Film „Republika Srpska: Borba za slobodu“ je dugometražni dokumentarac srpsko-kanadskog reditelja Borisa Malagurskog, koji predstavlja uzbudljivu priču o viševekovnoj borbi srpskog naroda da bude slobodan. Od zanimljivih istorijskih priča do javnosti nepoznatih anegdota, film koji je snimljen na engleskom jeziku, publici širom sveta slikovito dočarava duh našeg naroda, njegov mentalitet, domaćinski odnos, hranu i muziku, kao i posebnosti različitih delova Republike Srpske, ali i celog regiona.

Film je snimljen uz blagoslov Patrijarha Porfirija i uključuje intervju sa čuvenim režiserom Emirom Kusturicom. Proteklih meseci je film izazvao veliko interesovanje strane javnosti i medija u zapadnoj Evropi nakon što su pojedine ekstremističke grupe, bez gledanja filma, stvorile buru povodom premijera koje su kasnije održane u gradovima širom Nemačke, Švajcarske, Holandije, Belgije i Luksemburga. To je dodatno uvećalo nestrpljenje i iščekivanje publike oko prikazivanja filma i na našim prostorima, koji će beogradska publika moći premijerno da pogleda u petak 9. decembra.

Kao rezultat kampanje dezinformisanja i zastrašivanja od strane bošnjačkih i albanskih ekstremista, režiser Boris Malagurski, njegov filmski tim i mnogi organizatori turneje filma širom Zapadne Evrope postali su meta napada, pa čak i terorističkih pretnji – jedna osoba je pretila da će spaliti svaku salu koja se usudi da prikaže ovaj film u Švajcarskoj.

Boris Malagurski, foto: Nebojša Babić

Zapadni novinari koji su videli film potvrdili su da film niti negira niti opravdava zločine, a da su istorijski podaci u filmu tačni. Prvi utisci publike u Srbiji koja je imala priliku da gleda pretpremijeru su da ovaj film rebrendira sliku našeg naroda u svetu, koja je poslednje tri decenije uglavnom bila negativna. „Film je svetski, lep, urban i na objektivan način prikazuje Bosnu i Srbe. Nakon što sam odgledao film, osećam se ponosno i pun sam pozitivnih emocija“, poručio je jedan od gledalaca na pretpremijeri u Beogradu.   

-Ovaj film predstavlja naš narod u svetu. On govori o vekovnoj borbi za slobodu Srba s ove strane Drine, generalno svih Srba gde god živeli. Malagurski tu priču predstavlja na jedan specifičan način, ne obraća se samo nama, da se malo poučimo, ali se obraća i svetskoj javnosti da malo nauči o nama, istakao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

A evo šta su o filmu rekli neki od gledalaca iz Zapadne Evrope:

„Zahvalnost Borisu Malagurskom koji daje glas ovom malom narodu smeštenom između Srbije i ostalih naroda Bosne i Hercegovine, u potrazi za svojim identitetom pod teretom surove istorije. Film nije polemičnog karaktera, a još manje je provokativan; on rasvetljava jedan način razmišljanja i istoriju ovog hrabrog naroda. Zaista vredi pogledati ako vas interesuje ovaj turbulentni region.“

Ketlin Bulanže, Etnolog, Evropska komisija, OEBS:

———————

 „Nisam našao ništa kontroverzno u filmu. On sadrži istorijsku pozadinu Bosne i Hercegovine sa dobro dokumentovanim činjenicama. Mali deo filma bavi se temom stravičnog rata tokom devedesetih. Ono što se desilo u Srebrenici, recimo, ne negira se u filmu – naprotiv, pominje se vrlo jasno. Izuzetno je tužno što su mnogi bioskopi u mnogim državama bojkotovali film pod pritiskom bosanske dijaspore. Čak su političari i novinari osudili film bez da su ga uopšte pogledali. Ovo je pravo lice kulture otkazivanja i mislim da u slobodnoj demokratiji ovakve stvari ne bi smele da se dese.“

Fabijan Fendrig, Nezavisni holandski novinar, istoričar i istraživač

—————————

 „Estetski „Republika Srpska: Borba za slobodu“ podseća na putopis. Pripovedač vodi gledaoce kroz bosanske gradove i krajolike, koji se predstavljaju širokim kadrovima i snimcima iz vazduha. Republika Srpska se predstavlja kao rezultat vekovne odbrambene borbe protiv nadmoćnih neprijatelja i kao garant za preživljavanje Srba u Bosni“

Danijel Majić

Nemački novinar, Javni servis Hesena

——————–

„Mnoge činjenice o dugoj istoriji Srba na Balkanu koje Malagurski predstavlja – tačne su. To pokazuje istraživanje našeg dnevnog lista.

Aleksandra Hiltman

Švajcarska novinarka, „Tages Ancajger“

Premijera filma u Beogradu je u petak, 9. decembra u 20 sati u bioskopu Cineplexx Ušće. Novosađani će film moći da gledaju dan kasnije, 10. decembra u 20 sati u bioskopu Cineplexx Promenada. Nedelju dana kasnije premijere su u Nišu (16.12. u 20 sati Cineplexx Stop Shop) i Kragujevcu (17.12, 20 sati, Cineplexx BIG)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.