(Beta) – Vozač Red Bula Maks Verstapen pobedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Kine u Šangaju.

Trostruki uzastopni svetski šampion ostvario je četvrtu pobedu u sezoni, u petoj trci, a ukupno 58. u karijeri. Holanđanin je u subotu pobedio i u sprint trci na istoj stazi, a u danas je startovao sa pol pozicije.

Vozač Meklarena Lando Noris zauzeo je drugo mesto, a treći je bio Serhio Peres iz Red Bula.

Vozači Ferarija Šarl Lekler i Karlos Sainc zauzeli su četvrto i peto mesto, šesti je bio Džordž Rasel iz Mercedesa, a sedmo mesto zauzeo je Fernando Alonso iz Aston Martina, koji je osvojio i dodatni bod za najbrži krug trke.

Vozač Meklarena Oskar Pjastri bio je osmi, deveto mesto zauzeo je Luis Hamilton iz Mercedesa, koji je krenuo sa 18. mesta, a 10. je bio Niko Hulkenberg iz Hasa.

Verstapen je krenuo sa pol pozicije i uspeo je da se odbrani od Alonsa koji je preuzeo drugo mesto ispred Peresa. Noris i Pjastri bili su na četvrtom i petom mestu, a Rasel je napredovao za dve pozicije i popeo se na šestu. Hamilton je pao sa 18. na pretposlednje 19. mesto.

Lekler i Sainc pretekli su u drugom krugu Hulkenberga i popeli se na sedmo i osmo mesto.

Peres je pretekao Alonsa, a u osmom krugu to je učinio i Noris i popeo se na treće mesto. Lekler je u devetom krugu pretekao Rasela za šesto mesto.

Vozači su u zatim počeli da odlaze na zamenu guma, a Hamilton je otišao u 10. krugu i na stazu vratio kao 19.

Lekler je pretekao Pjastrija za peto mesto, a potom su Alonso i Rasel otišli na zamenu guma i na stazu se vratili kao 10. i 11. Hamilton je nadoknađivao pozicije i u 13. krugu bio je 15.

Do tada vodeći Verstapen otišao je u 14. krugu u boks i vratio se na stazu iza Pjastrija na četvrto mesto, a vođstvo je preuzeo Noris ispred Leklera.

Holanđanin je vozio najbrže krugove i nadoknađivao pozicije, a u 16. se popeo na drugo mesto nakon što je pretekao Sainca. Hamilton se tada požalio ekipi da je bolid spor i da ne može da sustigne Okona iz Alpina.

Pjastri je u 17. krugu otisao u boks i na stazu se vratio kao deveti. Krug kasnije u duelima su bili Sainc i Peres, a vozač Ferarija pozvan je na zamenu guma i na stazu se vratio kao 10. iza Hulkenberga.

Verstapen se vratio na prvo mesto pošto je u 19. krugu pretekao Norisa, koji do tada nije bio na zameni guma, kao ni tada trećeplasirani Lekler.

U 21. krugu vozač Zaubera Valteri Botas završio je trku zbog problema sa motorom. Krug kasnije uvedeno je virtuelno vozolo bezbednosti, a odmah je Lekler otišao u boks i na stazu se vratio kao peti iza Alonsa.

Na zamenu guma je otišao i Hamilton i na stazu se vratio kao 17. U boks je pozvan i Noris i na stazu se vratio kao treći iza dvojca Red Bula. U 23. krugu uvedeno je vozilo bezbednosti jer redari nisu sklonili bolid Zaubera, što su iskoristili vozači i otišli na zamenu guma.

U 27. krugu trka je nastavljena, poveo je Verstapen, ispred Norisa, Leklera, Peresa, Sainca, Alonsa i Rasela.

Alonso je pretekao Sainca za peto mesto, a zatim je došlo do incidenta među vozačima u donjem delu staze, prvo je Strol otpozadi udario Rikarda i podigao njegov bolid RB, a zatim je Magnusen udario u Cunodu i ponovo je vozilo bezbednosti izašlo na stazu.

Trka je nastavljenja u 32. krugu, vodio je Verstapen ispred Norisa, Leklera, Peresa, Alonsa, Sainca i Rasela. Rikardo je imao problema sa bolidom koji je oštećen nakon što ga je udario Strol i pretekla ga je nekolicina vozača, nakon čega je otišao u boks i završio trku.

Peres se približavao Lekleru i smanjivao zaostatak, a u 39. krugu ga je pretekao i preuzeo treće mesto. Rasel se primakao Saincu, a Hamilton Hulkenbergu i pretekao ga je za deveto mesto.

U 44. krugu Alonso je otišao u boks i na stazu se vratio kao 12. On je posle toga bio najbrži na stazi, iz kruga u krug je popravljao pozicije i popeo se na devetu iza Hamiltona, koga je pretekao u 49. krugu. Dvostruki svetski šampion ubrzo je pretekao i Pjastrija za sedmo mesto, gde je i završio trku.

Verstapen je bez ikakvih problema prošao kroz cilj i ostvario pobedu na 26. različitoj stazi.

Vozač Zaubera Gvanju Džou rasplakao se na kraju trke pošto je dobio velike ovacije od domaće publike u Šangaju. On je trku završio na 14. mestu.

Naredna trka u šampionatu na programu je 5. maja za Veliku nagradu Majamija.