AmCham je u prethodnom periodu bio jako aktivan po pitanju regionalne saradnje, zašto je to važno i šta možemo da očekujemo u narednom periodu?

Imajući u vidu veličinu tržišta i poziciju naše zemlje, kao i tržišta u okruženju, regionalna saradnja, odnosno integracija u jedinstveno regionalno tržište, od najveće je važnosti. Kako zbog privlačnosti većeg tržišta u odnosu na svako od pojedinačnih, tako i kao pokazatelj ozbiljnosti u procesu priključivanja EU. Uvažavajući važnost ekonomskih integracija, AmCham Srbija posvećeno radi na ekonomskom povezivanju zemalja u regionu.

Iako su značajni rezultati postignuti u okviru Inicijative Otvoreni Balkan, npr. smanjenje vremena za izvoz-uvoz robe na pola, što je rezultiralo uvećanjem obima trgovinske razmene za skoro 30 odsto, rezultati istraživanja, koje smo sproveli sa AmCham-ovima iz regiona, pokazuju potrebe za dodatnim koracima. Njih bi trebalo preduzeti kako bi se podstaklo zajedničko regionalno tržište Zapadnog Balkana. Identifikovanim preprekama, posebno u oblasti kretanja kapitala, ali i robe, trebalo bi dodatno da se pozabavimo u okviru svih regionalnih platformi, od Otvorenog Balkana, preko CEFTA, do Berlinskog procesa. Nažalost, svedoci smo da pojedine administracije iz regiona, s vremena na vreme, preduzimaju mere protiv slobode kretanja robe, što u velikoj meri škodi celom regionu.

Brojni su primeri regionalnih inicijativa AmCham-a. Poslednji je nedavno završena, druga regionalna konferencija na temu upotrebe inovativnih metoda u suzbijanju sive ekonomije. Sve to uz razmenu dobrih praksi u suzbijanju nelegalne trgovine i u skladu sa pravilima EU. Konferencija je okupila pet zemalja regiona: Srbiju, BiH, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Hrvatsku, 100 predstavnika privrede i državnih institucija, iz ministarstava finansija, uprava carina, tržišnih inspekcija, ministarstava policije i dr. Efekti saradnje već su vidljivi u poslednjih godinu dana, sa čime je važno da nastavimo. Naše zajedničke akcije dodatno će unaprediti uslove poslovanja u regionu, obezbediti iste uslove za sve privredne subjekte, učiniti naša tržišta privlačnijim za investicije i boljim za život građana.

Imajući u vidu da ste na čelu Američke privredne komore, kako ocenjujete srpsko-američke odnose u ovom momentu?

Uz regionalne i evropske integracije, dobri ekonomski odnosi sa SAD preduslov su za privlačenje novih investicija i održavanje postojećih. U poslednjih godinu dana, imali smo dve važne misije, dolazak u Srbiju preko četrdeset predstavnika velikih američkih kompanija i letošnji boravak AmCham privredne delegacije u SAD. U oba slučaja dobili smo jasne signale da aktuelna američka administracija daje snažan podsticaj razvoju privredne saradnje sa Srbijom.

Cilj naše misije u SAD bio je jačanje institucionalnih i ekonomskih preduslova za povećanje bilateralne trgovine i mogućnosti za nova ulaganja između Srbije i SAD. Američkim parterima predstavili smo pozitivna iskustva američkih kompanija koje već posluju na našem tržištu, uz uverenje da će Srbija i dalje biti dobra i stabilna investiciona destinacija. Uspostavljanje institucionalnog ekonomskog dijaloga između Srbije i SAD bi umnogome omogućilo da se saradnja u oblasti ekonomije još više unapredi u narednom periodu.

S obzirom na to da AmCham asocijacija u ovom trenutku, slobodno možemo da kažemo, okuplja najbolji deo srpske privrede, kako kompanije članice ocenjuju reformski put iz ugla biznisa? Koje smo zadatke sa uspehom savladali, a šta nas još čeka?

AmCham Srbija danas okuplja više od 250 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija koje su u Srbiju investirale preko četrnaest milijardi evra i koje zapošljavaju preko 100.000 građana. Naša misija je da kroz partnerstvo sa Vladom Srbije unapređujemo poslovnu klimu, da promovišemo najbolje poslovne prakse i vrednosti, kao i da pružamo platformu za profesionalni razvoj članova u skladu sa potrebama poslovne zajednice.

Kao što smo i navikli svoje partnere, AmCham više od deset godina sprovodi i objavljuje opsežno godišnje istraživanje o zadovoljstvu investitora poslovnom klimom u Srbiji i uskoro očekujemo rezultate najnovijeg istraživanja „Jedanaesto prolazno vreme“.

U načelu, privreda je saglasna da su globalna dešavanja ključni faktor nestabilnosti, ali ističe i da je neophodno da se što pre inflacija stavi pod kontrolu. I dok nam međunarodna dešavanja ne idu naruku, nadamo se da će jedan rat prestati, dok sa druge strane počinju novi sukobi, efekat na privredu još je veća neizvesnost, pa je potrebno privredi obezbediti stabilan i predvidiv okvir internim politikama.

Međutim, ima pozitivnih trendova u Srbiji koje uvek volim da istaknem i pohvalim.

To su, na primer, stupanje na snagu novog unapređenog Zakona o elektronskim komunikacijama, zatim podrška ministarstva nadležnog za telekomunikacije i informacione tehnologije u brojnim inicijativama oko digitalnog poslovanja, i naravno najava aukcije za 5G mrežu koja će dati snažni zamajac razvoju digitalnih usluga, automatizaciji industrijskih procesa i slično.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture donelo je značajne izmene Zakona o planiranju i izgradnji koje otklanjaju velike prepreke za investitore kojima su neizgrađene parcele više od deceniju stajale neupotrebljene, čime se dodatno podstiče razvoj građevinske industrije.

Ministarstvo rudarstva i energetike takođe je pokazalo da prepoznaje značaj koji zakonska regulativa ima u podsticanju kompanija da ulažu u smanjivanje svog ugljeničnog otiska kroz individualna ulaganja u zelenu energiju za sopstvene potrebe. I mi i naše članice, nadamo se nastavku dijaloga u tom pravcu i razvijanju regulatornih koncepata koji će olakšati zelenu tranziciju koja je pred nama na putu ka EU.

Dakle, svedoci smo poboljšanja poslovne klime u brojnim sektorima. Međutim, pored dobrih primera, postoje oblasti u kojima je prisutna želja da se stvari unaprede, ali se nažalost njihova realizacija ne dešava dovoljno brzo. AmCham će nastojati da svoj doprinos pruži posebno u tim oblastima.

Ono gde bismo voleli da vidimo nešto veći i brži napredak jeste u domenu zdravstva, dalje digitalizacije i integracije privatnog u javni sektor, što će uz trend češćeg uvođenja inovativnih terapija, sve zajedno omogućiti kvalitetnije zdravstvo za sve građane.

Takođe, žao nam je što digitalizacija radnopravne dokumentacije još uvek nije omogućena iako je postojao visok nivo podrške da to zaživi. Svakako se nadamo da će u bliskoj budućnosti to biti rešeno. Ukoliko želimo da privlačimo investitore u sektore visoke dodatne vrednosti, koji često dozvoljavaju fleksibilne politike rada van kancelarije, nema smisla samo radi administracije tražiti fizičko prisustvo zaposlenog na način kako je to bilo pre 30 godina.

Šta su u ovom trenutku najveće bojazni investitora, a šta rešenja?

U svetlu globalnih sukoba investitori u Srbiji kao najveću pretnju prepoznaju inflaciju, „uvoz“ recesije sa partnerskih tržišta, povećanje cene kapitala, nedostatak radne snage i političke stabilnosti regiona.

Spoljna politika i pozicija Srbije takođe imaju uticaj na troškove kapitala, imajući u vidu da je jedan od bitnih faktora „rizik zemlje“, što znači da će od spoljnopolitičkog ugleda Srbije zavisiti i uslovi zaduživanja firmi.

Na unutrašnjem planu jako je bitno u svim reformskim procesima očuvati predvidivost tržišta. Sve mere bi trebalo da se donose pažljivo i u bliskoj saradnji sa privredom, uz što realniju procenu uticaja na dugoročno poslovanje. Jasno je da teška vremena zahtevaju teške mere, ali je važno imati na umu da veliki uticaj na efekat mera ima način na koje se one donose. Kada se donose kroz dijalog, iako ponekad bolne, mere mogu da imaju mnogo veći efekat.

Imajući u vidu sve navedeno, da li možemo da očekujemo nove investitore iz SAD?

Američke kompanije koje već posluju u Srbiji veoma su zadovoljne svojim investicijama. Da je to tačno govori činjenica da su američke kompanije u poslednje dve decenije investirale više od četiri milijarde dolara i zapošljavaju više od 30.000 ljudi. Nivo razmene usluga porastao je toliko da je Amerika partner broj jedan kada je u pitanju ovaj vid razmene, pre svega u domenu IT usluga.

Velike američke kompanije zainteresovanije su za ulaganje u Srbiju. Reč je pre svega o tehnološkim kompanijama, kao i onima iz oblasti infrastrukture i energetike. U svojim svakodnevnim naporima, AmCham će se i ubuduće truditi da bude najbolji mogući ambasador Srbije kao dobre investicione destinacije i snažan partner u unapređivanju investicione klime. A, da bi se planirane investicije realizovale, jako je bitno da nastavimo sa regionalnim inicijativama i posvećenosti usaglašavanju sa EU pravilima. AmCham će uvek biti pouzdan partner na putu ka EU.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.