Američki Sud za međunarodnu trgovinu blokirao je  visoke reciproč­ne carine koje je predsednik Donald Tramp jednostrano uveo u aprilu protiv brojnih zemalja, kako bi, po sopstvenim rečima, ispravio uporne trgovinske disbalanse.

Ova presuda predstavlja potencijalno ozbiljan udarac za ekonomsku agendu republikanskog predsednika i njegove tekuće napore da pregovara o trgovinskim sporazumima sa različitim zemljama, objavio je CNBC.

Trampova administracija je odmah uložila žalbu na tu presudu Apelacionom sudu SAD za federalni okrug a Vrhovni sud bi na kraju mogao doneti konačnu odluku u ovom slučaju.

„predsednik nema ovlašćenja…“

U svojoj odluci, tročlano veće sudija Suda za međunarodnu trgovinu navelo je da Zakon o međunarodnim ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama (IEEPA), na koji se Tramp pozvao prilikom uvođenja carina, ne ovlašćuje predsednika da uvede univerzalne dažbine na uvoz.

„Naredbe o globalnim carinama koje prestavljaju odmazdu prevazilaze svako ovlašćenje koje predsedniku daje IEEPA za regulisanje uvoza putem carina“, navele su sudije.

Pojedinačne, specifične carine protiv Kanade, Meksika i Kine koje su obrazložene borbom protiv trgovine drogom takođe su odbijene, jer se, prema mišljenju suda „ne bave pretnjama koje su navedene u tim naredbama“.

Uvođenje carina obično zahteva odobrenje Kongresa, podseća CNBC.

Međutim, Tramp je odlučio da zaobiđe Kongres tako što je proglasio ekonomsku vanrednu situaciju na osnovu IEEPA zakona, koji je usvojen 1977. godine, i potom iskoristio navodnu vanrednu situaciju kao opravdanje da isključi Kongres iz procesa.

Sud je ne samo trajno zabranio carine koje su bile predmet ovog slučaja, već je zabranio i bilo kakve buduće izmene tih mera.

carine na čelik i aluminijum ipak ostaju

Trampovoj administraciji dat je rok od 10 dana da izvrši potrebne izmene u skladu sa sudskom odlukom.

Više postojećih carina na specifične proizvode poput aluminijuma i čelika neće biti pogođene ovom presudom, jer predsednik u tim slučajevima nije koristio ovlašćenja iz IEEPA zakona kao osnov za njihovo uvođenje.

Portparol Bele kuće, Kuš Desai, izjavio je povodom presude: „Nerecipročno postupanje stranih zemalja prema Sjedinjenim Državama podstaklo je istorijske i uporne američke trgovinske deficite“.

„Ti deficiti stvorili su nacionalnu vanrednu situaciju koja je razorila američke zajednice, ostavila naše radnike po strani i oslabila našu industrijsku odbrambenu bazu, što su činjenice koje sud nije osporio“, rekao je Desai i ocenio da „nije na neizabranim sudijama da odlučuju kako pravilno rešavati nacionalnu vanrednu situaciju“.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.