
Žene koje koriste lekove za mršavljenje upozorene su da koriste efikasnu kontracepciju, nakon što su desetine njih prijavile trudnoću tokom uzimanja ovih lekova, piše britanski Gardijan.
Agencija za lekove i zdravstvene proizvode (MHRA) izdala je prvo upozorenje britanskoj javnosti u vezi kontracepcije i lekova za mršavljenje, nakon što je primila 40 prijava o trudnoćama tokom korišćenja lekova kao što su Ozempik, Vegovu i Maundžaro.
Ozempik i Vegovu, koji sadrže semaglutid, deluju tako što imitiraju hormon GLP-1 koji podstiče povećanje proizvodnje insulina, usporava varenje hrane u želucu i smanjuje apetit.
Fejsbuk grupa „Zatrudnela sam koristeći Ozempik“
Maundžaro, koji sadrži aktivnu supstancu tirzepatid, deluje i na drugi hormon koji je uključen u regulaciju apetita i nivoa šećera u krvi. Iako se ovi lekovi često nazivaju „injekcije za mršavljenje“, nisu svi zvanično odobreni za tu svrhu.
MHRA navodi da Maundžaro može smanjiti efikasnost oralnih kontraceptiva, poput pilula, kod osoba sa viškom kilograma, i preporučuje da žene koje koriste ovaj lek dodatno koriste barijerne metode zaštite, poput kondoma. Agencija je primila 26 prijava trudnoće povezanih sa upotrebom Maundžara.
Prošle godine Gardijan je objavio da je popularnost lekova za mršavljenje dovela do neočekivanog porasta broja trudnoća. Fejsbuk grupa „Zatrudnela sam koristeći Ozempik“ tada je imala više od 750 članova.
MHRA navodi da je primila osam prijava trudnoća kod osoba koje su koristile semaglutid i devet prijava za liraglutid, aktivnu supstancu u drugom leku za mršavljenje – Saksenda. Iako žene nisu bile u obavezi da prijave da li je trudnoća bila neplanirana, u dva slučaja je to bilo jasno navedeno.
Regulator je takođe naglasio da se ovi lekovi ne smeju koristiti tokom trudnoće, pri pokušaju začeća ili tokom dojenja, jer „nema dovoljno podataka o bezbednosti koji bi potvrdili da lek ne može naškoditi bebi“.
Dodaje se i da bi žene u nekim slučajevima trebalo da nastave sa kontracepcijom i do dva meseca nakon prestanka uzimanja leka, pre nego što pokušaju da zatrudne.
„GLP-1 lekovi imitiraju prirodne hormone koje stvara crevo i koji izazivaju osećaj sitosti. To ih čini snažnim sredstvima za pomoć ženama u gubitku kilograma. Gojaznost smanjuje plodnost kod žena, tako da žene koje izgube težinu uz pomoć GLP-1 lekova imaju veću verovatnoću da zatrudne nego pre mršavljenja“, izjavio je dr Čana Džajasena, specijalista za reproduktivnu endokrinologiju i andrologiju u zdravstvenoj ustanovi Imperijal koledž – Nacionalna zdravstvena služba.
„Injekcije za mršavljenje su lekovi koji su odobreni za lečenje određenih medicinskih stanja i ne bi trebalo da se koriste u estetske ili kozmetičke svrhe. One nisu brzo rešenje za gubitak težine i nisu ocenjene kao bezbedne za takvu upotrebu“, izjavila je Dr Alison Kejv, glavni službenik za bezbednost MHRA.