Okružena izdeformisanim, tinjajućim ugarcima automobila, smradom otopljenog asfalta i zgradama pocrnelim od dima i čađi, francuska stambena naselja pripremaju su se za još jednu burnu noć. 

„Bes je na sve strane“, rekao je Čakir za Gardijan, dvadesetjednogodišnji radnik, koji se do 5 ujutro nalazio na ulicama svog stambenog naselja u Rubeu, u severnoj Francuskoj, gde se više od stotinu mladih ljudi suočilo s policijom. Nerede širom Francuske izazvala je smrt sedamnaestogodišnjeg dečaka alžirskog porekla Nahela, koji je u utorak, na saobraćajnoj stanici u Nanteru, iz neposredne blizine upucan od strane policajca. 

„Policija bi trebalo da nas zaštiti“, rekao je Čakir. „Ali osećam da nas više ništa ne štiti, i plašim se da će se sukobi zbog toga nastaviti. Sve što mladi ljudi žele jeste da ih neko čuje. Nasilje rađa nasilje.”

Juče se na demonstracijama u Nanteru okupilo više od 6.000 ljudi. Povorka je mirno prolazila gradom, da bi na kraju marša, u blizini sedišta policije, organi reda ispalili suzavac na neke od demonstranata koji su se nalazili na obodima gomile. Do predvečeri su se sukobi rasplamsali, a nekoliko automobila je i zapaljeno. 

„Mi marširamo protiv policijskog rasizma. Marširamo mirno“, rekla je Radija, dvadesetogodišnja studentkinja koja je u Nanter doputovala iz Versaja.

„Crnci i Arapi neprestano su na meti policije. Ova smrt je kap koja je prelila čašu.”

Nakon što se u poslednjih godinu i po dana 14 saobraćajnih zaustavljanja završilo smrću – uglavnom su to bili crnci i Arapi – Nahelov slučaj posebno je odjeknuo, i to zbog toga što je snimljen. Policija je prvobitno prijavila da je jedan od njenih službenika pucao na tinejdžera koji je kolima krenuo na njega, ali video snimak pokazuje suprtono; na njemu se jasno vidi kako dvojica policajaca stoje pored Nahelovog automobila, i kako jedan od njih upire pištolj u vozača. Čuje se i glas koji govori “Dobićeš metak u glavu”.

Nakon toga deluje kao da policajac ispaljuje hitac, dok automobil naglo kreće. „Lagali su“, kaže Nahelova majka. Osumnjičeni policajac nalazi se pod zvaničnom istragom, ali članovi Nahelove porodice smatraju da od toga ne bi bilo ničega da nema video snimka. 

„Ceo svet mora da vidi da kada hodamo za Nahel, hodamo i za sve one koji nisu snimljeni”, rekao je okupljenima Asa Traore, aktivista za borbu protiv policijskog nasilja čiji je brat preminuo nakon hapšenja 2016. godine.

Francuski političari plaše se da 2023. ne postane eho 2005, kada je smrt dvojice dečaka koji su se od policije krili u trafostanici Slično je i sada. Ugljenisani automobili nižu se glavnim ulicama Nahelovog rodnog stambenog naselja u Nanteru, odjekuju zaglušujući prasci, a nakon višečasovnih sukoba sa policijom, na zgradama naselja osvanuli su i novi grafiti koji pozivaju na pravdu za Nahela. 

„Sinoć je sve vrvelo od mladih, nezadovoljnih ljudi”, kaže Kendra, jedna od očevidaca.  „Policijaci i vatrogasci su u jednom trenutku ustupili, bilo je to poput pravog rata. I zaista smatram da mladi na ovo gledaju kao na neku vrstu rata protiv sistema. Ne samo protiv policije. Smrt ovog tinejdžera pokrenula je lavinu ljutnje, ali mislim da su ove demonstracije mnogo dublje i da imaju određenu političku dimenziju, da su motivisane osećajem da sistem ne fukncioniše. Mladi se osećaju izopšteno, ignorisano. Razumem njihovu ljutnju, ali sigurna sam da postoji drugi način da to izraze. Naša kola su upaljena, mi smo ti koji smo pogođeni.” 

Sara, još jedna od žiteljki ovog naselja, kaže da se situacija u Francuskoj ni u kom slučaju ne može uporediti sa policijskim pucnjavama i problemima rasizma u Sjedinjenim Državama.

„Mladim ljudima je dosta rasizma.  Imam četiri sina, i zabrinuta sam za njih. Ali plašim se i ovakvih reakcija, plašim se da će sukobi sa policijom samo pogoršati stvari. Političari krajnje desnice reći će “evo ih opet ovi”, i iskoristiće sve ovo protiv nas koji živimo u naseljima. Zaista se nadam da će se situacija smiriti. Zaista se nadam da ćemo večeras moći da spavamo.”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.