Rodna ravnopravnost podrazumeva jednaka prava, odgovornosti i mogućnosti za žene i muškarce u jednom društvu.

Zakon o rodnoj ravnopravnosti („Službeni glasnik RS“, broj 52/21), jasno nas obavezuje da poštujemo načela ravnopravnosti žena i muškaraca i politike jednakih mogućnosti, koje država jemči u članu 15 Ustava Republike Srbije. Pomenuti zakon propisuje i obavezu izveštavanja o ostvarivanju rodne ravnopravnosti.

Odgovor na pitanje ko je sve obavezan da dostavlja izveštaje o ostvarivanju rodne ravnopravnosti bio je centralna tema kampanje „Unapredi rodnu ravnopravnost“, koju je od decembra prošle godine do 8. marta 2024. vodilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa projektom Nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ koju sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Ko treba da preda Izveštaj o ostvarivanju rodne ravnopravnosti?

Svi organi javne vlasti, privredni subjekti sa više od 50 zaposlenih, političke stranke, sindikati i tela za rodnu ravnopravnost dužni su da Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dostavljaju godišnji izveštaj o ostvarivanju rodne ravnopravnosti.

Iako Zakon o rodnoj ravnopravnosti propisuje kaznu za neispunjavanje ove obaveze, praksa redovnog dostavljanja izveštaja još uvek nije zaživela. Procenjuje se da ima oko 500 000 obveznika, međutim, veliki broj njih još uvek ne dostavlja izveštaje. Stoga je pomenuta kampanja imala cilj da obveznike upozna sa sadržajem zakona i podzakonskih akata i podseti ih da redovno i blagovremeno predaju ovaj izveštaj.

Početkom godine, kad je bio rok za dostavu izveštaja za 2023. godinu, stiglo je više izveštaja nego ranije ali još uvek to nije dovoljan broj koji bi resornom Ministarstvu dao jasnu sliku o tome da li ima iskoraka u unapređivanju rodne ravnopravnosti.

U poslednja tri meseca održane su info sesije u Užicu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Beogradu gde je lokalnoj javnosti pojašnjeno kako da pripreme izveštaje. Ministarstvo će, kroz ovaj projekat GIZ-a, dobiti i podršku za razvoj i uvođenje softvera za efikasniju obradu i analizu podataka iz izveštaja i tako dobiti jasniju sliku o stanju stvari.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.