Nezadovoljstvo građana je opravdano, a javno okupljanje kao način iskazivanja nezadovoljstva legitimno, ali ne i ispoljavanje nasilja u demonstraciji tog nezadovoljstva, rekao je za N1 Jovica Todorović član stalnog sastava RIK-a iz redova Narodne stranke povodom protesta opozicije zbog neregularnosti izbora.

Prema njegovim rečima, nezadovoljstvo građana nije na jasan način artikulisano jer nije sasvim jasno šta se zahteva od RIK.

„Ako se zahtava poništenje izbora za odbornike Skupštine grada Beograda, za to ne postoji nikakav zakonski osnov. RIK ne može da poništava čak ni glasanje na pojedinim biračkim mestima za skupštine jedinica lokalne samouprave što je u isključivoj nadležnosti gradskih i opštinskih izbornih komisija. Njima se podnose pravni lekovi, a protiv njihovih odluka su dozvoljene žalbe višim sudovima“, navodi on.

Todorović ističe i da nije tačna informacija, koju se mogla čuti sinoć, da je RIK drugostepeni organ GIK-u.

„To nije tačno kada je reč o lokalnim izborima. To je tačno za pojedine pravne lekove kada je reč o izborima za poslanike“, objašnjava on.

Dodaje i da je RIK bio suočen sa snimcima i izvešajima o uočenim nepravilnostima koji mogu biti dokazi.

„Reč je o dve pojave. Jedna je vršenje krivičnih dela davanje i primanje mita u vezi sa izborima i druga organizovanje fiktivnog prijavljivanja promene prebivališta u cilju uticaja na izborni rezultat“, navodi on.

Prema njegovim rečima, iako RIK nema ingerencije da prekine izborni proces, ima obavezu da preduzima mere i izvan procesa kao što su zahtevi prema drugim organima da preduzimaju mere iz svoje nadležnosti.

Todorović kaže i da su to pojave koje zaslužuju da budu detaljno istražene, a vinovnici sankcionisani, ali da RIK nema ni nadležnosti ni resurse za to, te da je to u nadležnosti policije i tužilaštva.

Ističe i da zabrinjava saopštenje VJT u izbornom danu, odmah nakon što su se indicije o tim pojavama pojavile, a po kome je VJT već utrvdilo da nikakvih dokaza da su se odigrali takvi događaji nema, odnosno da se nisu dogodili.

„Smatram da zahteve o istraživanju tih događaja treba usmeriti ka organim akoji su nadležni – policija i tužilaštvo“, navodi on.

Prema njegovim rečima, iako RIK nema ingerencije da prekine izborni proces, ima obavezu da preduzima mere i izvan procesa kao što su zahtevi prema drugim organima da preduzimaju mere iz svoje nadležnosti.

„RIK u dosadašnjem toku postupka nije to činio u dovoljnoj meri. Tu ima i dalje prostora da RIK bude agilniji i aktivniji, a na to ukazuju i strane posmatračke misije“, kaže Todorović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.