Radna grupa za uspostavljanje memorijalnog centra u školi „Vladislav Ribnikar“ održala je juče prvu, konstitutivnu sednicu i pred njima je proces, kako je rekla članice grupe i presednica Viktimološkog društva Srbije Sanja Ćopić, prenosi N1.

„Jučerašnja sednica je bila konstutitivna i razgovaralo se o načinu rada, a sledi usvajanje Poslovnika o radu. Radna grupa je formirana prilično kasno, trebalo je ranije da se krene u proces, ali sad moramo da idemo dalje“, navela je ona.

Pitanja šta je sa memorijalnim centrom u OŠ „Vladislav Ribnikar“ i koji će to biti deo škole nisu postavljena juče, dodala je.

„To je dugoročan proces i ne možemo ga očekivati za mesec ili dva, ali jako važna stvar jeste finalizovanje obeležavanja prve godišnjice. Kako će izgledati obeležavanje godišnjice odlučiće multidisciplinarni tim. On je sastavljen od stručnjaka različitog profila. To su naše kolege sa Filozofskog fakulteta, Viktimološkog društva Srbije, arhitekta, književnica, koji iz različitih uglova mogu da sagledaju s jedne strane potrebe porodica, ali i kako to može i sa školom da se iskomunicira i da to zaista bude komemoracija koja će biti dalji korak u razvijanju kulture sećanja, ali i procesa uspostavljanja memorijalnog centra“, rekla je ona.

Treći maj će ove godine biti Veliki petak, a Ćopić kaže da će javnost biti pozvana ranije da prisustvuje obeležavanju i da će se se detalji znati uskoro.

„Multidisciplinarni tim je od decembra imao više sastanaka gde se govorilo o idejama o obeležavanju godišnjici, osmišljavanju koncepata koji sada treba da se kroz Radnu grupu, odnosno ministarstva sprovede u delo“, rekla je ona.

Uverena je da će moći da postignu konsenzus.

„To nažalost govore i iskustva iz drugih zemalja koji su imali slično iskustvo, pre svega terorističke akte. Memorijalizacija je proces i kada se govori o memorijalnom centru, gde treba, kako da izgleda, kakav sadržaj treba da mu bude – to mora da bude rezultat opšteg koncezusa. Polazi se od onih koji su neposredno pogođeni, tj. od porodica i povređenih, pa je tu lokalna zajedncia i onda nacionalni nivo. Kada se uđe u dijalog, može da se dođe do rešenja“, rekla je.

Njen kolega iz Radne grupe Aleksandar Baucal je rekao da bi za dve godine moglo da sve bude završeno, dok Ćopić kaže da ne može da licitira sa vremenom.

„Norveška je oko 10 godina nakon terorističkog napada došla do tri memorijalna centra i to govori koliko je to dugotrajan proces, ali nije nemoguć“, rekla je.

Na pitanje ko je zadužen za memorijalizaciju godišnjice stradalih u Duboni, ona odgovara da je ova Radna grupa zasad pre svega zadužena za pitanje škole.

„Ovo jeste samo Radna grupa za školu ‘Ribnikar’, ali radeći stalno imamo na umu i ono što se desilo u Malom Orašju i Duboni. To je ipak pitanje za sebe, iako su povezani događaji, različiti su konteksti i treba oslušnuti i jedna i druga zajednica. U svakom slučaju ne smemo zaboraviti i moramo se posvetiti memorijalizaciji onog što se desilo 4. maja“, rekla je ona.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.