Turska je već imala bujne borove i kedrove šume, fine peščane plaže, kristalno čisto tirkizno more i impresivno kulturno i istorijsko nasleđe. Ipak  uz  svoj  Nacionalni program održivog turizma, postala je jedna od najvažnijih svetskih destinacija za održivi odmor. Sa ekološkim i kulturnim bogatstvom, Turska je prepoznatljiva po tome što nudi smeštajne mogućnosti koje se striktno pridržavaju principa održivosti i brojnih mogućnosti eko-turizma. Od 30. septembra, Turska je dom za 6.156 verifikovanih i sertifikovanih objekata u okviru održivosti, uglavnom u provincijama Antalija, Istanbul i Mugla. Kako broj objekata sa sertifikatom o održivosti brzo raste, sveukupni napori turskog turizma da se smanji ugljenični otisak korišćenjem ekološki dizajniranih struktura i održivih praksi se povećavaju. Ova inicijativa širom zemlje podržava lokalne kulture i ekonomije pružajući gostima značajan i nezaboravan boravak u isto vreme.

Turska je prva zemlja na svetu koja je potpisala Protokol sa GSTC-om

Da bi se postigla održiva transformacija u sektoru turizma, Turska je prošle godine potpisala sporazum o saradnji za razvoj nacionalnog programa sa Globalnim savetom za održivi turizam (GSTC), koji uspostavlja i upravlja globalnim standardima za putovanja i turizam. Štaviše, Turska je „prva zemlja na svetu“ koja je potpisala ovaj sporazum na nivou vlade. U skladu sa svojim trogodišnjim planom za restrukturiranje svoje turističke industrije, Turska je takođe razvila Nacionalni program održivog turizma. Kroz Program, Turska će uvrstiti principe održivosti u sve turističke politike, uključujući destinacije, turoperatore i smeštajne kapacitete. Primarni cilj Programa održivog turizma je da smeštajni objekti dobiju sertifikat održivog turizma koji se sastoji od 42 globalno prihvaćena kriterijuma. Tokom ovog procesa, smeštajni objekti podležu nezavisnoj proceni za sertifikaciju, koja se ponavlja svake godine. Kroz efikasno planiranje održivosti, verifikacija takođe omogućava objektima da kontinuirano poboljšavaju svoje napore u pogledu održivosti. Sa ovom povećanom svešću, broj objekata verifikovanih i sertifikovanih za održivost u Turskoj raste. Prema Turskom nacionalnom programu održivog turizma, svi objekti moraju imati „Sertifikat održivog turizma“ do 2030.

Odgovorno gostoprimstvo

Turski nacionalni program održivog turizma ima za cilj da maksimalno poveća društvene i ekonomske koristi za lokalno stanovništvo uz zaštitu kulturnog nasleđa i očuvanje biodiverziteta, ekosistema i prirodnih lepota. Pored toga, Program ima za cilj smanjenje zagađenja i uštedu resursa, osiguravajući da turizam bude ekološki prihvatljiv u svakom pogledu. Smeštajni objekti koji dobijaju sertifikat o održivosti kroz Program pružaju gostima iskustvo održivog smeštaja svetske klase, a istovremeno pomažu u zaštiti životne sredine. Objekti koji poboljšavaju iskustvo posetilaca kroz ekološki prihvatljive prakse takođe su od koristi lokalnoj zajednici. Sprovođenje takvih postupaka na pravičan, odgovoran, inkluzivan i osetljiv način podržava i doprinosi očuvanju jedinstvenih vrednosti i kulture lokalnog stanovništva i zajednica.

U Turskoj se procena smeštajnih kapaciteta sprovodi u četiri glavne kategorije: „Održivo upravljanje“, „Kulturni uticaji“, „Društveno-ekonomski uticaji“ i „Uticaji na životnu sredinu“. Prvi korak objekta ka dobijanju sertifikata o održivosti je demonstriranje efikasnog održivog upravljanja. Brojni  koraci su potrebni za verifikaciju i sertifikaciju, uključujući razvoj politike održivosti i akcionih planova, kreiranje tačnih promocija i saopštavanje učinka zainteresovanim stranama kroz redovno izveštavanje. Pored toga, od objekata se zahteva da organizuju obuku vezanu za održivost. Istovremeno, smeštajni kapaciteti se procenjuju s obzirom na njihov kulturni i socioekonomski uticaj. Od smeštajnih objekata se očekuje da štite kulturnu baštinu, omogućavaju gostima da komuniciraju sa lokalnom kulturom, podržavaju regionalnu ekonomiju i doprinose prosperitetu kroz prakse kao što su podsticanje lokalnog zapošljavanja, promovisanje lokalne kupovine i podrška lokalnim preduzetnicima. Ove mere imaju za cilj da maksimalno povećaju ekološke koristi objekata i da smanje negativne uticaje. Od svakog objekta se očekuje da ispuni nekoliko zahteva, kao što je davanje prioriteta lokalnim dobavljačima i dobavljačima koji se bave fer trgovinom, smanjenje potrošnje vode i energije, upravljanje čvrstim otpadom, primena praksi reciklaže i sprovođenje mera zaštite biodiverziteta i predela.

Više o tome možete pronaći na linku www.goturkiye.com  

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.