Fudbaleri Hrvatske pobedili su reprezentaciju Škotske rezultatom 3:1 u poslednjem kolu grupe D Evropskog prvenstva, u meču koji je odigran na Hempden parku.

Strelci su bili Nikola Vlašić u 17. minutu, Luka Modrić u 62. i Ivan Perišić u 77. minutu, dok je Kalum Mekgregor u 42. minutu postigao gol za Škotsku.

Hrvatska i Škotska su imale po bod i pobednik bi gotovo sigurno osigurao prolaz u nokaut fazu, dok je remi i jedne i druge eliminisao iz konkurencije za osminu finala. Računica je bila prosta.

I prvi su pripretili Škoti, posle kornera, ali je Dominik Livaković uspešno boksovao loptu u petercu. Nedugo potom pokušao je i Če Adams, posle centrašuta u 6. minutu, ali nije uspeo da zahvati loptu.

Iako su Škoti bolje u utakmicu, poveli su Hrvati. Vlašić se lepo snašao posle skoka Ivana Perišića i ostavljene lopte glavom. Precizno je šutirao po zemlji.

Nekoliko narednih minuta igrali su Hrvati kao u transu. U 22. minutu je Luka Modrić sjajno šutirao iz daljine pod prečku, ali je golman Škotske Dejvid Maršal uspeo da skrene loptu.

Nedugo potom su Škoti pripretili u dva navrata. Najpre niko nije uspeo da zahvati loptu pred golom Hrvata, a onda je Livaković odbranio šut Aleksa Mekgina.

Pred kraj poluvremena, Škoti stižu do izjednačenja. Mekgregor je uputio udarac sa ivice šesnaesterca za zadovoljstvo na Hempden parku.

U nastavku, Škoti uplašeni. Joško Gvardiol je bio u odličnoj šansi, ali je dao prejak for, pa je Maršal stigao da interveniše. Tom prilikom došlo je do žestokog sudara, pa je obojici morala da bude ukazana lekarska pomoć.

Potom je pokušao i Perišić, ali se Maršal još jednom isprečio.

Odličnu priliku Škoti su imali u 58. minutu kada je Stjuart Armstrong nedovoljno dobro zahvatio centaršut Megina.

Videlo se da Škoti dosta slabije igraju drugo poluvreme, a kazna je stigla od kapitena Hrvatske reprezentacije. Luka Modrić je elegantno, desnom spoljnom, uputio šut sa nekih 17 metara u gornji levi ugao Maršala. Klasa. Za novi muk u Glazgovu, gde su, prema pravilima UEFA-e, nominalni domaćini bili Hrvati.

Trudili su se Škoti da ponovo izjednače, ali za prolaz su im bila potrebna dva gola. Tek što su se malo više otvorili, već je bilo 3:1.

Perišić je sjajno reagovao na šut Modrića. Kada je bilo najvažnije, kao po običaju, povukli su Modrić i Perišić. Za drugo mesto i direktan prolaz u nokaut fazu.