Vanredni parlamentarni izbori, kako trenutno stvari stoje, biće održani 17. decembra. Dok se polemiše o ispravnosti ovakve odluke koju je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, opozicija – ne zna ko će sa kim i ako ne u jednoj, u koliko kolona?

Situacija je nejasna i kada je reč o lokalnim, pokrajinskim i izborima za Skupštinu grada Beograda, čije se raspisivanje, takođe očekuje.

Vanredni lokalni izbori, osim u Beogradu, biće održani u još 65 gradova i opština, čiji čelnici su podneli ostavke u periodu od 28. septembra do 2. oktobra. Baš kao i u Beogradu, izbori u tim jedinicama lokalne samouprave mogu biti raspisani 30 dana nakon podnošenja ostavke predsednika opštine, odnosno gradonačelnika.

Očekuje se da će predsednik Skupštine Srbije istovremeno raspisati vanredne izbore u svih 66 gradova i opština za 17. decembar, a to je izvodljivo jedino 2. novembra.

Predsedništvo Stranke slobode i pravde (SSP) je nakon analize istraživanja koja su strankama tehničkim organizatorima protesta prezentovana u poslednja dva dana, usvojilo zaključak da je jedna izborna lista „Srbija protiv nasilja“ najbolji model izlaska opozicije na „decembarske izbore“.

„U skladu sa tim je za SSP pitanje mandata periferno i zato smo spremni da u konačnom dogovoru oko jedne liste i raspodele mandata prihvatimo rezultate bilo kog istraživanja javnog mnjenja o pojedinačnim rejtinzima opozicionih stranaka. Smatramo da je u istom formatu neophodno izaći i na pokrajinske, beogradske i lokalne izbore“, navodi se u saopštenju SSP-a.

Članovi ove stranke ističu da veruju da „i ostale opozicione stranke imaju isti stav“ i da će pre raspisivanja izbora zajedno izaći pred građane i sa konačnim dogovorom i sa usvojenom programskom platformom.

I stranka Nova – Da se struka pita (Nova D2SP) pruža sliku o mogućem ujedinjenju. Saopštava da je „spremna“ da razgovara o formiranju jedinstvene opozicione liste za predstojeće izbore.

Predsednik ove stranke Vladimir Kovačević naveo je da je Nova D2SP „konstituisana tako da bude komplementarna sa drugim opozicionim partijama koje u svom fokusu delovanja imaju aktivnosti i programe koji se konkretnim merama zalažu za unapređenje životnog standarda građana Srbije“.

„Nova – Da se struka pita spremna je da odustane od samostalnog nastupa i da participira u konačnom dogovoru i sastavljanju jedne liste za izlazak na predstojeće izbore, ukoliko ispitivanja javnog mnjenja upućuju na to da je na taj način zagarantovan najveći uspeh opozicije“, naveo je Kovačević.

Dodao je da je stranka „sa svim svojim resursima, spremna da ustupi svoj pažljivo pripreman ekonomski program budućoj celini i privredničko iskustvo sticano desetinama godina, radi što efikasnijeg zajedničkog nastupa u budućoj izbornoj kampanji“.

„Svaki dogovor oko raspodele mandata za predstojeći zajednički nastup smatramo manje važnim u odnosu na programske kompatibilnosti i izbor ljudi koji će ovo sprovesti nakon očekivanog izbornog uspeha“, naveo je predsednik stranke Nova D2SP.

Jednu kolonu pominje i poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović izjavom da bi proevropske stranke trebalo da na predstojećim parlamentarnim i beogradskim izborima trebalo da nastupe ujedinjeno.

“Smatramo da je zbog specifičnosti trenutka u kome se nalazimo, najbolje da sve proevropske opozicione organizacije, organizatori protesta ‘Srbija protiv nasilja’, izađu zajedno na izbore. Sada već postoje ozbiljna istraživanja koja pokazuju da bi se na ovaj način ostvario bolji rezultat, a u narednim danima mi ćemo uzeti u obzir još istraživanja na osnovu kojih bi trebalo doneti odluku na koji način je najbolje izaći na izbore kako bi se ostvarila pobeda”, rekao je on.

Dodao je da je prema dokumentu “Dogovor za pobedu”, koji su potpisali organizatori protesta “Srbija protiv nasilja”, moguć izlazak i u više kolona proevropske opozicije, “ukoliko to daje bolji rezultat”.

“U narednim danima očekujemo finalizaciju dogovora, a stav Zeleno-levog fronta – Ne davimo Beograd je da bi najbolje bilo izaći na zajedničkoj listi”, naglasio je Lazović.

Prema njegovim rečima i na vanrednim beogradskim izborima trebalo bi da se nastupi kao i na republičkim, zajedno na jednoj listi proevropske opozicije.

“Zeleno-levi front – Ne davimo Beograd je najveća opoziciona partija u Beogradu, prema istraživanjima drugi smo odmah posle SNS-a i daćemo najveći doprinos promeni u Beogradu. S kolegama ćemo razgovarati o kandidatu za gradonačelnika, a ja smatram da bi najbolje bilo da to bude Dobrica Veselinović”, zaključio je Lazović.

Dobrica Veselinović stao je u red za jednu kolonu, naglašavajući da je najbitnije da cilj bilo kog dogovora bude smena ove vlasti, dok naglašava da je smatra da je najbitnije pokazati da građanima da imaju u šta da veruju I da – kakva god kolona bila, to mora biti glavni cilj.

“Neophodno je da zajedno pokažemo da odgovrnost, posvećenost, solidarnosti i svest da borba treba da bude zajednička. Jedan od bitnih koraka da pokažemo da svi imamo isti cilj bio potpisivanje ‘Dogovora za pobedu’. Ovaj dokument predstavlja osnov saradnje što pre izbora, tako i tokom ali i posle izbora. Zajednički cilj nam je suštinska promena kako našeg društva, a korak ka tome koji moramo zajedno postići je smena SNS-a sa vlasti”, rekao je Veselinović.

Ipak, situacija se lako menja – pre samo nekoliko dana je lider SSP-a Dragan Đilas rekao da nije siguran da će opozicija izaći u jednoj koloni.  Miroslav Aleksić je najavio da će ove nedelje izaći sa predlogom.

Puls se i dalje opipava.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.