„Prošla godina postavila je pred nas brojne izazove – čitav svet suočio se sa geopolitičkim nemirima, masovnim migracijama, energetskim i ekološkim izazovima. Paralelno, tehnološka revolucija je iznedrila veštačku inteligenciju (AI), otvarajući nove, do sada neslućene mogućnosti, ali i ozbiljne etičke i sigurnosne teme i izazove. Nekada izolovani, monolitni faktori odjednom su prerasli u bujicu promena koje smo osetili na svim nivoima – od pojedinaca, preko kompanija, pa sve do nacionalnih privreda. Međutim, pokazalo se da je vreme izazova istovremeno vreme prilika za reimaginaciju i izgradnju otpornosti.“

Ovako Vlastimir Vuković, predsednik Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke, opisuje prethodnu godinu, ocenjujući je kao „eskalaciju višegodišnje polikrize“. Istakao je da je Srbija, uprkos izazovnoj geopolitičkoj situaciji, u godini za nama održala stabilnost ekonomskog okruženja i pružila investitorima čvrstu osnovu za rast i razvoj.

Na koji način bankarski sektor može da podrži održiv oporavak ekonomije u godini pred nama?

U današnjem dinamičnom okruženju i uloga banaka doživljava suštinske promene. Tradicionalni bankarski modeli suočavaju se sa izazovima sve kompleksnije ekonomske i društvene realnosti. Banke više nisu samo institucije koje čuvaju i pozajmljuju novac. One postaju ključni akteri u inovacijama, podržavajući preduzetništvo i prilagođavajući se novom digitalnom pejzažu. Dok su likvidnost i kapitalizacija i dalje važne, banke moraju da prepoznaju potrebu za evolucijom, kako bi ostale relevantne i efikasne u novom dinamičnom okruženju. Zbog toga će održavanje stabilnosti i podrška ekonomskom oporavku biti mogući samo uz transformaciju tradicionalnih modela, koja uskoro neće biti pitanje izbora, već opstanka za banke.

U kom smeru će se kretati bankarsko tržište u narednom periodu?

Verujem da bankarsku industriju u narednom periodu očekuju značajne promene koje neće biti podstaknute samo novim tehnologijama, već i kombinacijom međusobno povezanih demografskih, socioekonomskih, regulatornih i ekoloških faktora. Neke će biti evolutivne, neke radikalne, ali zajedno će duboko transformisati bankarstvo kakvo poznajemo danas i zamagliti još uvek jasne granice naše industrije. Dostupnost podataka i tehnologije motivisaće banke da prošire svoje poslovne modele. Igrači iz drugih sektora počeće da povezuju finansijske usluge sa svojim, i da zajedno sa bankama kreiraju velike međuindustrijske platforme, koje već uzimaju primat na velikim tržištima poput Kine. Blokčejn, veštačka inteligencija, virtualna i proširena realnost, već sada oblikuju budućnost bankarstva, ali verujem da ćemo tek svedočiti transformaciji korisničkog iskustva, operativne efikasnosti i smanjenja troškova.

Koliko je vaša strategija bila uspešna u jednoj veoma izazovnoj 2023. godini?

U 2023. godini NLB Komercijalna banka je nastavila snažan rast u svim ključnim segmentima poslovanja i još jednom ostvarila rezultate daleko iznad tržišta, ali i planova i predviđanja. Uporedo sa skokom depozita od 320 miliona evra, plasirali smo 1,4 milijarde evra novih kredita stanovništvu i privredi. Na taj način, kreditni portfolio smo uvećali za 223 miliona evra, odnosno devet odsto, i ostvarili čak šest puta veći rast u odnosu na tržišni prosek. Ujedno, održali smo rekordno nisko učešće nenaplativih plasmana od 1,4 odsto, kao dokaz da je naša kreditna aktivnost rasla, ali ne na štetu kvaliteta portfolija.

Međutim, ono što je za nas možda i najvažniji podatak, iako se ne nalazi u našim poslovnim rezultatima, jeste donacija od čak 300.000 evra za podršku porodicama, deci i starijim sugrađanima kroz održive projekte i prakse, koju smo realizovali prethodne godine.

Rezultati koje smo ostvarili potvrda su da smo, čak i u izazovnim i turbulentnim uslovima na tržištu, ostali pouzdan oslonac građanima u rešavanju važnih životnih pitanja i strateški važan partner čitave privrede. Tako smo održivim i odgovornim poslovanjem, koje počiva na dubokom poznavanju industrije, još jednom opravdali poziciju lidera u poverenju kao banka sa najvećim brojem aktivnih klijenata u Srbiji.