Srbija se ponovo pokazala otvorenom za eksperimente, što se očito isplatilo: Luk Blek se plasirao u finale Eurosonga. Publiku je osvojila i hrvatska grupa Let 3 s pesmom „Mama ŠČ“, ali i favorizovane Švedska i Finska.

Zemlje sa severa Evrope dominirale su u prvom polufinalu takmičenja za Pesmu Evrovizije. Njih čak tri uspelo je da uđe u finale: švedska favoritkinja Lorin, njen najveći konkurent Käärijä iz Finske i Alesandra iz Norveške.

Mladi Finac Kerije je u svojoj pjesmi „Cha Cha Cha“ spojio rep, elektro-pop, metal i šlager, a Alesandra je na norveškom nacionalnom takmičenju pobedila svojim debitantskim singlom „Queen of Kings“, koji već beleži milionske preglede na Jutjubu i TikToku.

U finale je, kako se i očekivalo, ušla i švedska pevačica Lorin sa pesmom „Tattoo“. Ona je Švedsku predstavljala i na Eurosongu 2012. godine, kada je uverljivo pobedila, a nju mnogi i danas smatraju jednom od najboljih evrovizijskih pobednica.

Srbija i Hrvatska u finalu

Srbija se, još od uspešnog nastupa Konstrakte 2022. pokazala kao zemlja koja je spremna da eksperimentiše i iznenađuje. Tako je sada Luk Blek izveo mračnu elektro-pesmu „Samo mi se spava“. Uz impresivan scenski nastup koji se kretao od fantazije do naučne fantastike, mladi pevač je kupio kartu za finale.

Srpski susedi Hrvati sa grupom Let 3 i pesmom „Mama ŠČ“ osvojili su publiku ludom mešavinom Rocky Horror Picture Showa, Village Peoplea, trans-revije i vojnog marša. Sa svojim antiratnim doprinosom i oni će biti na bini u subotu 13. maja.

Ko se još plasirao?

Moldavija je poentirala moćnom folk-numerom koju je, uz tradicionalnu frulu, igrače i bubnjeve, izveo iskusni učesnik Evrovizije Paša Parfeni.

Za Portugaliju je ulazak u finale izborila pevačica Mimicat svojom živahnom pesmom „Ai Coracao“, s kojom se pobrinula i za odličnu atmosferu u publici.

Švajcarsku je predstavio mladi pevač Remo Forer s baladom „Watergun“. On je svojim dubokim, mekim glasom osvojio ulazak u finale.

Za Izrael se u finale plasirala Noa Kirel s numerom „Unicorn“, koja u početku liči na tipičnu evrovizijsku pesmu, ali u drugom delu prerasta u pravi vatromet plesnog ritma.

Česi su na Eurosong poslali ženski bend Vesna i pesmu „My Sister’s Crown“. Tradicionalno pevanje, električni ritmovi i rep na češkom – taj miks odveo ih je u finale.

Nema solo nastupa na pozornici

Nakon prve polufinalne večeri pokazalo se da su očigledno prošla vremena pevačica s dramatičnim gestovima i kosom koja vijori na vetru. Sve više zemalja na takmičenje šalje elektronsku i plesnu pop-muziku koju prati efektna koreografija.

Sinoć su se predstavila i tri kandidata koja u finale ulaze bez kvalifikacija: La Zarra iz Francuske, Marco Mengoni iz Italije i bend Lord Of The Lost iz Nemačke. Te zemlje spadaju među pet (tu su još i Španija i Velika Britanija) koje imaju najveći broj televizijskih gledalaca i uplaćuju najveće iznose za organizaciju Eurosonga. Direktno u finale ulazi i Ukrajina, jer je pobedila na prošlogodišnjem takmičenju.

Mnogo prostora za Ukrajinu

Za vreme glasanja, publiku je, pored britansko-albanske pevačice Rite Ore, zabavljala i Aljoša, ukrajinska predstavnica na Eurosongu 2010. Ona je zajedno s britanskom pevačicom Rebekom Ferguson otpevala „Ordinary World“ grupe Duran Duran. Svoju verziju tog hita iz devedesetih posvetile su ruskom napadu na Ukrajinu, što je bilo propraćeno emocionalnim slikama.

Britanski domaćini potrudili su se da daju puno prostora Ukrajini, zemlji u kojoj je trebalo da se održi ovogodišnji Eurosong. Za Ukrajinu je prošle godine pobedu odneo Kaluš Orkestra, ali zbog rata nije bilo moguće organizovati takmičenje u toj zemlji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.