Nakon pola godine na funkciji i mesec dana nakon što je nestao iz javnosti, ministar spoljnih poslova Kine Ćin Gang je i službeno smenjen. Ministarstvo je ponovo preuzeo njegov prethodnik Vang Ji, kako prenosi Deutsche Welle.

Proglas je potpisao predsednik Si Đinping: Ćin Gang više nije kineski ministar spoljnih poslova. Na njegovo mesto je došao Vang Ji koji je već pre Ćina bio na toj funkciji. Sve se to dogodilo mesec dana nakon što je naglim nestankom iz javnosti prekinuta strelovita karijera diplomate koji je važio kao štićenik svemoćnog predsednika Sija. Nakon objave u večernjem dnevniku kineske državne televizije, u kojoj takođe nisu navedeni razlozi za njegovo smjenjivanje, Ćinove fotografije nestale su sa službenih internet-portala Ministarstva spoljnih poslova, ali ne i sa službene stranice vlade. Za neke je to signal da Ćinova politička karijera možda još nije u potpunosti ugašena.

Nestanak zbog vanbračne veze?

Ćin je poslednji put u javnosti viđen 25. juna na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon posete zamenika ministra inostranih poslova Rusije Andreja Rudenka. Nakon toga mu se gubi svaki trag. Bivši i sada ponovo službeno i novi ministar spoljnih poslova Vang Ji je bio zamena za Ćina nekoliko puta u poslednjih nekoliko nedelja, između ostalog i na važnim sastancima poput samita država ASEAN u Indoneziji. I planirani susret s poverenikom EU za spoljnu politiku Žozepom Boreljom je iznenada otkazan.

Službenih informacija nema ali društvene mreže spekulišu da je Ćin pao u nemilost svog dosadašnjeg mecene Sija zbog navodne vanbračne afere s jednom TV-voditeljkom iz Hong Konga. Portparolka ministarstva spoljnih poslova nije komentarisala ove navode nego je na redovnom brifingu za medije rekla kako se „kineske diplomatske aktivnosti nastavljaju bez prekida“.

Ćin je u svojoj dosadašnjoj karijeri bio ambasador Kine u SAD gde je izgradio imidž diplomate koji posebnom žestinom brani interese Pekinga. I njegov prethodnik-naslednik Vang, koji je tu funkciju vršio od 2013. do 2022, važi kao tvrd u odnosu prema glavnom globalnom takmacu SAD.

Kadrovski promašaj kineskog vrha

U inostranstvu se sa nevericom prate događaji u vrhu kineskog ministarstva spoljnih poslova. „Nedostatak objašnjenja otvara više pitanja nego odgovora. To takođe naglašava neprozirnost i nepredvidljivost samovolje u sadašnjem političkom sistemu Kine“, kaže Ja Ian Čong, vanredni profesor političkih nauka sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru za agenciju AP.

Postoje komentari koji ukazuju na to da kineski vrh što brže želi da zaboravi „slučaj Ćin“. „Pad Ćina Ganga u nemilost bio je neočekivan i nagao kao i njegov uspon preko glava mnogih iskusnijih diplomata“, kaže Deni Rasel, glavni američki diplomata za Aziju za vreme administracije američkog predsednika Baraka Obame i trenutno potpredsednik Azijskog društva „Polisi institut“ u Njujorku. „S obzirom na to da se oba poteza pripisuju kineskom predsedniku, ova epizoda će sigurno biti doživljena kao neprijatna greška u proceni na vrhu.“

Ćin nije prvi koji je nestao

Postavljanjem iskusnog Vanga za njegovog naslednika kineski vrh, kako smatra Jun Sun, direktorka kineskog programa u Stimson Centru u Vašingtonu, igra na sigurnu kartu. „Da bi poslao signal stabilnosti i kredibiliteta, kineski vrh mora da odabere nekoga ko je iskusan, autoritativan i bez mrlje u biografiji“, navodi ova analitičarka u izjavi za Rojters.

To nije prvi put u novije vreme da su političari smenjivani bez službenog objašnjenja. Ministar industrije Sijao Jaćing nestao je prošle godine iz javnosti pre nego što je službeno objavljeno kako je protiv njega pokrenuta istraga zbog korupcije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.