Košarkaši Denver Nagetsa pobedili su Jutu Džez rezultatom 135:125 u prvoj utakmici plej-of serije.

Kako drugačije kada igraju ova dva tima. Serije poena, preokreti, neizvesna završnica i produžeci.

Nikola Jokić je imao priliku da meč završi u regularnom toku, ali je njegov šut u poslednjoj sekundi završio na obruču. A onda je u produžetku postojao samo jedan tim.

Džamal Marej je potvrdio status jednog od najboljih „klačera“u ligi i neverovatnom serijom poena ugasio Jutu, koja je u jednom trenutku regularnog dela izgledala kao tim koji je na svom vrhuncu. Predvodio ju je najefikasniji igrač na meču Donovan Mičel sa 57 poena, (rekord karijere u plej-ofu, rekord franšize u plej-ofu), dok su solidnu rolu imali Džo Ingls (19) i Rudi Gober (17).

Sa druge strane, Nagetse su nosili fenomenalni Džamal Marej (36), posebno u produžetku, i Nikola Jokić sa dabl-dabl učinkom od 29 poena i 10 skokova.

„Sada je ono što se broji i računa, svaki posed“, rekao je Jokić pre utakmice. Tako je i bilo.

Meč su obeležili poeni u serijama (po 8 ili 10 poena). Denver je u ranoj fazi meča stigao do prednosti, koju je održao do poluvremena. Ipak, u trećoj četvrtini Juta je napravila razliku od 12 poena i u poslednju deonicu su Nagetsi ušli sa pet poena zaostatka. Čini se da je meč prelomilo to što je Denver pogodio čak 23 trojke. (sedam u prvoj deonici, što je najviše u jednoj četvrtini za tim iz Kolorada još od 1997.).

Nagetsi su na startu druge četvrtine otišli na plus 10, a onda su usledile serije, najpre Mičela (13 poena), koji je poništio vođstvo Denvera, a zatim i Mareja (12 poena, ukupno 17 u drugoj deonici), koji je poništio seriju zvezde Jute za novih plus 10. Do kraja poluvremena nekoliko greški na obe strane i vođstvo Nagetsa – 59-52.

Prazan hod Denvera u nastavku iskoristili su Mičel i Ingls za izjednačenje nakon dva minuta igre, a u ovom periodu je i Tori Kreg stigao do četvrtog faula. Juta je počela da igra agresivnu odbranu, dominirala je pod skokom, Mičel je nastavio gde je stao u drugoj deonici i Juta je u potpunosti preokrenula, za najveću prednost na utakmici – 83-78. U tim trenucima, Nagetse je u igri držao Moris, što u odbrani, što u napadu.

Veći deo meča, a posebno u nastavku, igrači Denvera su veoma loše gradili koš, a to je odlično iskoristio centar Jute Toni Bredli, koji je pohvatao sve lopte, ponekad i tri u jednom napadu.

Poslednju deonicu, Denver je započeo bez Jokića i sa jačom odbranom. Ipak, Nagetsi nikako nisu uspevali da obezbede defanzivni skok. Meloun je vratio Jokića, koji je pogađao trojke, poludistance, ujedno i asistirao, održavajući Nagetse u životu.

Nezaustavljiv je bio Mičel, pogađao iz svih uglova. Ali se probuđenom Jokiću pridružio i Marej. Upalio je crveni alarm na kraju i sasuo 8 vezanih poena. Vrlo važan ofanzivni skok napravio je Jokić u poslednjem minutu meča, obezbediviši Nagetsima +2. Mičel je sa penala izjednačio, a Denver nije iskoristio poslednji napad – produžeci – 115-115.

U produžetku – Marej i Jokić. Sasuo je Marej četiri trojke u koš Jute. Mičel je izgubio par lopti, a Jokić pogodio važan šut za pobedu i vođstvo u seriji.

Drugi meč serije između Denvera i Jute je na programu za dva dana u 22.00. Plasman u drugu rundu obezbediće prva ekipa koja dođe do četiri pobede.