Beogradskom Štark arenom večeras je odzvanjao bat crveno-belog plesa u vojničkim čizmama Duška Ivanovića, samo što ovoga puta to nije bio argentinski tango, niti je bio trapav i nezgrapan.

Košarkaši Crvene zvezde, predvođeni Šabazom Nejpirom i Rokasom Gedraitisom, silovito su protutnjali preko ekipe francuskog Asvela pobedivši rezultatom 94:74 i na taj način sjajno otvorili novu evroligašku sezonu – sezonu u kojoj su ambicije, čini se, nikad veće.
Iako su obojica nosilaca Zvezidne prošlogodišnje igre letos spakovali kofere i otišli put Atine (u slučaju Luke Vildoze koji se pridružio PAO-u), odnosno Madrida (u slučaju povratka Fakunda Kampaca u Real), deluje da crveno-belima ni ove sezone u igri neće nedostajati kreatorske lepršavosti i poenterske ubojitosti. Pokazao je to Šabaz Nejpir koji je već u prvih pet minuta postigao šest poena i potpuno izmešao Asvelovu odbranu, pa je Zvezda na krilima njega i Marka Simonovića (10 poena mladog Crnogorca za nepunih 10 minuta) kraj prve četvrtine dočekala s dvocifrenom prednošću (29:18).

Druga četvrtina počela je nešto sporije, u prva dva minuta su i jedni i drugi pomalo brljavili i izgubili po nekoliko lopti, sve dok Nando de Kolo nije pogodio preko Dalibora Ilića s poludistance i tim potezom probio led. Nakon toga je usledila trojka Miloša Teodosića (koliko su samo navijači Crvene zvezde čekali na to!), pa nekoliko lucidno izmamljenih faulova Nemanje Nedovića i poeni Šabaza Nejpira i Rokasa Gedraitisa, i Zvezda je očas posla došla do plus 15. Čelična odbrana, besprekorni poenterski učinak Zvezdinog Litvanca (1/1 za dva i 4/4 za tri poena) kao i dvocifreni doprinosi Šabaza i Simonovića omogućili su crveno-belima da na veliki odmor odu s 21 poenom prednosti, i praktično je već nakon prvih 20 minuta igre, pri rezultatu 52:31, sve bilo rešeno.

Jeste Zvezda bila ta koja je bolje otvorila drugo poluvreme (serija od 8-0), jeste trojkom Branka Lazića u jednom trenutku bila i na u tom trenutku maksimalnih 62:37, ali momci Ti Džej Parkera imali su spreman odgovor. Zahvaljujući nekadašnjem igraču Zvezdinog najljućeg rivala Žofrija Lovernja, Luavuu Nandou de Kolou Asvel je uzvratio serijom 13-2, i limitiravši domaćina na skromnih 17 poena, na kraju treće četvrtine smanjio na 14 poena zaostatka.

Poslednju četvrtinu Zvezda je (za razliku od mnogih prošlosezonskih završnica, među kojima je i ona u Pioniru, upravo protiv Asvela) odigrala veoma pametno i skoncentrisano, ne dozvolivši Francuzima da naprave čudo. Gde su Šabaz i Rokas u prvom poluvremenu stali, tu su u četvrtoj četvrtini produžili, pa je Zvezda na njihov pogon i uz Nedovićev poenterski priključak nastavila da održava sigurno vođstvo, rutinski privevši utakmicu kraju.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Šabaz Nejpira koji je upisao 21 poen uz još tri skoka i jednu asistenciju, a pratio ga je Gidreitis sa 17, Simonović sa 14 i Nedović sa 12.

U redovima Asvela najviše se istakao Žofri Lovernj postigavši 18 poena, dok je Nando de Kolo zabeležio 13 poena i 5 asistencija.

U drugom kolu Evrolige koje je na programu iduće nedelje, Crvenu zvezdu očekuje uvek neugodno gostovanje Žalgirisu u Kaunasu, dok će tim Ti Džej Parkera ponovo na megdan klubu iz Beograda – samo ovoga puta onom na čijem se čelu nalazi Željko Obradović.