Ako neka država može da ima traume, onda su u noći 29. i 30. novembra 1943. rođene sve one traume koje će ta Jugoslavija decenijama kasnije proživljavati, od začetaka kreiranja kulta ličnosti, do nerešenih, ili ofrlje rešenih, unutrašnjih odnosa

„Do viđenja drugovi, u Beogradu na Trećem zasjedanju AVNOJ-a“, izgovorio je Josip Broz Tito sa podignutom rukom, a u ruci je držao čašu. Iznad njega je bila velika slika sa njegovim likom, sa desne strane pored slike bila je postavljena velika britanska, a sa leve ista takva američka zastava.

Nazdravljao je Tito drugovima za uspešno završen posao. Iako je sve, u tom trenutku još uvek, delovalo kao veliki avanturizam.

Bez suštinske međunarodne podrške za radikalne odluke koje su donete na Drugom zasedanju AVNOJ-a u Jajcu, bez jasnog legitimiteta za takve odluke kojima je definisan izgled Jugoslavije posle rata, Josip Broz Tito je izveo diplomatsko-revolucionarni manevar kojim je u istorijskim čitankama zakoračio najmanje korak ispred svih drugih državnika svoga veka na našim prostorima.

Osamdeset godina kasnije, mitsko Drugo zasedanje AVNOJ-a, sada bi to moglo da bude malo jasnije, takođe je u sebi sadržalo nešto drugo – ako neka država može da ima traume, onda sve one traume koje će Jugoslavija rođena te noći između 29. i 30. novembra iza debelo navučenih zavesa na prozorima Doma kulture (predratnog Sokolskog doma) decenijama kasnije proživljavati, od začetaka kreiranja kulta ličnosti, do nerešenih, ili ofrlje rešenih, unutrašnjih odnosa.

U tim njegovim rečima „Do viđenja drugovi, u Beogradu na Trećem zasjedanju AVNOJ-a“, izgovorenim za svečanim ručkom povodom završetka Drugog zasedanja AVNOJ-a, u improvizovanoj svečanoj sali – a u stvaranju svake države uvek ima određeni nivo improvizacije, u kasnijoj mitologizaciji dalo se očitavati Titovo vizionarstvo i odlučnost (treće je zaista po oslobođenju održano u Beogradu).

Tada je, međutim, dalo bi se i tako tumačiti, bio to odušak zadovoljstva zbog ispunjenog manevra za koji se, malo je reći, nije imalo dovoljno uporišta.

U tim avnojevskim danima, kada se u fusnotama novog državnog projekta tražio tek neki vid kontinuiteta, više da bi se zadovoljili zahtevi spolja, a svakako ne revolucionarni apetiti jugoslovenskih komunista – a samim tim što se sve odigravalo pod navučenim zavesama i pogašenim svetlima u gradu zbog straha od napada nemačkih aviona, što samo dodatno pojačava momenat avanturizma – moglo je da deluje da se za tim „svečanim ručkom“ pravi račun bez krčmara.

***

ISTORIJA SE PONAVLJA!
Vaš omiljeni magazin ponovo se dobija na poklon uz Nedeljnik!

Magazin „Istorija“ na čak 32 strane.

U „ISTORIJI“ čitajte:

Specijal povodom 80. godišnjice Drugog zasedanja AVNOJ-a i rođenja Titove Jugoslavije

Istorija izbora: Kako se nekada glasalo u Srbiji

Velika priča o Jomkipurskom ratu: Šta se dogodi kada se izraelska vojska uhvati na spavanju

Šta o Napoleonu nećete videti u filmu Ridlija Skota?

Da li je Kenedi bio savršen predsednik?

Kako je Nelson Mandela obukao dres i ujedinio naciju.

Ko su bili „najbogatiji ljudi na svetu“…

Tajna jedne pesme koja je završila u čitankama…

I još mnogo toga…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.