Peking svuda vidi snage koje treba slabiti. U multinacionalnim kompanijama, društvenih mreža, i oko naivnih studenata, piše The New York Times.

Kineski univerziteti nameću kurseve o čuvanju državnih tajni, koje imaju čak i smerovi poput veterinarske medicine. Vrtić u istočnom gradu Tjenđinu organizovao je obuku zaposlenih za razumevanje i primenu zakona protiv špijunaže.

Kinesko ministarstvo državne bezbednosti, odeljenje koje nadgleda tajnu policiju i obaveštajne službe, otvorilo je nalog na društvenim mrežama, kako bi se ”angažovala javnost”. Njegov prvi post je bio: ”Celo društvo se poziva na mobilizaciju protiv špijunaže”.

„Učešće masa“, navodi se u objavi, trebalo bi da bude „normalizovano“.

Komunistička partija Kine angažuje obične ljude da se brane od pretnji po zemlju koje su primetili.

Ekonomija zemlje beleži najveće usporavanje u poslednjih nekoliko godina, ali se čini da je kineski autoritarni lider Si Đinping više fiksiran na nacionalnu bezbednost i suzbijanje pretnji partijskoj kontroli.

„Moramo biti spremni za najgore i najekstremnije scenarije“, rekao je Si u maju kineskoj komisiji za nacionalnu bezbednost i pozvao zvaničnike da „poboljšaju kontrolu“ i „pripreme se za stvarnu borbu“.

Činjenica je, Peking se suočava sa jednim od najvećih izazova od dolaska Si Djinpinga na vlast, pre više od jedne decenije. Osim ekonomske nesigurnosti, odnosi Kine sa Zapadom su sve napetiji. Postoje i neobjašnjive promene na najvišim nivoima vlasti, kao što su iznenadna smena kineskog ministra spoljnih poslova i dva visoka generala u julu. Sve ovo sugeriše da se Si potencijalno plaši da bi njegova kontrola mogla biti ugrožena i ograničena.

Kina je u julu reformisala zakon protiv špijunaže i proširila već obiman spisak aktivnosti koje smatra špijuniranjem.

Za one koji prijave špijuniranje postoje i nagrade u vrednosti od nekoliko desetina hiljada dolara.

U poslednjih mesec dana, vlasti su najavile hapšenje najmanje četiri špijuna, uključujući dvojicu muškaraca koje je regrutovala CIA.

Vlasti su početkom ove godine saopštile da su jednog američkog državljanina osudile na doživotni zatvor zbog špijunaže, a uhapsile su urednika kineskih novina zbog sastanka japanskim diplomatom.

„Taj pritisak odražava duboke izazove legitimiteta i krizu sa kojima se režim suočava“, rekao je Čen Đian, profesor moderne kineske istorije na Univerzitetu u Njujorku.

Profesor Čen je dodao da poziv na masovnu akciju ima odlike akcija koje je Mao Cedong pokrenuo kako bi konsolidovao sopstvenu moć.

Najznačajnija je bila Kulturna revolucija – decenijski haos i krvoproliće, u vreme kada su kineski lideri pozivali ljude da prijavljuju svoje profesore, susede ili čak članove porodice zbog toga što su „kontrarevolucionari“.

S obzirom na to da se zemlja modernizovala, kineskom društvu danas ne bi moglo tako lako da se podmetne ovo ludilo i akcija, primetio je profesor Čen.

Kina ima razloga za oprez, pošto je direktor CIA Vilijam Berns nedavno izjavio da Amerika obnavlja svoju špijunsku mrežu u Kini.

Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje rade na ograničavanju pristupa TikToku, aplikaciji u kineskom vlasništvu.

Kineski pristup je temeljan i sveobuhvatan

Tako u brzim vozovima, video prilog upozorava putnike da budu oprezni kada snimaju fotografije za društvene mreže, kako ne bi snimili poverljive informacije. U vladinim kancelarijama gde stanovnici podnose administrativnu papirologiju, posteri ih podsećaju da „izgrade narodnu odbrambenu liniju“.

Lokalna vlast u provinciji Junan objavila je snimak muškaraca i žena u tradicionalnoj nošnji Ji, tamošnje etničke grupe, kako plešu i veselo pevaju o kineskom zakonu o nacionalnoj bezbednosti.
„Oni koji se ne prijave biće krivično gonjeni. Prikrivanje zločina vodi u zatvor“, pevale su izvođačice dok su se kretale u krug.

Postoje i formalniji oblici obrazovanja o čuvanju državnih tajni.

Nacionalna uprava za zaštitu državnih tajni pokrenula je aplikaciju sa onlajn kursom o čuvanju tajni, a mnogi univerziteti i kompanije naredili su svom osoblju da ga pohadja.

Prva lekcija počinje citatom Mao Cedunga o tome kako je poverljivost važna, a kasnije sledi upozorenje da su iPhone i Android uređaji strani proizvodi i da mogu biti podložni manipulaciji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.