
U kragujevačkom naselju Korićani muškarac je nožem ubio nevenčanu suprugu, rečeno je agenciji Beta u Višem javnom tužilaštvu (VJT) u Kragujevcu.
U VJT je navedeno da je B.R.(38) potom pokušao da izvrši samoubistvo i da je zbrinut u Kliničkom centru.
Prema pisanju Bete, VJT je naložilo obdukciju tela žrtve, a za B.R je određeno zadržavanja do 48 časova.
Nevenčani supružnici imaju dvoje maloletne dece koji pohađaju osnovnu školu.
FEMICID TREBA DA BUDE POSEBNO KRIVIČNO DELO
Femicid predstavlja najekstremniji izraz mizoginije i nezaustavljive spirale nasilja prema ženama, a ovaj osmi slučaj u Srbiji od početka godine, otvara pitanje zašto femicid treba da bude posebno krivično delo.
Desetine hiljada žena godišnje izgubi život u zločinima motivisanim njihovim polom – u porodicama, na radnim mestima, na ulicama.
Ubistva koja bi u zakonima mnogih zemalja bila klasifikovana samo kao „teško ubistvo“, kriju u sebi rodno zasnovano nasilje, društvenu nejednakost i duboko ukorenjene patrijarhalne norme.
Cilj priznavanja femicida kao posebnog krivičnog dela je da osvetli strukturalnu prirodu rodno zasnovanog nasilja i ukaže na potrebu da se ovi zločini tretiraju sa posebnom pažnjom, uzimajući u obzir specifične okolnosti koje ih prate.
U Srbiji postoje brojne inicijative, predvođene ženskim organizacijama, koje se zalažu za uvođenje posebne kazne za femicid, kao i za uspostavljanje nacionalnog mehanizma za praćenje slučajeva femicida.
Iako se o ovoj temi sve više govori i podiže svest, femicid u našem zakonodavstvu još uvek nije prepoznat kao zasebno krivično delo, dok su susedne zemlje, poput Severne Makedonije i Hrvatske, prepoznale značaj ovog koraka.
KAKO SE FEMICID TRETIRA U ZAKONODAVSTVU DRUGIH DRŽAVA?
Iako većina država u svetu još femicid svrstava pod opšte zakone o ubistvu, zanemarujući njegovu rodnu dimenziju, postoje države koje su prepoznale ovaj problem i uvele specifične zakonske okvire.
Severna Makedonija je 2021. godine u svoj Krivični zakon uvrstila femicid, čime je poslala jasnu poruku o potrebi suočavanja sa rodno zasnovanim nasiljem na sistemskom nivou.
Hrvatska je u sklopu izmene zakonodavstva 2023. godine priznala femicid kao posebno krivično delo, uz rigoroznije kazne za počinioce.
Međutim, još nema dovoljno podataka o efektima ovih zakona u Severnoj Makedoniji i Hrvatskoj.
KO SU PIONIRI U PREPOZNAVANJU FEMICIDA KAO POSEBNOG KRIVIČNOG DELA?
Jedan od pionira u donošenju promena bio je Meksiko, koji je 2012. godine usvojio zakon koji prepoznaje femicid kao posebno krivično delo.
Prva značajna inicijativa za zakonsko priznanje femicida u Meksiku potekla je nakon talasa ubistava žena u gradu Huarezu tokom 1990-ih i početkom 2000-ih.
Kostarika je još 2007. godine uvela zakon kojim se femicid prepoznaje i kažnjava kao poseban oblik nasilja nad ženama.
Takođe, Čile i Salvador su među prvim zemljama koje su uključile femicid u svoje krivične zakone.
Moi
Jadna deca. Ostala bez majke sa ocem ludakom koji sutra moze i njima da naudi. Femicid treba kazniti dozivotnom robijom bez mogucnosti da se kazna skrati.