Rim, Italija, više stotina uniformisanih ljudi i dobro poznati pozdrav desnom rukom praćen pokličima „Prisutni!“ i „Za pale drugove!“. Ne, ovo nije kadar iz ranih dvadesetih godina prošlog veka kojeg je neka filmska produkcija izvukla iz arhive za potrebe montiranja dokumentarnog filma o usponu fašizma. Ovaj snimak napravljen je januara 2024. godine, ispred sedišta nekadašnje neofašističke partije „Italijanski društveni pokret“, koju je nasledila partija „Braća Italije“, aktuelne predsednice vlade Italije Đorđe Meloni.

Miting na kome se dogodio incident, bio je skup u znak sećanja na ubistvo trojice aktivista omladine ekstremno desnog „Italijanskog drušvenog pokreta“ koje se dogodilo 1978. godine. Dvojicu su ubili levičarski ekstremisti, dok je trećeg ubila policija u neredima koji su usledili.

Svake godine na istom mestu, ekstremni desničari obeležavaju ovaj datum, a svojevremeno je i sama Đorđa Meloni prisustvovala jednoj od godišnjica.

Neofašistički skupovi nisu toliko strani u Italiji. Čak se u Musolinijevom rodnom mestu redovno održavaju memorijalni skupovi u njegovu čast.

Za razliku od Nemačke gde je upotreba nacističkih i fašističkih simbola strogo zabranjena, u Italiji su zakoni o simbolima koji evociraju nasleđe iz Drugog svetskog rata nešto labaviji. Tako mnoge, čak i legitimne zvanične partije koriste grb sa plamenom u bojama italijanske trobojke.

Niz lidera italijanskih partija osudili su skup u Rimu.

„Rim, 7. januar 2024. Izgleda kao 1924.“, napisala je Eli Šlajn, liderka Demokratske partije levog centra na društvenim mrežama. „Ono što se dogodilo je neprihvatljivo. Neofašističke grupe moraju biti raspuštene, kao što propisuje ustav.”

Karlo Kalenda, lider centrističke partije Azione, rekao je da je skup „neprihvatljiva sramota u evropskoj demokratiji. Pokret pet zvezdica saopštio je da će podneti tužbu za „opravdavanje fašizma“.

Ministar spoljnih poslova Antonio Tajani, koji predvodi Melonijevog koalicionog saveznika, Forca Italia, rekao je da treba osuditi svako slavlje diktature.

Predstavnici vladajuće „Braće Italije“, poput Đovanija Donicelija, takođe su izneli  kritički stav prema kontroverznom događaju. Međutim, izjava Đorđe Meloni je izostala.

Tokom svoje predizborne kampanje, Meloni je pokušala da udalji svoju stranku od njenog neofašističkog porekla, rekavši da je pre nekoliko decenija predala „fašizam istoriji“, piše Gardijan.

U ponedeljak je Fabio Rampeli, političar „Braće Italije“ i potpredsednik Donjeg doma, rekao da je stranka „svetlosnim godinama udaljena od neofašističkog prikaza“. On je rekao da, iako se braća Italije nisu odrekla „sećanja na tri varvarski ubijena dečaka pre 46 godina, ona ne učestvuje u toj vrsti demonstracija. To nije naš stil i nije naša filozofija“, dodao je Rampeli.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.