
Predsednik Donald Tramp pozvao je rukovodioce nekih od najvećih američkih kompanija da mu se pridruže na putovanju u Kinu ove nedelje, naveo je neimenovani zvaničnik Bele kuće.
Pozivnice su, prema pisanju CNBC, dobili generalni direktor kompanije Tesla Ilon Mask, direktor Apple Tim Kuk, direktor Blekroka Lari Fink i direktor Boinga Keli Ortberg.
Ko je još na Trampovoj listi?
Prema rečima zvaničnika, koji je želeo da ostane anoniman jer lista još uvek nije zvanično objavljena, očekuje se da se Trampovoj delegaciji u razgovorima sa kineskim predsednikom Si Đinpingom pridruže i Stiven Švarcman iz kompanije Blackstone, Brajan Sajks iz Cargill-a kao i Džejn Frejzer iz Sitigrupa.
Tu su i Džim Anderson iz Coherent-a, H. Lorens Kalp mlađi iz GE Aerospace-a, Dejvid Solomon iz Goldman Sachs-a, Džejkob Tajsen iz kompanije Illumina, Majkl Mibah iz Mastercard-a, izvršna direktorka u kompaniji Meta Platforms Dina Pauel Mekormik, Sandžaj Mehrotra iz kompanije Micron Technology, Kristijano Amon iz Qualcomm-a i Rajan Mekinerni iz kompanije Visa.
Portparol kompanije Cisco izjavio je da je generalni direktor Čak Robins takođe dobio poziv Bele kuće, ali da nije u mogućnosti da prisustvuje putovanju zbog ranije zakazanog termina za objavljivanje kvartalnih finansijskih rezultata kompanije.
zašto nema direktora Nvidia, Diznija ili Alfabeta?
Primetno je odsustvo generalnog direktora kompanije Nvidia Džensena Huanga, koji je prošle nedelje u intervjuu za CNBC izjavio da bi trebalo dopustiti predsedniku da saopšti šta god odluči da saopšti, ističući da bi mu bila velika čast da predstavlja Sjedinjene Države ukoliko dobije poziv.
General Motors, Disney i Alphabet su takođe kompanije sa interesima u Kini koje Bela kuća nije navela na spisku onih čiji se rukovodioci očekuju na putovanju.
U petak je Džejn Frejzer iz Citigroup-a naglasila važnost ovog susreta, navodeći da je veoma bitno videti angažman između dve ekonomske supersile i da je svima neophodno da se takav dijalog odvija, podseća CNBC.
Ciljevi samita i ključne teme razgovora
Najpoznatiji američki biznismeni će pratiti Trampa na putovanju za koje je predsednik SAD izjavio da se nada da će rezultirati nizom poslovnih ugovora i sporazuma o kupovini sa Pekingom.
Očekuje se da će dnevni red samita obuhvatiti ključne teme kao što su trgovina, veštačka inteligencija, kontrola izvoza, pitanje Tajvana i rat u Iranu, pri čemu obe strane ulaze u ove razgovore nakon višenedeljnih eskalacija tenzija.






