Rusija, Sjedinjene Američke Države i Kina su u poslednjih nekoliko godina izgradile nove objekte i iskopali nove tunele na svojim poligonima za nuklearna testiranja, pokazuju ekskluzivni satelitski snimci do kojih je došao CNN.

Iako nema dokaza koji bi ukazali na to da se Rusija, SAD ili Kina spremaju za nekakvu nuklearnu egzibiciju, CNN-ove slike jasno ilustruju nedavna proširenja na tri mesta za nuklerna testiranja; jednim, smeštenim u zapadnom regionu Sinđianga, upravlja Kina, drugo pripada Rusiji i nalazi se u arhipelagu Arktičkog okeana, a treće je u pustinji savezne američke države Nevade.

U poslednjih 3 do 5 godina, pokazuju satelitski snimci, na ovim mestima iskopani su novi tuneli ispod planina, izgrađeni novi putevi i skladišta, a povećan je i broj vozila koja njima cirkulišu. Jeffrei Levis, pomoćni profesor u Centru za neproliferaciju Džejms Martin. Studije na Institutu za međunarodne studije Middleburi.

„Postoji mnogo nagoveštaja da bi Rusija, Kina i Sjedinjene Države mogle da nastave sa nuklearnim testiranjem“, kaže Džefri Luis, pomoćni profesor sa Instituta za međunarodne studije Midlburi, nešto što nijedna od tih zemalja nije uradila otkako je podzemno nuklearno testiranje zabranjeno Sveobuhvatnim nuklearnim testom 1996. Kina i SAD su potpisale sporazum, ali ga nisu ratifikovale.

Penzionisani pukovnik američkog vazduhoplovstva Sedrik Lejton, bivši analitičar obaveštajnih službi, pregledao je slike nuklearnih lokacija i došao do sličnog zaključka.

„Vrlo je jasno da su sve tri zemlje – Rusija, Kina i Sjedinjene Države – uložile mnogo vremena, truda i novc, i to ne samo u modernizaciju svog nuklearnog arsenala, već i u pripremu aktivnosti koje bi bile potrebne za testiranje“, kaže on.

Analitičari kažu da ove ekspanzije “mirišu” na trku u modernizaciji infrastrukture za testiranje nuklearnog oružja u vreme dubokog nepoverenja između Vašingtona i dve autoritarne vlade, iako je ideja o stvarnom oružanom sukobu daleko od neizbežne.

Rusija i Kina

Čak i dok je prošle godine ruska vojska vršila invaziju na Ukrajinu, analitičari nisu dozvoljavali da proširenje ruskog nuklearnog pogona u Novoj zemlji (arhipelag u Arktičkom okeanu) prođe neopažen, a sredinom avgusta posetio ga je i Sergej Šojgu, čime je pažnja na njega dodatno skrenuta.

Novaja zemlja je za izvođenje nuklearnih testova korišćena još u vreme SSSR-a, a satelitski snimci pokazuju da su na tom lokalitetu u periodu od 2021. do 2023. godine izvršena ogromna ulaganja, da su putevi čak i zimi ostajali čisti i da su brodovi sa kontejnerima redovno pristizali u luku.

„U proteklih pet ili šest godina videli smo Ruse kako u Novoj zemlji kopa nove tunele, što sugeriše da su spremni da nastave s nuklearnim testiranjima“, objašnjava Luis.

Bivši obaveštajni oficir američkog vazduhoplovstvam a sada analitičar CNN-a, Sedrik Lejton u suštini je saglasan s Luisovim mišljenjem, ali dodaje da ne bi ni isključio magućnost da Rusi sve to rade samo kako bi “zastrašili Zapad”.

Povećana aktivnost zabeležene su i na kineskom poligonu za nuklearno testiranje, smeštenom u koritu presušenog jezera između dve gotovo nenaseljene pustinje na zapadu Kine.

Satelitski snimci pokazuju da je poslednjih godina iskopan novi, peti podzemni tunel, kao i da su izgrađeni novi putevi i skladišta.

„Kineski poligon drugačiji je od ruskog, odnosno kineski poligon je mnogo veći“, objašnjava Luis.

Aktivnosti u pustinji Nev

Svakih nekoliko godina, SAD objavljuje pregled uloge nuklearnog naoružanja u njihovoj bezbednosnoj strategiji. U najnovijem izveštaju, objavljenom u oktobru prošle godine, navodi se da će Vašington razmotriti upotrebu nuklearnog oružja samo u „ekstremnim okolnostima“. Međutim, takođe je navedeno i da SAD ne usvajaju „politiku bez prve upotrebe“ jer bi to rezultiralo „neprihvatljivim nivoom rizika“ po njihovu bezbednost.

SAD su svoje poslednje nuklearno testiranje izvele 1992. godine, ali Luis smatra da se SAD već dugo nalaze u stanju pripravnosti za sprovođenje novog i da su spremen za ekspresnu reakciju ukoliko neko od rivala prvi “zazvecka oružjem”.

Sateltski snimci pokazuju da je poligon za nuklearna testiranja u saveznoj državi Nevadi značajno proširen u periodu između 2018. i 2023. godine, i ta proširenja mogla bi Moskvi i Pekingu poslati poruku da je Vašington možda spreman za nuklearno testiranje.

Koja je svrha novih nuklearnih testova?

Luis kako bi potencijalni razlog za testiranje, naročito za Kinu, mogao biti želja za dobijanjem podataka koji pokazuju šta nuklearna eskplozija može učiniti, jer dok su Sjedinjene Države i Rusija sprovele na stotine testova, Kina je to uradila i do šezdesetak puta manje, pa zbog toga ima i manje podataka.

„Tih 40 testova je sprovedeno 60-ih, 70-ih i 80-ih godina, kada njihova tehnologija još uvek nije bila tako razvijena”, objašnjava Luis.

Drugi analitičari ističu da bi jedan od razloga mogao biti to što ove tri sile još uvek nisu testirale nuklearno naoružanje koje dovodi do manjih nuklearnih eksplozija i koje se uglavnom koristi za neutralisanje nekih manjih, ciljanih objekta na bojnom polju, a ne za brisanje čitavih gradova.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, Sjedinjene Države, prva nuklearna sila na svetu, sprovele  su 1.032 testiranja  ( prv o  1945 , a  poslednj e  1992. godine ),  Rusija 715 u periodu između 1949. i 1990. godine, dok je  Kina nuklearne testove sprovela  45 puta  od 1964. do 1996. godine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.