Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, uz podršku Programa Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“ koji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uspešno je sproveo aktivnosti u okviru projekta „Sprečavanje zločina iz mržnje“. Cilj projekta bio je unapređenje programa obuke za sudije, javne tužioce i policijske službenike u oblasti sprečavanja zločina iz mržnje.

Stručni tim Instituta analizirao je javno tužilačku i sudsku praksu u ovoj oblasti, koja je poslužila kao osnov za razvoj programa obuke i Priručnika za sudije, javne tužioce i policijske službenike u oblasti sprečavanja zločina iz mržnje.

Analiza sudske prakse je pokazala, da je u periodu od 2017-2021. godine doneto ukupno 12 pravnosnažnih presuda u kojima je primenjen član 54a Krivičnog zakonika, od kojih je više od polovine doneto na području beogradske apelacije. U većini predmeta doneta je osuđujuća presuda gde je primenjen član 54a, dok je u jednoj četvrtini predmeta doneta osuđujuća presuda, ali nije dokazano postojanje mržnje kao motiva izvršenja krivičnog dela. U optužnim aktima tužioca kao osnov mržnje dominira seksualna orijentacija, a prati je nacionalna, odnosno etnička pripadnost, veroispovest i rodni identitet.

Kvalitativna analiza optužnih akata i presuda pokazala je da još uvek postoje izazovi u pogledu mesta člana 54a u optužnom aktu i presudi, dokazivanja mržnje kao motiva izvršenja krivičnog dela, kao i neujednačenost sudske i tužilačke prakse o prethodno navedenim pitanjima, što ukazuje na potrebu sveobuhvatne i kontinuirane obuke u ovoj oblasti, kao i organizovanje širih stručnih konsultacija.

U okviru projekta uspešno je organizovano četiri obuke i to u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru, za više od 100 sudija, javnih tužilaca i policijskih službenika. U petak, 16. decembra 2022. godine u Beogradu, biće organizovana i poslednja od planiranih obuka. Obuke su organizovane u saradnji sa Pravosudnom akademijom, a program obuke, koji je razvijen u okviru projekta, kao i Priručnik, dostavljeni su Pravosudnoj akademiji kako bi mogli da se koriste i za buduće obuke.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.