Savezni sudija privremeno je zaustavio zabranu administracije Donalda Trampa kojom se Harvard univerzitetu onemogućava upis stranih studenata, prenosi CNN.

Sudija Okružnog suda SAD Alison Barouz donela je odluku samo nekoliko sati nakon što je najstariji i najbogatiji američki univerzitet u petak podneo tužbu. Harvard je tvrdio da je povlačenje njegove akreditacije u okviru Programa za studente i razmenu (SEVP) „očigledna odmazda“ zbog njegovog odbijanja da prihvati ideološki obojene zahteve vlade.

Barouz, koja već razmatra i drugu tužbu Harvarda protiv zamrzavanja 2,65 milijardi dolara saveznog finansiranja, sada razmatra i novi slučaj.

U najnovijoj tužbi, Harvard tvrdi da je odluka iz četvrtka da se univerzitet izbaci iz SEVP sistema Ministarstva unutrašnje bezbednosti nelegalna.

„Ovo je najnoviji čin vlade u jasnoj odmazdi jer je Harvard iskoristio pravo na slobodu govora i odbio da prihvati zahteve da vlada kontroliše upravljanje univerzitetom, njegov nastavni plan i ideologiju profesora i studenata“, navodi se u tužbi.

Barouz, koju je imenovao bivši predsednik Obama, navela je u odluci da je Harvard dokazao da bi pretrpeo „neposrednu i nenadoknadivu štetu“ ako bi vlada uspela da opozove njegovu akreditaciju pre nego što sud razmotri slučaj.

Virtuelno ročište zakazano je za utorak, dok će u četvrtak sudija odlučivati o privremenoj zabrani – meru koja bi sprečila sprovođenje odluke administracije dok se ne donese konačna presuda.

Ročište će se održati tokom ceremonije dodele diploma na Harvardu, dok brojni međunarodni studenti proslavljaju svoje akademske uspehe, a njihova sudbina se odlučuje svega desetak kilometara dalje – u sudnici na drugoj obali reke Čarls.

Povlačenje prava Harvardu da upisuje strane studente od strane Trampove administracije doživljeno je kao stroga kazna elitnom univerzitetu zbog odbijanja da se povinuje zahtevima Bele kuće. Pored Harvarda, i drugi univerziteti dobili su slične zahteve, kao što su dostavljanje disciplinskih dosijea studenata i obustavljanje programa jednakosti.

„Harvard više ne može da upisuje strane studente, a oni koji su već upisani moraju da se prebace na druge univerzitete ili gube svoj pravni status“, saopštilo je Ministarstvo unutrašnje bezbednosti.

„Vlada pokušava da jednim potezom izbriše četvrtinu studentskog tela Harvarda“, navodi se u tužbi univerziteta.

Predsednik Harvarda, Alan Garber, obećao je da će univerzitet stati u odbranu svojih međunarodnih studenata.

„Vi ste naši prijatelji i kolege, naši mentori i saradnici u radu ove velike institucije“, rekao je u petak. „Zahvaljujući vama znamo više, razumemo bolje, i naša zemlja i svet su prosvetljeniji i otporniji. Podržaćemo vas dok činimo sve da Harvard ostane otvoren za ceo svet.“

Nova tužba podneta je protiv Ministarstava unutrašnje bezbednosti, pravde i spoljnih poslova, kao i protiv sekretarke za unutrašnju bezbednost Kristi Noem, glavne tužiteljke Pam Bondi i državnog sekretara Marka Rubija.

„Ova tužba pokušava da potkopa ustavne ovlašćenja predsednika iz člana II. Pravo upisa stranih studenata nije garantovano, već je privilegija, i mnogi univerziteti je koriste da povećaju svoje milijarde vredne fondove“, rekla je Tricija Maklaflin, pomoćnica sekretara za javne poslove pri Ministarstvu unutrašnje bezbednosti.

„Trampova administracija je posvećena vraćanju razuma u sistem studentskih viza. Niti ova, niti bilo koja druga tužba neće promeniti tu činjenicu. Imamo zakon, činjenice i zdrav razum na našoj strani.“

Šok i zabrinutost među studentima i osobljem

Mnogi studenti i zaposleni na Harvardu bili su zatečeni ovom odlukom, koja je hiljade međunarodnih studenata ostavila u neizvesnosti i tuzi zbog mogućeg prekida veze s univerzitetom za koji su se mnogi od njih borili godinama da bi ga upisali.

„Ovo je ucena“, rekao je Leri Samers, bivši ministar finansija u administraciji Bila Klintona. „Ovo je osveta u kojoj se koristi moć države zbog političkog neslaganja sa Harvardom.“

Džared, osamnaestogodišnjak sa Novog Zelanda, rekao je za CNN da mu je „srce potonulo“ kada je saznao da možda neće moći da započne studije sociologije na Harvardu na jesen.

„Za mene je to, ako ne najbolji, onda svakako jedan od najboljih univerziteta na svetu“, rekao je Džared. U martu, kada je primljen, to je bio „poseban trenutak“ za njega i njegovu porodicu.

Bio je u procesu podnošenja zahteva za studentsku vizu i pripremao se za preseljenje u Boston, udaljen oko 14.000 kilometara, kada je stigla vest o zabrani.

„Nema svrhe da se previše uzrujavam zbog stvari koje ne mogu da kontrolišem. Fokusiran sam na ono što mogu da uradim“, rekao je.

Postojeći međunarodni studenti takođe su suočeni s neizvesnom budućnošću. Karl Molden, student treće godine iz Austrije, rekao je da je u inostranstvu i da je u strahu da mu neće biti dozvoljen povratak na kampus. Studenti, kaže, međusobno razmenjuju zabrinute poruke.

„Mnogi od nas su ceo život radili da bi došli na univerzitet poput Harvarda, a sada moramo da čekamo i vidimo da li ćemo morati da se prebacimo i da se suočimo s problemima oko viza“, rekao je Molden.

Dodaje da se strani studenti koriste kao „lopta u ovoj većoj borbi između demokratije i autoritarizma“.

„Dolazim iz Austrije i prilično sam upoznat s autoritarnim metodama i načinima na koje autoritarci mogu da unište demokratiju“, rekao je. „Ono što poslednjih meseci vidim u SAD-u, veoma me podseća na to.“

Neki profesori strahuju da bi izbacivanje stranih studenata ozbiljno oslabilo kako akademsku snagu Harvarda, tako i celokupnu američku akademsku zajednicu.

Profesor ekonomije na Harvardu i bivši zvaničnik Obamine administracije Džejson Furman rekao je da je ova mera „užasna na svakom nivou“.

„Nemoguće je zamisliti Harvard bez neverovatnih međunarodnih studenata. Oni su od ogromne koristi za sve nas, za inovacije i za SAD u celini“, rekao je Furman. „Visoko obrazovanje je jedan od najvećih američkih ‘izvoznih proizvoda’ i ključni izvor naše ‘meke moći’. Nadam se da će se ovo brzo zaustaviti pre nego što nanese još veću štetu.“

Drugi profesor, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da strahuje da će „mnoge laboratorije ostati prazne“ ako se odluka sprovede.

Australijski ambasador u SAD Kevin Rad rekao je da će ova odluka „jako pogoditi mnoge australijske studente na Harvardu“ i da im ambasada pruža konzularnu pomoć dok pažljivo prate situaciju.

Harvardska sekcija Američkog udruženja univerzitetskih profesora oštro je osudila odluku administracije.

„Oštro osuđujemo neustavni napad Trampove administracije na naše međunarodne studente“, stoji u njihovom saopštenju. „Ova odluka predstavlja nastavak terorisanja međunarodnih studenata i akademika u SAD.“

U petak je predsednik Harvarda još jednom podvukao važnost stranih studenata za univerzitet.

„Za sve međunarodne studente i akademike pogođene današnjom odlukom – znajte da ste vitalni deo naše zajednice“, rekao je Garber. „Vi ste naši prijatelji i kolege, naši saradnici i mentori u radu ove velike institucije.“

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.