Poslanici u Evropskom parlamentu izglasaće na narednom plenarnom zasedanju početkom februara u Strazburu rezoluciju o izborima u Srbiji. Rezoluciju su pratile i debate u plenumu i na Odboru za spoljne poslove u EP (AFET). Ton poslanika Evropskog parlamenta uglavnom je bio kritičan, a izveštaji domaćih i stranih posmatračkih misija ukazuju na brojne izborne nepravilnosti. Najveće se tiču migracije birača, koje su prema nalazima Crte, bili u tom obimu da su uticale na tesne rezultate izbora u Beogradu, prenosi N1.

Poslanik EP iz redova Evropske narodne partije (EPP) i izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik kaže za EWB da ta institucija pridaje veliku važnost onome što se dešava na Zapadnom Balkanu i u Srbiji.

„Očekujem da će rezolucija biti činjenična i da će ponuditi neke sledeće korake u kontekstu onoga što bi trebalo da bude učinjeno. Ali, za tango je uvek potrebno dvoje. Problemi Srbije ne mogu se rešiti unutar institucija Evropske unije, unutar Evropskog parlamenta. Nadam se da će i Srbija nastaviti dalje i početi sa konstituisanjem svojih sopstvenih institucija“, kaže Bilčik u intervjuu za EWB.

Na konstataciju da opozicija u Srbiji tvrdi da su izbori pokradeni, on navodi da je ovog puta RIK objavio izborne rezultate mnogo brže nego nakon izbora 2022, kada je bilo potrebno više od 90 dana da RIK objavi rezultate.

„Želim da kažem da smo mi bili zaduženi da posmatramo parlamentarne izbore, i bilo je mnogo prigovora i izazova sa procesom glasanja. Međutim, mislim da se sve to mora rešavati putem odgovarajućih kanala. Sudovi i druge institucije moraju se baviti tim pitanjima. Rezultati parlamentarnih izbora su objavljeni i mislim da je vreme da nove institucije počnu sa radom. Srpski parlamentarci trebalo bi da preuzmu svoje mandate, a vlada da se formira. Zemlja treba sve propuste da reši putem odgovarajućih institucionalnih kanala“, ocenio je Bilčik.

Ističe da postoji jedan veliki znak pitanja u vezi sa lokalnim izborima u Beogradu.

„Tu je rezultat bio neizvestan i trenutno postoji politički zastoj. Mislim da je važno da Ustavni sud reši ovaj izazov i da svi relevantni činioci vlasti što otvorenije i transparentnije postupaju, kako bi se osiguralo rešavanje ovih izazova u skladu sa principima pravne države“, ukazao je.

Dodao je da je važno da se obavi institucionalno formiranje parlamenta i nove vlade, „koji bi trebalo da pomognu u rešavanju svih sistemskih nedostataka, kada je reč o izbornom okviru, tako da se uočeni problemi više ne ponove“.

„Moramo i sačekati konačni izveštaj OEBS/ODIHR-a da bismo zaista imali potpunu ocenu onoga što se dogodilo i šta treba ispraviti.
Ali mislim da, što se tiče parlamentarnih izbora, nema vremena za gubljenje. Jer ono što Srbiji ne treba je još jedan period nestabilnosti i krize. Srbija je imala tri izborna ciklusa za tri godine. Za svaku zemlju koja želi da napreduje, neophodan je prostor za reforme i donošenje zakona, prostor za pravilnu diskusiju u institucijama, poput parlamenta. Stoga smatram da je važno da formiranje novoizabranih institucija počne što pre“, poručio je Bilčik.

Upitan šta ako institucije u Srbiji ne budu reagovale na navode o izbornoj krađi i da li bi onda EU trebalo da reaguje, on kaže da je EU angažovana na terenu pomoću njihovih misija i diplomata.

„Angažujemo se i ovde u Evropskom parlamentu. Imali smo i razmenu mišljenja sa Evropskom komisijom i Evropskom službom za spoljne poslove. Evropski parlament usvojiće rezolucije. Pratićemo to i postoji angažovanje. Ali moramo da shvatimo da konačno i odlučujuće rešenje mora biti institucionalno rešeno unutar Srbije“, istakao je.

Dodao je i da od kad je on izvestilac za Srbiju, a to je od 2019, Srbija nije ostvarila značajan napredak ka članstvu u EU, a da bi se on desio potrebno je, prvo, da Srbija ima kredibilnu i stabilnu vladu i parlament koji mogu da sprovode važne domaće reforme u oblasti vladavine prava, demokratije, slobode medija, osnovnih prava, ali i strukturalne institucionalne reforme, a drugo, Srbija mora imati potpuni kredibilitet izbornog procesa i okvira.

„Zato kažem da istrage koje su počele, sudski postupci koji su pokrenuti, i potpuna ocena, uključujući konačni izveštaj ODIHR-a, moraju biti osnova za rešavanje svih problema, tvrdnji i pitanja u vezi sa onim što se dogodilo 17. decembra, i šta se dešavalo od tada. To je izuzetno važno. Mislim da to u svim institucijama u Briselu shvataju. I ponovo, institucionalna rešenja za ova pitanja moraju se sprovesti unutar Srbije. Ako institucije u svom trenutnom stanju ne isporuče to pitanje, onda moraju biti reformisane i promenjene. Daću vam samo jedan primer – Regulatorno telo za elektronske medije (REM). Kao međunarodni posmatrač, bio sam zaista razočaran kada se niko iz REM-a nije sastao sa nama da razgovaramo o kampanji i medijskoj situaciji u Srbiji u periodu pre izbora. Ovo regulatorno telo mora početi da radi. Da bi se to desilo, Srbija treba da počne potpuno da primenjuje i neke nove zakone, uključujući i one medijske. Potrebno je otpočeti sa promenama u načinu rada ovih institucija u Srbiji“, ukazao je Bilčik.

Na pitanje da li misli da bi međunarodna istraga pomogla rešavanje političke krize u zemlji, on ponavlja da primarno institucionalno rešenje mora biti ono koje se postiže unutar same Srbije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.