Llekar-dermatovenerolog, kozmetolog, dermatoonkolog, osnivač „Klinike za lepotu doktora Novikova“ i član Američke Dermatološke Akademije, Andrej Novikov za Nedeljnik piše o tome zašto je bitno kontrolisati mladeže kod dermatologa i kako pravilno zaštititi kožu na odmoru, ako ih imate mnogo.
Zašto se mogu pojaviti novi mladeži?
U medicini mladeže nazivaju „pigmentni nevusi“. Po pravilu, oni su braon boje različitog intenziteta. Postoji mnogo uzroka pojave mladeža, ali četiri osnovna su izlaganje ultraljubičastom zračenju, koje aktivira proizvodnju melanina, hormonske promene u periodu polnog sazrevanja ili trudnoće, nasledni faktor kao i mehaničke povrede kože.
Kako razlikovati običan mladež od sumnjivog? Kada treba da se zabrinemo?
Sve mladeže treba redovno proveravati. Ako je mladež iznenada počeo da raste, menja boju i oblik, pojavljuje se svrab, mali čirevi na površini, neophodna je hitna konsultacija sa lekarom dermatoonkologom.
Koliko često treba proveravati svoje mladeže kod specijaliste?
Preporuka lekara je barem jednom godišnje posetu lekaru-dermatoonkologu radi pregleda svih mladeža dermoskopom. Dermoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda. Pomaže u proceni opasnosti mladeža i drugih kožnih izraslina.
Pomoću dermoskopije se može saznati priroda izraslina – da li su oni benigni ili maligni. U tom cilju lekar koristi dermoskop – specijalni instrument, koji radi na principu mikroskopa, omogućava da se mladež pregleda maksimalno uvećan i da se prouče detalji njegove strukture.
Čak i ukoliko novi mladež ne izaziva neprijatnosti, bolje je da ga pregleda lekar-dermatoonkolog. Precizna dijagnostika je neophodna kako bi se isključio melanom, jedan od najopasnijih malignih tumora kože.
Kada je preporučljivo ukloniti mladež?
Glavne indikacije za uklanjanje mladeža su nezgodno mesto mladeža, što onemogućava samopregled, potom stalno povređivanje odećom ili nakitom, brz rast i uvećanje dimenzija kao i lokalizacija na otvorenim delovima kože, koji su najviše izloženi sunčevim zracima.
Kakve metode uklanjanja postoje?
Postoji mnogo metoda za uklanjanje izraslina na koži. Najrasprostranjenije su radiotalasna hirurgija, hirurška metoda, lasersko uklanjanje, uklanjanje koagulatom, krio-destrukcija, koja se vrši pomoću tečnog azota.
Svaka od ovih metoda je dobra na svoj način. Metodu koja konkretno vama odgovara će izabrati lekar prilikom konsultacije. Specijalista će uzeti u obzir lokalizaciju, veličinu i vrstu izrasline, uzrast i prateće dijagnoze.
Najučinkovitija je radiotalasna hirurgija (radio nož). Ova metoda omogućava precizno uklanjanje, uz minimalan uticaj na okolna tkiva.
Koliko dugo ostaje ožiljak nakon uklanjanja?
Sve zavisi od mesta gde se nalazi, veličine i vrste mladeža. Kao i od metode uklanjanja, koju ste izabrali u dogovoru sa lekarom.
Što je veća površina koju zauzima i dubina korena, to će izraženiji biti ožiljci. Na takvim delovima kože može biti potrebno mnogo vremena da se oporavi.
Kako ultraljubičasti zraci utiču na mladeže? Da li ljudi sa mnogo mladeža smeju da se sunčaju?
Što se više izlažete UV zračenju, to je veća verovatnoća za nastanak malignih tumora kože (melanoma, karcinoma bazalnih ćelija kože i karcinoma skvamoznih ćelija kože). Posebno su opasne opekotine od sunca. U zoni visokog rizika su osobe svetle puti, svetle kose i plavih očiju, koji imaju mnogo pigmentnih mrlja.
Ranije su korist od sunčanja dovodili u vezu s tim da se pod uticajem sunčeve svetlosti u koži stvara vitamin D. Ali s vremenom je postalo očigledno da sunčanje izaziva preuranjeno starenje kože, povećava rizik nastanka melanoma i drugih malignih izraslina na koži.
Najopasniji su UV-zrači tipa A, koje ozonski omotač praktično ne apsorbuje i koji prodiru duboko u kožu. Ista ta vrsta zračenja oslabljuje imunitet i izaziva preuranjeno starenje kože.
Zraci tipa B su manje opasni, zato što ne prodiru u kožu toliko duboko.
Najmanje su opasni UV-zrači tipa C, s obzirom da njih skoro potpuno zadržava ozonski omotač.
Da li postoje neka posebna pravila nege kože, kojih bi trebalo da se pridržavaju osobe sa velikim brojem mladeža?
Takvim pacijentima preporučujemo da u sunčanoj sezoni godine i na odmoru u toplim krajevima nose šešire sa širokim obodom, da odećom pokrivaju otvorene delove tela i da zaštite oči naočarima sa tamnim staklima.
To su jednostavna i sigurno svima poznata pravila. Nošenje šešira sa obodom smanjuje izloženost lica zracima bar dvaput, a očiju 4-5 puta. Dok su suncobrani i hladovina od drveća nepouzdan način zaštite.
Ako volite da se sunčate, savet je da to radite u periodu od 09:30 do 11:00 i od 15:30 do 17:00. To je najbezbedniji period za sunčanje.
Ne zaboravite da nanosite zaštitna sredstva sa SPF svakog dana, a ne samo kada idete na plažu. Obavezno se uverite da sredstvo štiti od zračenja dva tipa – A (UVA) i B (UVB). Na ambalaži je uvek naveden zaštitni faktor SPF – 50, 30 i tome slično. Ako bismo ga pomnožili sa 15-20 minuta, dobili bismo preporučeno vreme boravka na suncu uz upotrebu tog sredstva.
I naravno, pre odmora ili letnje sezone obavite konsultaciju i pregled kod lekara-dermatoonkologa, kako biste se na najbolji način pobrinuli za svoju kožu!