Predsednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden i predsednik Kine Si Đinping obavili su telefonski razgovor kako bi se dogovorili na koji način treba upravljati tenzijama. Stavovi dva predsednika su se razišli po pitanju Tajvana, i trgovinskih ograničenja koje Kina nameće tom ostrvu u trgovini sa SAD.

Ovo je njihov prvi direktni razgovor od novembra i samita u Kaliforniji, a dva najviša američka zvaničnika pripremaju se za posetu Pekingu, prenosi Gardijan.

U skoro dva sata dugom telefonskom razgovoru koji su dvojica lidera obavila u utorak, došlo je do značajnog odmrzavanja tona.

Sekretar finansija Dženet Jelen u sredu odlazi u Guangdžou, južni grad koji je simbol moći kineske proizvodnje, i naravno u Peking, sa državnim sekretarom Antonijem Blinkenom, koji će u Kinu doći u narednim nedeljama, rekli su zvaničnici.

„Verujemo da je redovna komunikacija najviših lidera neophodna kako bi se efikasno upravljalo ovim složenim i često napetim bilateralnim odnosima“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi, a prenosi Gardijan.

Američki zvaničnici rekli su da razgovori nisu bili usmereni na upravljanje, već na rešavanje razlika, a dvojica lidera su bila otvorena po pitanju žestokih neslaganja koja već duže vreme imaju.

Si Đinping je rekao da Sjedinjene Države da stvaraju ekonomske rizike, i to tako što je Bajden zabranio izvoz visoke tehnologije u Kinu.

„Ako Sjedinjene Države žele da suzbiju visokotehnološki razvoj Kine i lišavaju Kinu njenog legitimnog prava na razvoj, nećemo sedeti skrštenih ruku“, upozorio je Si Đinping, a preneli kineski državni mediji.

Bajden je, s druge strane, objasnio da mu je Bela kuća rekla da će „Sjedinjene Države nastaviti da preduzimaju neophodne mere kako bi sprečile da se napredne američke tehnologije koriste za podrivanje nacionalne bezbednosti SAD“.

Bajden je rekao i to da nije odustao od TikToka, aplikacije u kineskom vlasništvu koju Kongres želi da zabrani ako ne promeni vlasnika. Kirbi je rekao da je Bajden insistira na zaštiti bezbednost podataka Amerikanaca.

Si Đinping je najmoćniji kineski lider u poslednjih nekoliko decenija, i na taj način učvrstio je moć u zemlji, ali i u Aziji. Kina ne odustaje od sukoba sa Filipinima u Južnom kineskom moru i od gušenje sloboda u Hong Kongu.

Ali američki posmatrači smatraju da kineski predsednik želi da ublaži nesuglasice sa SAD, pošto se Kina suočava sa teškim ekonomskim izazovima.

Na samitu u Kaliforniji pristao je na dva ključna zahteva Sjedinjenih Država. Jedna stvar je ograničavanje hemikalija prekursora, koji se koristi za pravljenje fentanila, sintetičkog leka protiv bolova. Druga stvar je obnavljanje dijaloga između vojske dve zemlje kako bi se upravljalo krizama.

Si Đinping takođe, prema procenama analitičara, veruje da prilika za saradnju sa Bajdenom postoji, pošto se on ove godine na predsedničkim izborima suočava sa Donaldom Trampom, koji je Kinu označio kao najvećeg neprijatelja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.