja uopšte treba kvantifikovati i ako se kvantifikovati može – uputio je 37 udaraca u gol Crvene zvezde, od čega 16 u okvir, držao je loptu 76 odsto vremena i u svakom segmentu igre pokazao koliko je bolji i dominantniji od protivnika.

Ali se crveno-beli nisu obrukali. Od sedmog minuta utakmice, u redakciji Nedeljnika razgovarali smo o tome kada će pasti prvi gol. Delovalo je, istini za volju, da visi u vazduhu. Siti je postepeno dogrevao vodu pod Baharovim timom, ali Zvezda nije tako lako dozvolila da je Rodri i ekipa skuvaju. Haland je pogodio prečku. Glazer je maestralno zaustavio udarac Akea glavom posle kornera i skupio još sedam odbrana u prvom poluvremenu. Imao je Siti inicijativu, ali nije postigao gol.

„Da nije bilo Glazera, ko zna koji bi rezultat bio“, pričaju danas mnogi, kao da zaboravljaju da golman i postoji da nijedan tim ne bi dao deset golova. Izraelac je u prvom poluvremenu bio perfektan.

A onda je u prvoj situaciji u kojoj je brza razmena uspela, Zvezda prikazala koliko je opasna u tranziciji, čak i ako je sa druge strane najbolji tim sveta. Brza lopta ka Ivaniću i njegova asistencija iz prve ka Bukariju, koji se u nekoliko navrata pre toga mučio sa prijemom, podigli su na noge i navijače Zvezde na stadionu i one druge raštrkane po svetu i narednih nekoliko minuta niko nije seo.

Prvi nalet radosti usledio je kada je Bukaru rutinski matirao Edersona. Drugi, kada je usporeni snimak prikazao da reprezentativac Gane nije bio u ofsajdu. treći, kada je i VAR to potvrdio.

Na Etihadu su, prema rečima navijača Crvene zvezde igrali najbolji tim na svetu i trenutni prvak Evrope, ali niko nije mogao da očekuje da će na poluvremenu šampion Srbije voditi u Mančesteru. Taj gol, došao je u pravom trenutku – pred pauzu od 15 minuta, kako čista radost kod navijača ne bi mogla da se ugasi nekim brzim odgovorom Građana.

Oni su, naravno, po povratku sa pauze odmah odgovorili. Hulijan Alvarezn je odigrao sjajnu utakmicu i po heatmapu – njegovim kretanjima na terenu – igrao je nešto što je Lionel Mesi igrao za Barselonu koju je Gvardiola vodio sa klupe. Prvi gol bio je jeftin, Hvang je prepoznao Hulijanovu kretnju i preuzeo ga, ali je bio sporiji; a Argentinac je na premalom prostoru pokazao majstorstvo.

Drugi gol mu je golman Crvene zvezde poklonio, promašivši čitav fudbal.

I u tom trenutku dogodila se jedna akcija zbog koje bi Crvena zvezda dan posle premijere u Ligi šampiona mogla da se pogleda u ogledalo – crveno-beli nisu potonuli nakon što se dogodilo neminovno, Bukari se zaleteo po desnom krilu i Hvangu isporučio loptu na ivicu šesnaesterca. Da je Zvezdin „Brus Li“ malo bolje zahvatio, da je uputio precizan udarac, Zvezda je mogla do izjednačenja i višnjice na mančesterskoj torti.

Na stadionu na kom se gostima bodovi ne nude ni u šali, Zvezda je imala svojih sat fudbala po planu i na nivou koji je protivnik zahtevao. U poslednjih pola sata primila je još jedan gol, mogla još koji, ali se u Beograd vraća uzdignute glave.

Nije tako izgledalo samo nekoliko dana pred polazak u Englesku.

Tim Baraka Bahara je vezao dva poraza u šampionatu Srbije i tako doživeo nešto što Crvena zvezda dugo nije doživela na srpskim terenima. Bahar je tada prvi put morao da se pogleda u ogledalo. I verovatno mu nije bilo lako.

Posle Sitija crveno-bele čeka večiti derbi i još najmanje pet prilika da se u Evropi pogledaju u ogledalo. Utakmica protiv Gvardiolinog tima samo je podigla kriterijume kako bi taj odraz zapravo trebalo da izgleda.

U Ljutice Bogdana, sada je sezona zvanično počela. Sa četiri boda zaostatka za liderom domaćeg šampionata i nula bodova i gol razlikom -2 u Ligi šampiona. I 15 minuta čiste radosti zbog dobijenog poluvremena protiv najboljeg tima na svetu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.