Od kad je sveta i fudbala, i sudije greše.

Maradonina božja ruka, Šimunićeva tri žuta kartona, Anrijev basket ispred Šaj Givenovog gola, Šumaherov nesankcionisani nindža zahvat nad Batistonom, Ronaldov nesuđeni gol na Marakani i bacanje kapitenske trake. Istorija najbožanstvenije igre prepuna je katastrofalnih sudijskih odluka koje neretko menjaju njen tok. Ili su barem menjale, ogorčeno se ne bi složili najvatreniji među VAR alitatorima; 2016. godine, na utakmici prve runde holandskog kupa između Ajaksa i Vilema, konjugacija je i zvanično stigla i prezent se pretvorio u perfekat, u svet fudbala ušle su sobe prepune LED ekrana, sofisticirane geometrijske tehnike koje računaju milimetarske ofsajde, i kamere svevideće poput oka Sauronovog.

S povlačenjem arbitara u zamračene VAR odaje, nastavljaju isti oni agitatori, sudijske greške konačno su bespovratno poslate u još zamračeniji zapećak istorije.

Jesu, zar ne?

Hronološki osvrt na 5 najvećih VAR grešaka ove sezone

5. Inter vs Barselona, 05.10.2022.

Oktobarska noć na Đuzepe Meaci, 3. kolo grupne faze Lige Šampiona. U nadoknadi prvog poluvremena, Dimarko šalje loptu do Čalhanoglua, i on sa vrha kapice šesnaesterca donosi prednost Neroazurima.

Drugo poluvreme klasično italijansko, Inzagijevi izabranici zabarikadirali su se pozadi i zamandaljili svoj gol, ne usudivši se ni da šutnu na Barsin. Nakon Pedrijevog poništenog gola u 67. minutu, Barselona postaje sve okomitija, sekunde i minuti lenjo se vuku s Interovim igračima koji nestrpljivo priželjkuju kraj.

A onda 90. minut, Robertov centaršut za Fatija i Damfrisova ruka koja se isprečila između njih. Penal je jasan kao dan, Damfrisova ruka visoko je podignuta, ali sačekaće sudija Slavko Vinčić VAR proveru. Penala ipak nema, osam je minuta nadoknade, Levandovski dva puta bezuspešno pada u kaznenom, i utakmica se završava minimalnom pobedom Intera.

Zavera na delu, uvereni su Barsini navijači; VAR sudija ovog meča bio je Pol van Bokel, isti čovek koji je samo nedelju dana pre toga na utakmici protiv Bajerna, smatraju oni, takođe oštetio katalonski klub za penal.

4. Portugal vs Urugvaj, 28.11.2022.

Svetsko prvenstvo u Kataru i 27 VAR intervencija.

Utakmica 2. kola grupe H na Lusailu, Portugalci od 54. minuta vode golom Bruna Fernandeša, ali svi statistički parametri u drugom poluvremenu relativno su izjednačeni. Nade Urugvajaca, da bi do kraja mogli doći do boda, tinjaju sve do zaustavnog vremena. Na ivici kaznenog, Fernandeš protura loptu kroz noge Hosea Himeneza, ovaj proklizava i u padu dotiče loptu rukom. Alireza Fagani ne vidi tu ništa sporno, čak ni Portugalci ne protestuju mnogo, ali onda sledi poziv iz VAR sobe. Fagani preinačuje odluku – jedanaesterac. Bruno preuzima odgovornost, rutinski šalje loptu u levo, a Rošeta u desno. Utakmica je rešena.

Propozicije su po ovom pitanju jasne: kada igrač prilikom pada, rukom koju koristi za prizemljenje dotakne loptu, o kazni nema ni govora.

U sledećem kolu Urugvaj je savladao Ganu rezultaotm 2:0 i situacija u grupi H dodatno se zakomplikovala. Urugvaj i Južna Koreja imaju u tom trenutku isti broj bodova, istu nultu gol razliku (Urugvaj 2:2, Koreja 4:4), ali Koreja je postigla više golova, pa je ona ta koja ide dalje. Da VAR nije Portugalu dosudio nepostojeći penal, Urugvaj bi grupnu fazu takmičenja završio s pozitivnom gol razlikom i nikakvim kalkulacijama tu ne bi bilo mesta.

3. Arsenal vs Brentford, 11.02.2023.

Odavno Arsenal nije bio ovako silan u Premijer ligi; trenutno su na prvom mestu, imaju 73 boda, a utisak je da bi trebalo da imaju i više.

PGMOL (iliti telo odgovorno za suđenje na zvaničnim fudbalskim utakmicama širom Engleske) pisao je izvinjenja Arsenalu u dva navrata ove sezone, i to oba puta povodom VAR grešaka koje su direktno oštetile tim Mikela Artete. Prvi put Tobdžije su oštećene u porazu od Mančester Junajteda (6. kolo), nakon poništenog gola Martinelija zbog navodnog Edegardovog faula nad Eriksenom, a drugi put na Emirejtsu, protiv Brentforda, prilikom Tonijevog izjednačujećeg pogodka u 74. minutu. Nakon Salibinog, naizgled, bezopasnog prekršaja na četrdesetak metara od Ramzdejlovog gola, fudbaleri Brentofrda kombinuju u Arsenalovom kaznenom i lopta na kraju stiže do Kristijana Norgara, koji se veoma očigledno nalazio u nedozvoljenoj poziciji, na čiju asistenciju Ajvan Toni postiže gol, i domaći, umesto da se od drugoplasiranog Mančester Sitija odlepe na 8 poena razlike, ipak ostaju na skromnih 6. Da je svaki bod bitan, naročito kada je u igri Siti, osetio je Liverpul prošle sezone, a i tri sezone pre toga.

Li Mejson, sudija zadužen za VAR na tom meču, jednostavno je zaboravio da izvuče ofsajd linije. Nekoliko dana kasnije PGMOL se i zvanično izvinio Arsenalu, izopštivši Mejsona iz svog kolektiva, ali slaba je to uteha.

„Izvinjenjem bih bio zadovoljan jedino ako bi nam vratili 2 boda, što se naravno neće dogoditi“, izjavio je Arteta.

2.  Kristal Palas vs Brajton, 11.02.2023.

Samo pedesetak minuta pre nego što se Mejson obrukao na Emirejtsu, njegov kolega Džon Bruks, poništivši Brajtonu čist gol na Selhurst Parku, obrukao se još više.

U 32. minutu, nakon dodavanja Paskala Grosa, uspeo je felš udarcem Estupinjan da zamrzne golmana Guaitu, ali ubrzo je iz VAR sobe usledio poziv Majklu Oliveru. Gol je poništen zbog ofsajda, a PGMOL morao je i ovog puta naknadno da interveniše, jer je, kako se ispostavilo, Bruks prevideo poslednjeg igrača u odbrani Kristal Palasa, pa ofsajd liniju izvukao na osnovu položaja ruke potpuno pogrešnog igrača.

I pored toga Brajton preko Marša dolazi do vodećeg gola u 63. minutu, ali Palas u ekspresonom roku izjednačuje, i Brajton, iako neuporedivo dominantniji čitavu utakmicu (čak 75% poseda lopte!), mora da se zadovolji bodom.

1. Totenhem vs Brajton, 08.04.2023.

Opet taj Brajton, i opet taj London, samo ovoga puta severni.

Na Totenhemovom terenu sve pršti od golova; Sonov jubilarni stoti, Mitomin poništeni, Dankov izjednačujući, pa i Velbekov poništeni, i na kraju Kejnov pobednički.

A lako nije morao biti. Dvadesetak minuta pre nego što je Kejn nakon Hojbjergove asistencije savladao Džejsona Stila, isti taj Hojbjerg krvnički je u kaznenom nagazio Mitomu, ali Stjuart Atvel samo je odmahnuo rukom, ni ne konsultovavši se s VAR sobom. Ako ne želiš da engleski VAR ponovo bude izvrgnut podsmesima čitave fudbalske javnosti, veoma je prosto, onda ga ni ne pozoveš. Penala nema, igraj dalje.

Pogađate, posle utakmice opet je PGMOL bio taj koji je morao da “ispegla” stvari. Još jedno zvanično izvinjenje stiglo je na Brajtonovu adresu, ali kao što i uvek biva s takvim posthumnim izvinjenjima, šteta je već počinjena, a vajda slaba.

Brajton se trenutno nalazi na 7. mestu Premijer lige, sa 47 bodova i 2 utakmice manje. Evropa je tu negde, blizu i daleko, i nastavi li Brajton da igra kako igra, a na kraju ipak ostane bez nje,  biće to VAR-u (ili bolje reći sudijama koje u njegovim odajama sede) na čast.