Od deset uspešnih dodavanja Nikole Jokića u sedmom odlučujućem susretu prvog kola plej-ofa Zapadne konferencije protiv San Antonio Sparsa, ključno je bilo proigravanje Džamala Mareja 36 skundi do kraja kada su Nagetsi otišli na 4 poena prednosti i kada je postavljen konačni rezultat 90:86.

Usledio je pokušaj Demara Derozena, ali je izblokiran od Torija Krega, da bi se potom igrači San Antonija zaledili na terenu i propustili priliku da makar faulom pokušaju u penal završnici da preokrenu rezultat.

Ali, i ovako tesan rezultat je mnogo više od onoga što su mogli da očekuju imajući u vidu kako je krenuo susret u kom nisu imali nijednom prednost, a većim delom susreta, od prve četvrtine Denver je imao dvocifren „plus“ na svojoj strani.

I ponovo je Nikola Jokić bio ta konstanta koja vuče ekipu tokom celog susreta.

Doduše, Jokićev poenterski doprinos je bio primetniji u prvom delu kada je postigao 17 poena. u drugom delu meča se uklopio u loš šuterski dan svih igrača na terenu, pa je na kraju imao 21 poen, uz 15 skokova i 10 asistencija.

Inače, ovo je prvi put posle 41 godine da su Nagetsi pobedili u majstorici plej-ofa.

Kako piše Denver post, trener Nagetsa Majk Meloun je uoči susreta poručio: „Ako moram da igram sa Jokićem 48 minuta, igraće 48 minuta. Za šta ga čuvam? Psole ovoga se spremamo za pecanje ili se spremamo za Portland.“

Ovo je bila opaska na činjenicu da su nagetsi u šestom susretu izgubili zbog serija Sparsa između treće i četvrte četvrtine kada je Jokić po pravilu na klupi.

Ovog puta to nije bio slučaj. Mada jeste Jokić u tom periodu imao seriju promašaja koja ga je dovela do šuta iz igre 9 od 26. Ali, Jokić je ovog puta – i to je možda najvažnije – bio jedna od ključnih figura u odbrani, sa nekoliko važnih poteza poput kradenih lopti i defanzivnih skokova, pa se ni Lamarkus Oldridž nije baš naigrao pod košem Nagetsa.