„Snaga svake zajednice leži u udruženim, aktivnim, solidarnim i kreativnim građanima i građankama koji deluju u korist svojih zajednica. Lokalne fondacije su se pokazale kao velika pokretačka snaga, jer mobilišu i inspirišu građane da se udruže u rešavanju pitanja koja podižu nivo kvaliteta njihovog života. One grade mostove poverenja među ljudima i podstiču ih da preuzmu inicijativu i pokrenu aktivnosti koje dovode do pozitivnih promena”, izjavila je Marija Mitrović, direktorka za filantropiju i partnerstva u Trag fondaciji.

  • Trag fondacija je nedavno organizovala Nacionalnu konferenciju o filantropiji. Koji su najvažniji zaključci te konferencije?

Ovogodišnja konferencija o filantropiji organizovana je u okviru programa podrške osnivanju i radu lokalnih fondacija u Srbiji, koji Trag sprovodi već tri godine, a finansira Fondacija Čarls Stjuart Mot. U fokusu konferencije su se tako našli novi akteri rastuće filantropske zajednice – novoosnovane lokalne fondacije i inicijativne grupe koje predano rade na tome da steknu sve preduslove za registraciju i samostalni rad. Ove grupe ljudi su u prethodnom periodu uspešno povezale građane iz različitih sfera života u svojim zajednicama, motivisale ih da se angažuju, postale prepoznate u svom okruženju kao svojevrsno mesto susreta i centar prikupljanja lokalnih materijalnih i nematerijalnih resursa, koje su iskoristile da što adekvatnije odgovore na potrebe u svom okruženju i na taj način doprinesu promenama koje vode stvaranju boljeg društva za sve nas. Lokalne fondacije su širom Evrope odigrale važnu ulogu i u kriznim periodima, poput pandemije kovida 19, kada su iskoristile svoje filantropske resurse da brzo i adekvatno adresiraju lokalne i urgentne potrebe. Zaključeno je da, osim što predstavljaju novu snagu na lokalu, ove fondacije ujedno predstavljaju i ključ za unapređenje života u zajednicama.

Tokom ovog događaja, osim priča o njihovom razvojnom putu, uspesima i izazovima sa kojima su se susretali i uticaju na razvoj zajednice koji su postigli, razgovarali smo o motivaciji korporativnog sektora za ulaganje u zajednicu i za zajednicu, ulaganju u nove teme poput osnaživanja žena i zajedno pogledali u budućnost filantropije u našoj zemlji. Građani su u prethodnom periodu pokazali da poseduju visok stepen odgovornosti i osećaja za javni interes, što predstavlja dobru osnovu za dalji razvoj filantropije kod nas.

  • Koliko je do sada osnovano lokalnih fondacija u Srbiji i u kojim oblastima se one najviše angažuju?

Putem programa “Fondacija našeg kraja – zajednica se pita!” osnovane su tri lokalne fondacije u Nišu, Pančevu i Staroj Pazovi. One su, uz podršku Trag fondacije, obezbedile novčana sredstva od pojedinaca i kompanija za svoj fond podrške malim inicijativama u svojim zajednicama, uspostavile upravne odbore i strateški isplanirale dalji rast i razvoj kao samostalne fondacije. Nakon drugog konkursa u Srbiji, u planu je da se po istom modelu osnuju i fondacije u Smederevu, Zrenjaninu i Rasinskom okrugu. Isti program je aktivan i u Bosni i Hercegovini, gde su tri grupe na zadatku osnivanja lokalne fondacije, koja pruža priliku građanima da udruženo reše zajedničke probleme, a donatorima da zajedničkim snagama podrže baš one oblasti koje smatraju važnim.

Lokalne fondacije nisu tematski određene, već podržavaju inicijative iz različitih oblasti koje građani vide kao važne, bilo da su u pitanju kulturni, sportski ili obrazovni sadržaji, inicijative okrenute poboljšanju infrastrukture ili životne sredine, revitalizaciji javnih prostora ili građanskom aktivizmu. Kroz osam poziva za podršku u ova tri grada, fondacije su do sada podržale najviše projekata iz oblasti obrazovanja, kulture i uređenja javnih prostora. Nakon njih, slede aktivnosti koje podrazumevaju nauku i obrazovanje, te rekreaciju i amaterski sport. U prethodnih 18 meseci podržano je ukupno 67 različitih inicijativa u iznosu od preko sedam miliona dinara.

  • Koliko je važan građanski aktivizam za razvoj lokalnih zajednica?

Snaga svake zajednice leži u udruženim, aktivnim, solidarnim i kreativnim građanima i građankama koji deluju u korist svojih zajednica. Iskustvo Trag fondacije, koja podržava građanski aktivizam od 1999. godine, pokazalo je da u svakoj zajednici postoji određeni stepen lokalnog aktivizma koji – bilo da se odvija na nivou zgrade, komšiluka ili opštine – doprinosi razvoju društva u neposrednom okruženju. Ovakve inicijative grade poverenje i građanima vraćaju osećaj da mogu da utiču na pozitivne promene u svojoj zajednici i obezbede njen napredak.

Između ostalog, i lokalne fondacije su se pokazale kao velika pokretačka snaga zajednice, jer mobilišu, inspirišu i osnažuju građane da se udruže i zajedničkim snagama reše pitanja koja podižu nivo kvaliteta života za svakoga od njih. U tom smislu, one grade mostove poverenja među ljudima i podstiču ih da preuzmu inicijativu i da se okupe oko pozitivnih promena. One takođe obezbeđuju da se rezultati tih inicijativa održe na duži rok.

  • Koji su najefikasniji načini za osnaživanje žena u manjim sredinama?

Osnaživanje žena je tema kojoj se, iako je sve prisutnija u javnosti, i dalje tek stidljivo supstancijalno pridaje pažnja, i kada su u pitanju finansijski i drugi vidovi davanja ženskim inicijativama, i kada je u pitanju ciljana i efikasna podrška sa vidljivim i dugoročnim efektima u zajednici. U proteklim godinama, izuzetno vrednim su se pokazale prilike za umrežavanje i razmenu iskustava žena iz manjih i većih zajednica, tokom kojih su one mogle prepoznati da se suočavaju sa istim ili sličnim problemima, iz primera naučiti šta su uspešne prakse i prekopirati delotvorne načine za njihovo rešavanje u svom neposrednom okruženju. I dalje nas duboko patrijarhalno društvo u kome živimo, koje je posebno snažno u manjim sredinama, navodi na pomisao da je od posebne važnosti raditi na kontinuiranom ekonomskom osnaživanju stanovnica tih zajednica i njihovom informisanju i podsećanju na prava kojih se često nehotice odriču u korist muških članova zajednice, poput prava na nasleđivanje. Pravovremeno informisanje, razmena primera dobre prakse i podsticanje ekonomske nezavisnosti predstavljaju dobru polaznu osnovu i ciljanu intervenciju za unapređenje položaja žena u manjim mestima širom Srbije.

  • Šta će najviše uticati na razvoj filantropije u budućnosti?

Napredak Srbije na Svetskom indeksu davanja i rezultati istraživanja o stanju dobročinstva u našoj zemlji potvrđuju da je solidarnost i empatija naših sugrađana neupitna i sve izraženija. Beležimo porast davanja za opšte dobro u poređenju sa periodom pre pandemije kovida 19, te rast poverenja donatora u civilni sektor i povećano davanje za neprofitne organizacije, što nam govori da građani i kompanije sve više prepoznaju značaj i ulogu organizacija civilnog društva u filantropskom ekosistemu. Ove organizacije umeju da prepoznaju potrebe na terenu i da na njih adekvatno reaguju, pa nas ovaj porast poverenja i davanja svakako raduje i hrabri. Ipak, i pored stalnog napretka, prostor za unapređenje filantropije u našoj zemlji svakako postoji. U narednom periodu će se pokazati dragocenim prisustvo i delovanje lokalnih fondacija – novih činilaca filantropske infrastrukture, koje će nastaviti da inspirišu građane na akciju i da podržavaju njihove komšijske inicijative. Verujemo da ćemo sve češće svedočiti primerima strateške i razvojne podrške, a radovali bismo se i zabeleženom rastu interesovanja i podrške temama poput nauke, kulture i umetnosti, rodne ravnopravnosti i ljudskih prava, koje su do sada bile nezasluženo izvan fokusa većine filantropskih akcija. Ekonomski izazovna vremena u kojima živimo, kao i rastući rizik sve većeg broja članova našeg društva od siromaštva, verovatno će dovesti do toga da građani osveste činjenicu da filantropsku podršku ne čini samo finansijski doprinos, te da na potrebe mogu odgovoriti i direktnim učešćem, poklanjanjem vlastitog vremena i ekspertize. Građani će u većoj meri ovladati i prednostima onlajn doniranja, češće participirati u kampanjama grupnog finansiranja ili se opredeljivati za ponovljeno doniranje kroz korišćenje opcija trajnih naloga. Na kraju, ali ne najmanje važno, važan motivator donatorima predstavljaju i poreske olakšice, a Trag fondacija i Srpski filantropski forum će nastaviti da zagovaraju za stvaranje povoljnijeg okvira za davanja poput ukidanja PDV-a na donacije hrane pred istekom roka trajanja ili poreskih olakšica za davanja pojedinaca.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.