Sve je počelo 1989. godine, kada se razdragana gomila popela na Berlinski zid, koji je odjednom izgubio sav smisao. Komunistički režimi počeli su da se urušavaju, od Poljske do Bugarske. Nekada autokratske države sada su organizovale slobodne izbore, sovjetska zastava nestala je sa Kremlja… Hladni rat ušao je u završnicu na neočekivan način: vreme je bilo za optimizam i veru u to da će budućnost doneti veći prosperitet.

Građani zemalja Istočnog bloka divili su se dolasku demokratije, ukidanju ograničenja na kretanje, kraju sveprisutnog nadzora i maltretiranja u ime bezbednosti. Slobodno tržište trebalo je da zameni zastarele državne kompanije i otpočne eru privrednog rasta. Uskoro će uslediti doba masovne potrošnje, kojoj su se nadali narodi iscrpljeni nestašicama i stajanjem u redovima. Naravno, uništavanje planske ekonomije okončaće i garanciju zaposlenja. To će odzvoniti kraj društva koje je pružalo socijalnu sigurnosnu mrežu namenjenu pokrivanju osnovnih potreba svih. Ipak, građanima je obećano da će sve biti u redu. Nemački kancelar Helmut Kol je 1. jula 1990. godine obećao putem televizijskog obraćanja: „Niko neće biti u lošijoj situaciji nego pre, a mnogi će biti u boljoj.“

Stvari se, međutim, nisu odvijale po planu. U većini bivših socijalističkih zemalja, nakon kolapsa SSSR usledio je duži i dublji ekonomski pad od Velike depresije iz 1930-ih godina. Taj preokret razorio je živote 420 miliona ljudi, odnosno 9% svetske populacije. U 27 postkomunističkih zemalja koje smo proučavali zajedno s Majklom A. Orenstejnom, 47% stanovništva palo je ispod granice siromaštva, koju je za taj region postavila Svetska banka (5,50 dolara dnevno), tokom deset godina nakon prelaska na kapitalizam.

U proseku za centimetar niži

Ovaj slom ostavio je tragove i na telima ljudi. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) ustanovila je 2017. godine da su deca rođena početkom 1990-ih bila u proseku niža za jedan centimetar u (…)

PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 2.500 DINARA.

ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.

ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.