SAD, Australija i Velika Britanija otkrile su detalje plana kojim će Australija početkom sledeće decenije nabaviti podmornice na nuklearni pogon, kako bi parirala kineskim ambicijama u indo-pacifičkom regionu.

U obraćanju na ceremoniji u američkoj pomorskoj bazi u San Dijegu, u prisustvu australijskog premijera Entonija Albaniza i britanskog premijera Rišija Sunaka, predsednik SAD DŽozef Bajden nazvao je sporazum u okviru partnerstva tri zemlje (AUKUS), delom zajedničke posvećenosti slobodnom i otvorenom indo-pacifičkom regionu sa dva „najsnažnija i najsposobnija saveznika Amerike“.

Bajden je naglasio da su podmornice „na nuklearni pogon, a ne nuklearno naoružane“, prenosi Rojters.

Partnerstvo najavljeno 2021. godine omogućava Australiji da pristupi podmornicama na nuklearni pogon, koje su nevidljivije i sposobnije od plovila na konvencionalni pogon, kao protivteža gomilanju kineske vojske, navodi Rojters.

Australijski premijer je rekao da sporazum „predstavlja najveću pojedinačnu investiciju u odbrambenu sposobnost Australije u čitavoj istoriji zemlje“. To je, takođe, prvi put u 65 godina da su SAD podelile svoju tehnologiju nuklearnog pogona i mi vam zahvaljujemo na tome, rekao je Albaniz.

Britanski premijer AUKUS je nazvao „moćnim partnerstvom“. „Prvi put će to značiti da tri flote podmornica rade zajedno preko Atlantika i Pacifika, čuvajući naše okeane slobodnim u decenijama koje dolaze“, poručio je Sunak.

Šta sporazum predstavlja
Prema sporazumu, SAD nameravaju da prodaju Australiji tri američke podmornice na nuklearni pogon klase „Virdžinija“, koje proizvodi „DŽeneral dajnamiks“, početkom sledeće decenije, uz mogućnost da Australija kupi još dve ako bude potrebno, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Navedeno je da će projekt kulminirati britanskom i australskom proizvodnjom nove klase podmornica SSN-AUKUS – „trilateralno razvijenog“ plovila zasnovanog na britanskom dizajnu.

Buduća generacija podmornica će se graditi u Velikoj Britaniji i Australiji uz američku tehnologiju i podršku.

Kina osudila AUKUS: Nezakonit čin širenja nuklearnog oružja
Kina je osudila AUKUS kao nezakonit čin širenja nuklearnog oružja.

„Plan predstavlja ozbiljne rizike od širenja nuklearnog naoružanja, podriva međunarodni sistem neširenja, podstiče trku u naoružanju i šteti miru i stabilnosti“, navela je stalna misija Kine pri Ujedinjenim nacijama na Tviteru.

Upitan da li je zabrinut da bi Kina sporazum o podmornici AUKUS mogla da shvati kao agresiju, Bajden je odgovorio „ne“. Dodao je i da očekuje da će uskoro razgovarati sa kineskim liderom Si Đinpingom, ali nije rekao kada.

Projekat vredan 245 milijardi američkih dolara
Projekat će koštati 368 milijardi australijskih dolara (245 milijardi američkih dolara) do 2055. godine. Vašington u sklopu AUKUS-a prvi put deli nuklearnu tehnologiju od pedesetih godina prošlog veka kada je podelio sa Velikom Britanijom.

Australijski premijer brani veliku potrošnju, ističući da je to „ekonomski plan, a ne samo plan odbrane i bezbednosti“.

Naveo je da očekuje da će AUKUS rezultirati sa šest milijardi australijskih dolara uloženih u industrijske kapacitete Australije u naredne četiri godine i stvoriti oko 20.000 direktnih radnih mesta u narednih 30 godina.

Ministar odbrane Australije Ričard Marles poručuje da je to ulaganje u bezbednost nacije, kao i da je to investicija koju ne treba da propuste.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.