Kada se u oktobru 2021. Njukasl konačno otarasio omraženog mu Majka Ešlija, bilo je to zahvaljujući PIF-u.

Kada je pre nekoliko sedmica Karim Benzema, nakon 14 godina, 25 trofeja i zlatne lopte odlučio da je vreme da kraljevskom klubu iz Madrida kaže adiós i pođe put Arapskog poluostrva, pa onda još i PGA Tour (najpoznatiji američki organizator profesionalnih golf turnira) rešio da zažmuri na jedno oko i pređe preko činjenice da mu je LIV Golf (donedavno glavni PGA-ov oponent iza koga stoji Saudijska Arabija) basnoslovnim ciframa preoteo neke od glavnih zvezda (Fila Mikelsona, Dastina Džonsona, Bruksa Koepku) i fuzioniše se s istim, ponovo je to bio PIF.

A onda je pre dve nedelje postalo i zvanično. Al-Itihad, Al-Nasr, Al-Hilal i Al-Ahli, klubovi koji se već godinama nalaze u samom vrhu saudijskog fudbala, dobili su novog, zajedničnog vlasnika. Naravno, reč je o PIF-u, državnom fondu Saudijske Arabije vrednom oko 700 milijardi dolara, fondu na čijem se čelu nalazi Mohamed bin Salman, princ, premijer, i čovek koji de facto upravlja državom.

I baš u toj raspojasanosti i finansijskoj svemoći PIF-a, Tod Boli, američki milijarder i vlasnik Čelsija, MLB franšize L.A. Dodžersa, a manjinskim udelom i L.A. Lejkersa, nanjušio je odličnu poslovnu priliku. Otkako je u maju prošle godineod Romana Abramoviča otkupio londonski klub, doveo je Boli na Stamford Bridž sijasest pojačanja, skrcavši na njih više od 600 miliona funti, i sada je najzad došlo vreme za izravnavanje računa. U minuloj sezoni Čelsi je od transfera i pozajmica zaradio tričavih 67 miliona funti (čak deset puta manje nego što je potrošio!), i taj enormni negativni finansijski bilans ozbiljno narušava pravila finansijskog fer pleja Premijer lige koja izričito kažu da rashodna strana ne sme činiti više od 90 odsto prihodne. Zbog toga Čelsi brže bolje mora da se ratosilja svih „viškova“ i da ih proda po što većim cenama, ukoliko želi da izbegne sankcije FFP-a.

A ko je spreman da za zvučne, ali mahom izraubovane i nesnađene igrače izdvoji velike sume novca? Pa, isti oni koji su kupili i Njukasl, dali astronomske ugovore Benzemi, Ronaldu, najboljim svetskim golferima, oni u čijem se vlasništvu nalaze trenutno najjači fudbalski timovi Srednjeg istoka. Saudijci.

Američki sportski novinar Ben Džejkobs tvrdi da Clearlake Capital, kompanija za privatni kapital čiji je konzorcijum predvođen Todom Bolijem otkupio 60 odsto deonica kluba, upravlja PIF-ovom imovinom u vrednosti od više milijardi funti, iako je sam Čelsi negirao bilo kakvu povezanost Clearlake-a sa saudijskim državnim fondom. Ovakva „prisnost“ Bolija i PIF-a trasira put za lukrativne prodaje Čelsijevih igrača, naročito ako se u obzir uzmu svi napori koje Saudijci u poslednje vreme preduzimaju ne bi li od Saudi Pro lige napravili jednu od najkonkurentnijih u svetu.

Kako prenose strani mediji, prvi na tapetu mogao bi da bude Kulibali. Senegalski štoper stigao je prošlog leta iz Napolija u Čelsi za 33 miliona funti, ali je u poređenju sa svojom epizodom na jugu Italije Kulibali u Engleskoj pružao daleko slabije partije. Prošle nedelje Inter je pokušao da ga dovede na pozajmicu, ali je Čelsi tu ponudu odbio, pa će sada morati da krene u potragu za klubom koji je voljan da za Kulibalija plati obeštećenje, jer je ovaj za londonske plave ugovorom vezan do 2026. godine. Kao glavni kandidat za to spominje se Al-Hilal, i čini se da je samo pitanje trenutka kada će Kulibalijev transfer u trenutno trećeplasirani tim saudijskog šampionata postati i zvaničan.

Sve se više priča i o odlasku Hakima Ziješa, kojeg je Čelsi želeo da se oslobodi još u januaru, ali se njegov prelazak u PSŽ izjalovio u poslednjim trenucima prelaznog roka. Pregovori između Čelsija i Al-Nasra su u toku, prenose mediji, a i sam Marokanac voljan je da napusti London i pridruži se Kristijanu Ronaldu u Rijadu. Pijer Emerik Obamejang takođe se spominje kao potencijalno pojačanje Al-Nasra, ali je i dalje sve na nivou pukih spekulacija.

Na radaru saudijskih klubova takođe se nalaze i Romeul Lukaku, N’Golo Kante i Eduard Mendi, od čega se transferi potonje dvojice čine najizglednijim. Kante već nekoliko sezona muku muči s povredama, a Arizabalaga je vremenom uspeo da se nametne kao prva opcija na golu Čelsija, u potpunosti zasenivši Mendija.

Nakon sezone u kojoj je potrošio više od 600 miliona funti, završio kao dvanaestoplasirana ekipa Premijer lige i ostao bez učešća u evropskim takmičenjima, Čelsi svoju finansijsku politiku mora pod hitno da uskladi s pravilima FFP-a, pa da zatim krene u ribilding. Maurisio Poketino imenovan je nedavno za novog trenera, i to jeste odličan prvi korak ka ribildingu, ali jasno je da će argentinskom stručnjaku biti potrebna i rekonstrukcija igračkog kadra. Mejson Mant trebalo bi da pređe u Mančester junajted, Kovačić se dovodi u vezu sa Sitijem, Arsenal je krenuo po Haverca, ali čak i kada bi se sva ta govorkanja obistinila, Čelsi bi i dalje bio u minusu. I to debelom.

Zato će Čelsijevi dometi i učinci u narednoj sezoni u mnogome zavisiti od toga koliko će plodonosne poslove uspeti da sklopi sa PIF-om. Rasipništvom i nizom naizgled precenjenih pojačanja Tod Boli razgnevio je većinu Čelsijevih navijača, ali uspe li sada da svoje otpisane i istrošene igrače po dobrim cenama „uvali“ Saudijcima i tako Poketinu omogući uslove za sastavljanje tima koji će biti konkurentan u trci za titulu, nasamarivši pritom finansijski fer plej, izuzetnu poslovnu pronicljivost više niko neće moći da mu ospori.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.