Vaterpolisti Srbije pobedili su selekciju Italije, aktuelnog svetskog šampiona, rezultatom 10:6 u derbiju četvrtfinala Olimpijskih igara u Tokiju. Srbija će u narednom meču igrati protiv selekcije Španije.

Igralo se veoma efikasno u prvih nekoliko napada na obe strane. Poveli smo golom Strahinje Rašovića, Italijani su izjednačili preko Prešutija. Potom je Filipovi šutira, Pijetlović skrenuo loptu do gola, ali je Italija ponovo izejdančila preko Prešutija, u situacijama kad su imali igrača više.

Potom nastupa serija Srbije. Do trećeg gola „Delfini“ su stigli posle akcije koju je finiširao Dušan Mandič. Novi vaterpolista Novog Beograda ubrzo je postigao još jedan gol, iskoristili su srpski vaterpolisti igrača više i poveli 4:2.

Nastavili su izabranici Dejana Savića da igraju fantastično, a vođstvo od 5:2 u poznoj fazi prve četvrtine Srbiji doneo je Nikola Dedović. Sa druge strane pravi podvig srpske odbrane. Srbija je imala čak tri igrača manje, ali se herojski odbranila, pa je ostalo 5:2 za srpsku selekciju na kraju prve deonice.

Na početku druge deonice počelo je opreznijom igrom oba sastava. U prvoj polovini druge četvrtini nije bilo golova. Italijane je jednom spasila prečka, dok je ispred gola Branislav Mitrović odbio sve pokušaje protivnika. Pet odbrana je sakupio golman „Delfina“.

Posle tajm auta Savića Mandić trese mrežu po treći put na meču. Ubrzo je lep gol postigao i kapiten Filipović, sa velike udaljenosti.

Italijani prekidaju seriju golom pred poslednja dva minuta prvog poluvremna. Na drugoj strani, Duško Pjetlović je obezbedio jednog igrača više, Sava Ranđelović još jednog. Pokušao je Andrija Prlainović dva puta, drugi put je bilo uspešno, kada su Italjina već bili kompletni.

Tri sekunde pre kraja poluvremena, Srbija je stigla do još jednog pogotka, a ponovo je Prlainović bio precizan – 9:3 na poluvremenu.

Odgovorno su nastavili srpski reprezentativci. Branislav Mitrović nastavio je da brani na visokom nivou. Prikupio je devet odbrana golman „Delfina“ na isteku 23. minuta igre, a onda je Stefano Lunogo uspeo da pronađe rupu u odbrani Srbije i postigne gol, uz igrača više.

Kada nije branio Mitrović, isprečila se prva linija odbrana. Selektor Italije Alesandro Kampanja je nervozno posmatrao tok meča. Nemoćni su bili njegovi igrači. Đorđe Lazić je dostojno zamenio Duška Pjetolovića, izborio je petarac, koji je potom promašio Filipović. Dekocentrisao je Del Lungo kapitena „Delfina“ stalnim pomeranjem na golu. To je ujedno bio i prvi promašeni petarac Srbije na celom turniru.

Mitrović je potom uspešno odbio još jedan udarac. Deseta odbrana pred poslednjih osam minuta igre – 9:4.

Dobru odbranu Srbije u prva dva minuta prekinuo je Di Fulvio golom sa sedam metara. Najbolji italijanski igrač se tek tada upisao u listu strelaca. Odmah je usledio odgovor na drugoj strani. Filipović je iskoristio nepažnju italijanskog bloka.

Mitrović je pred poslednja dva minuta sakpuio 15 odbrana. Italijani su uspeli da psotignu još jedan gol, ali je Srbija izborila plasman u finalu.