Košarkaši Portland Trejlblejzersa poraženi su od ekipe Los Anđeles Lejkersa rezultatom 116:108 u trećoj utakmici plej-of serije.

Lejkersi su odličnim partijama Lebrona Džejmsa i Entonija Dejvisa i angažovanom igrom u odbrani preokrenuli u seriji 2:1.

Džejms je povezao dabl-dabl učinak sa 38 poena, 12 skokova i 8 asistencija. Dejvis je takođe zabeležio dabl-dabl sa 29 poena, 11 skokova i 8 asistencija, a većinu poena (23) postigao je u drugom poluvremenu. Dvajt Hauard je doprineo pobedi sa 10 skokova.

„Rekao sam Lebronu na poluvremenu da moram da mu pomognem, da skinem pritisak sa njega“, izjavio je Dejvis nakon meča.

Lejkersi u odigrali agresivno u odbrani. Međutim, za razliku od prvog meča odlično su funkcionisali u oba smera i ponovo izgledali kao najbolja ekipa Zapadne konferencije. Blejzersi su i pored toga postigli najveći broj poena u seriji, ali ni to nije bilo dovoljno za pobedu.

„To je ono što smo oduvek bili“, rekao je Džejms posle utakmice.

„To se nije promenilo još od kada smo zakoračili u trening kamp“, dodao je on.

Demijan Lilard je predvodio Portland sa 34 poena, 5 skokova i 7 asistencija, igrajući sa povređenim prstom, dok je Si-Džej Mekalum upisao 28 pona. Karmelo Entoni je dodao 20, iako je promašio prvih 7 šuteva na utakmici.

Dejvis je u prvom poluvremenu postigao samo 6 poena. Više je asistirao, ali je u nastavku počeo i da pogađa – trojke, poludistance, zakucavanja.

„Dejvis se odjednom uključio“, rekao je trener Lejkersa Frenk Vogel.

Pritom, Lejkersi su stegli odbranu, nisu dopustili Lilardu i njegovim saigračima da postignu trojku duže od 7 minuta i stekli +11 dva minuta pre kraja. U jednom napadu su čak tri puta izblokirali šuteve Portlanda. Dejm tajm je izostao, a Lilard je u poslednjoj deonici šutirao 1 od 6 iz igre (0/4 za tri).

„Ovo nije bila naša noć“, rekao je Lilard.

„Bili smo agresivni, trudili se, ali nismo pogodili ono što inače pogađamo u tom periodu utakmice“, dodao je on.

Trener Portlanda Teri Stots je zbog povrede Zeka Kolinsa napravio malu korekciju u startnoj petorci i upario Hasana Vajtsajda sa Jusufom Nurkićem, što je donelo rezultat na početku utakmice.

Tim iz Oregona je vodio većim delom prve dve deonice, iako nisu imali rešenja za Džejmsa, koji je u tom periodu igre pogađao 5 od 6 iz igre. Portland je odgovorio serijom Si-Džej Mekaluma (13), uključujući i trojku iz ugla pred sam kraj prvog poluvremena, za vođstvo svog tima – 57:53.

Lejkersi su serijom od 12 poena u nastavku – od minus šest – došli do šest poena prednosti. Blejzersi su izjednačili , ali je tim iz Los Anđelesa napravio novu seriju 10-0 i u poslednju četvrtinu ušao sa +7 – 93:86.

„Utakmica je rešena u poslednjoj deonici. Dejvis je tada pogađao sve, a mi prečesto nismo i to nas je koštalo“, rekao je Stots posle meča.

Kolins nije igrao zbog povrede stopala, a prethodno je propustio veći deo sezone kada je stradalo rame.

„Žao mi je, ali koliko god da nam nedostaje, pre svega se mi je žao zbog njega, jer znam koliko je truda uložio da bude spreman za doigravanje. Odlaganje sezone mu je omogućilo da stigne da se oporavi i činilo se da se stvari odvijaju u dobrom smeru, a onda nova povreda“, rekao je Stots.

Inače, Lebron je prestigao Tima Dankana po broju pobeda u plej-ofu (158) i ispred njega je još samo Derek Fišer (161). Takođe, sa 375 trojki u plej-of karijeri, pretekao je Kleja Tompsona iz Golden Stejt Voriorsa i postao treći najuspešniji trojkaš plej-of serije u istoriji NBA. Ispred su još Rej Alen (385) i Stef Kari (470).

Naredni meč ove dve ekipe je u utorak, a plasman u drugu rundu obezbediće ekipa koja prva stigne do četiri pobede.