Slobodno se može reći da stariji muškarci vladaju svetom. Oni su na čelu Turske, Kine, Rusije, Indije, Izraela, Brazila i Sjedinjenih država, piše DW.

Najmlađi je Redžep Tajp Erdogan koji je u februaru napunio samo 69 godina. A slede: Si Đinping (70), Vladimir Putin (70), Narendra Modi (72) Benjamin Netanjahu (73) i Lula da Silva (77). Najstariji je Džozef Bajden (80) koji je bio najstariji predsednik prilikom useljavanja u Belu kuću. Mnogi su ostali bez reči kada je Bajden pre nekoliko nedelja najavio da će se kandidovati i za sledeće predsedničke izbore. Ako pobedi, i ako to doživi fizički i politički – na kraju mandata bi imao 86 godina – kao sada papa.

Pritom se postavlja pitanje koliko su ovi političari u fizičkom i, što je još važnije, mentalnom smislu sposbni za obavljenje tako važne funkcije. Ne treba izgubiti iz vida da mnogi od njih odlaze na odmor sa čuvenim koferom za lansiranje nuklearnog oružja. Dijagnoze na daljinu je nezahvalno donositi, ali ipak uz pomoć nekih indikatora moguće je donekle proceniti njihovu sposobnost.

Privatni lekari, treneri kuvari…

Visok socijalni status i odlična zdravstvena nega doveli su do toga da danas ima znatno više ljudi starijih od 70 godina koji su potpuno zdravi i sposobni nego pre 20 ili 30 godina.

„Dobro obrazovani muškarci danas žive duže zbog fizičke aktivnosti i medicinske prevencije i potpuno su fizički i psihički sposobni za složene svakodnevne zadatke“, kaže Frank Zomer, predsednik Nemačkog društva za zdravlje muškarca.

No, ne mora se reći da vrhunski političari sa svojim lekarima specijalistima, privatnim trenerima i kuvarima su mnogo bolje opremljeni od normalnih građana. „Malo je onih koji to sebi mogu da priušte“, kaže Somer.

Prema podacima Instituta Robert Koh, skoro svaki drugi muškarac u Nemačkoj između 65 i 74 godine pati od visokog krvnog pritiska, a svaki četvrti od artroze. Problemi se povećavaju sa godinama. Svaki treći muškarac od 70 do 80 godina ima probleme sa sluhom, a dalji problem je neizbežno smanjenje mišićne mase.

„Najkasnije od 70. rođendana počinje drastično smanjenje mišićne mase i snage“, kaže Ingo Frobeze sa Univerziteta za sport u Kelnu. Razlog je smanjena fizička aktivnost, izuzeci su oni retki muškarci – koji redovno vežbaju.

Hronološka i biološka starost

U svakom slučaju, kako kažu stručnjaci, velike su razlike u hronološkoj i stvarnoj starosti.

„Imate 75-godišnjaka koji ide na tenis tri puta nedeljno, ponovo studiraju ali i 70-godišnjaka koji ne može da ide bez šetalice ili ne može da se seti imena unuka“, kaže Bernd Klajn-Gunk, predsednik Nemačkog udruženja za medicinu protiv starenja.

Kaže da je za obavljanje posla biološka starost daleko važnija od hronološke starosti, a kritikuje paušalne procene sposobnosti ovog ili onog političara – samo na osnovu njegovih hronoloških godina.

„To je već oblik diskriminacije“, kaže Klajn-Gunk.

Za procenu stanja je važna i činjenica šta čovek radi u starosti. Ako je to nešto što mu pričinjava zadovoljstvo i ispunjava ga, onda to može pozitivno uticati na sveukupno psihofizičko zdravlje. Mnogi su čuli priče o čilim 65-godišnjacima koji su odmah posle penzionisanja „uvenuli“. Iznenadni prestanak aktivnosti može imati veoma negativan efekat na čoveka.

Političari su posebna bića

Psiholog Hans-Verner Val, šef istraživačkog projekta o starenju na Univerzitetu u Hajdelbergu, smatra da su političari ionako posebna kategorija.

„Ovde imamo neku vrstu super-selekcije. Ostaju samo oni koji su najizdržljiviji i nemaju mnogo zajedničkog sa predstavnicima iste vrste. To nisu obični pojedinci“, kaže Val.

On kaže da iskusni političari imaju neku vrstu rutine i sigurnosti koja im omogućava da štede energiju i zasnovana je na bogatom iskustvu.

Ali starost i moć imaju, naravno, negativnu stranu medalje. Kod starijih generacija postoji svojevrsno nepoverenje prema mlađim ljudima, što nepovoljno za obavljanje političkih funkcija. A godine i godine vlasti dovode do druge opasnosti: precenjivanja sopstvenih sposobnosti. Ono što svakako ne funkcioniše kod starijih političara – je brzo donošenje odluka i rad pod stresom. Ali ni to nije razlog za „otpisivanje“ političara starijih od 70 godina, kažu stručnjaci.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.