Grupa uticajnih političara, uključujući predsednike spoljnopolitičkih odbora američkog, nemačkog i britanskog parlamenta, uputila je pismo liderima SAD i EU, apelujući da preispitaju svoj pristup olakšavanju napetosti između Kosova i Srbije, piše Gardijan.

Upozorenje je upućeno nadležnima za dijalog o normalizaciji odnosa između ove dve zemlje, pri čemu su kritikovali „nedostatak pritiska na Srbiju“ i izjavili da „dijalog, koji je od strane EU olakšan, još nije pokazao pozitivne rezultate“.

Pismo je upućeno dva meseca nakon što su napetosti eskalirale na severu Kosova – zbog izbora za gradonačelnika, za koje Priština tvrdi da su se odvijali i završili prema zakonu, ali da su narušeni bojkotom srspkih glasača, te je izlaznost bila manja od 4%.

Premijer Kosova, Aljbin Kurti, kao krivce za dešavanja na severu zemlje označio je „fašističke bande pod kontrolom vlade susedne Srbije” i izjavio da je odbio zahtev SAD da nedavno postavljene gradonačelnike premesti iz njihovih službenih kancelarija.

S druge strane, srpski predsednik Aleksandar Vučić proglasio je izbore nevažećim i optužio Kosovo za odbijanje dijaloga.

Autori pisma smatraju da napori EU i SAD u rešavanju krize ne daju rezultate i pozivaju na preispitivanje pristupa. „Pokušaji Srbije da poremeti demokratske izbore na Kosovu moraju biti javno kritikovani kao strano mešanje, uz primenu mera kako bi im se odgovaralo ako nastave da podrivaju slobodne i fer izbore“, navodi se u pismu.

Pismo je poslato američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu i visokom predstavniku EU za spoljne poslove Đuzepu Borelju, koji je nedavno predvodio napore u Moldaviji i Briselu da smanje napetosti između ove dve zemlje.

„Sadašnji pristup očigledno ne funkcioniše“, napisali su autori. „Zamolili bismo međunarodnu zajednicu da uči iz naših prošlih grešaka i osigura da ne usvojimo politiku usmerenu na Beograd za Balkan.“

Među onima koji su potpisali upozorenje našli su se Bob Mendez, predsednik komiteta za spoljne poslove američkog Senata, Majkl Rot, predsednik za spoljnu politiku nemačkog Bundestaga, Ališa Kerns, predsednica komiteta za spoljnu politiku Velike Britanije, kao i mnogi drugi političari iz Češke, Ukrajine, Litvanije, Estonije i Islanda.

U pismu se navodi i da se Kosovo „suočilo sa značajnim posledicama“ nakon izbora gradonačelnika u četiri opštine na severu zemlje, na izborima koje je većinsko srpsko stanovništvo u toj oblasti bojkotovalo.

Nasuprot tome, navodi se da je bilo „nedostatka pritiska na Srbiju“ nakon što su srpske vlasti uhapsile tri kosovska policajca i „nepozivanje odgovornih“ za napade na mirovne snage KFOR-a.

Vučić je potom pozvao kosovske vlasti i “navodne gradonačelnike” da se povuku sa severa Kosova, kako bi se ublažila kriza koja je izazvala nasilje. On je na sastanku evropskih lidera u Moldaviji i kasnije u Briselu tvrdio da je kosovsko rukovodstvo odbilo da uđe u dijalog za rešavanje krize.

„Iza kulisa, stanovnici Kosova su optuživali SAD i rukovodstvo EU da zapravo umiruju Srbiju zbog straha da će se Rusija umešati u Zapadni Balkan.Ukupno je 41 član nacionalnih parlamenata i Evropskih parlamenata potpisalo pismo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.