Prvobitno je bio glavna gradska tržnica, gde nema čega nije bilo. Zatim mesto gde su se održavale masovne javne ceremonije i čitali dugački proglasi. Kasnije je služio kao plato za ustoličenje ruskih careva.

Obrise koje danas ima, dobio je još u kasnom 15. veku, kada je moskovski knez Ivan III želeo da pokaže ekspanziju moći i uticaja svoje države. Smešten pri istočnim zidinama Kremlja, dugačak 330 metara. Crveni trg.

Kada posmatrate njegove krovove, prvo vam za oči zapadne Saborna crkva Svetog Vasilija, koju krase kupole u obliku šarenih puslica. Potom ide Državni istorijski muzej, bordo zgrada, upečatljivog gotičkog stila. I GUM, glavna sovjetska robna kuća, koja po stilu podseća na zapadnu evropsku arhitekturu, i koja jeste bila delo italijanskog neoklasičnog arhitekte, pre prepravljanja posledica požara, i pre „podruštvljavanja“ njenog vlasništva u komunističko doba.

I dok letimice prelazite pogledom arhitekturu „tihog“ moskovskog trga, kako ga je nazivao Đorđe Marjanović, možete da zastanete na jednoj zgradi – sa ćiriličkim natpisom „Lenjin“.

Uz svaki primerak novog broja Nedeljnika dobijate magazin „Istorija“ na poklon

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 11. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.