
Rano otkrivanje raka prostate i dalje predstavlja veliki klinički izazov zbog nedostatka pouzdanih biomarkera, iako je bolest u ranoj fazi vrlo uspešno izlečiva.
Prema pisanju portala Medical News Today, sada su naučnici identifikovali novi skup biomarkera u urinu koji mogu precizno otkriti i prisustvo i ozbiljnost raka prostate.
Studija kombinuje veštačku inteligenciju sa detaljnom genetskom analizom i mogla bi da ponudi alternativu postojećem PSA testiranju.
ŠTA JE RAK PROSTATE?
Rak prostate je jedan od najčešće dijagnostikovanih karcinoma kod muškaraca, ali je često vrlo uspešno izlečiv ako se otkrije na vreme. Nastaje u prostati, žlezdi koja se nalazi između bešike i penisa.
Iako tačan uzrok bolesti nije poznat, rizik od njenog razvoja raste s godinama.
Jedan od glavnih razloga zašto je rano otkrivanje teško jeste nedostatak pouzdanih biomarkera koji bi tačno ukazali na početak bolesti.
Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Cancer Research, ukazuje da se rak prostate u ranoj fazi može otkriti jednostavnim testom urina.
AI I ANALIZA AKTIVNOSTI GENA IDENTIFIKUJU BIOMARKERE RAKA
Istraživači su napravili digitalne modele raka prostate analizom aktivnosti iRNK (informacione RNK) svih ljudskih gena u hiljadama pojedinačnih ćelija tumora, pri čemu su svaka ćelija i uzorak bili klasifikovani prema stepenu maligniteta i lokaciji karcinoma.
Koristeći veštačku inteligenciju, proučavali su ove modele kako bi identifikovali proteine koji bi mogli da posluže kao potencijalni biomarkeri.
Nakon toga, ovi biomarkeri su testirani na uzorcima krvi, tkiva prostate i urina gotovo 2.000 pacijenata.
Glavni autor studije, Martin Smelik, objasnio je najvažnije nalaze za Medical News Today:
„Ključno otkriće ovog rada jeste da se rak prostate može efikasno otkriti analizom izraženosti kandidovanih biomarkera u urinu“, naveo je Smelik.
ALTERNATIVA PSA TESTIRANJU
Određeni skup biomarkera prisutnih u urinu pokazao je veliki potencijal za otkrivanje i prisustva i težine raka prostate, sa većom preciznošću od PSA testa, koji je trenutno standardni krvni test.
PSA test je jednostavan test krvi koji meri nivo proteina zvanog prostata-specifični antigen, koji proizvodi prostata.
Povišen nivo PSA može biti znak raka prostate, ali takođe može biti uzrokovan i drugim stanjima, poput uvećane ili upaljene prostate.
NEOPHODNA VELIKA KLINIČKA ISPITIVANJA DA SE NALAZI POTVRDE
Već postoje planovi za sprovođenje velikih kliničkih ispitivanja kako bi se dodatno potvrdili dobijeni rezultati.
Takođe, u toku su razgovori o uključivanju ovih novih biomarkera u nacionalnu studiju o raku prostate u Ujedinjenom Kraljevstvu, kako bi se ubrzalo testiranje i primena u praksi.
Ovaj napredak takođe može pomoći u smanjenju broja nepotrebnih biopsija kod muškaraca koji nemaju ovu bolest.
Milan Šet, dr med., sa četvorostruko sertifikovan u oblasti interne medicine, hematologije, onkologije i palijativne nege, koji nije bio uključen u ovu studiju, rekao je da je ovo impresivna studija koja koristi veštačku inteligenciju za pronalaženje alternativnih metoda i biomarkera za dijagnostikovanje raka prostate.
„Rana dijagnoza i lečenje su ključni za prevenciju ovih komplikacija. Međutim, trenutne metode dijagnostikovanja raka prostate koriste nelagodne i invazivne pristupe koje može obaviti samo urolog“, navodi Šet.
Prema njegovim rečima, ovi biomarkeri u urinu su pokazali izuzetnu dijagnostičku preciznost.
„Sposobni da razlikujemo ne samo kancerogene od nekancerogenih stanja, već i da označimo ozbiljnost bolesti“, kaže Šet.
TEST DELOTVORAN I U SKRININGU RAKA PROSTATE
S objašnjava da ovo otkriće može poslužiti i kao precizniji mehanizam za skrining „jednostavno kroz test urina“.
Ramkišen Narajanan, dr med., sertifikovani urolog i onkolog, saglasio se, rekavši da „ova studija predstavlja uzbudljivo područje istraživanja“.
„Što se tiče raka prostate, dugo kasnimo sa dodatnim biomarkerima koji mogu da otkriju rak prostate i prate njegov napredak“, izjavio je Narajanan.
Narajanan je istakao da „autori studije napominju da bi urin mogao biti odlična metoda za pronalaženje pouzdanih biomarkera zbog koncepta ‘lokalnih tečnosti’ u blizini raka“.
„Prostorna transkriptomika je, nažalost, vrlo skupa; stoga bi globalni saradnički pristup (kao što je program Cancer Genome Atlas) bio najkorisniji za javnost“, zaključio je Narajanan.