Fudbaleri Švajcarske pobedili su reprezentaciju Turske rezultatom 3:1, u trećem i poslednjem kolu Grupe A na Evropskom prvenstvu, u utakmici koja je odigrana u Bakuu.

Strelci za Švajcarsku su bili Haris Seferović u 6. i Đerdan Šaćiri u 26, te 68. minutu, dok je Irfan Kaveči bio precizan za Tursku u 62. minutu utakmice.

Švajcarska je morala da bude baš ubedljiva protiv Turske kako bi Vels istisla sa drugog mesta, a morala je i da prati rezultate na stadionu „Olimpiko“, gde su Italija i Vels igrali utakmicu. I Turska je imala minimalne šanse za prolaz, kao potencijalno jedna od najboljih trećeplasiranih reprezentacija.

Naposletku, Švajcarska i pored pobede nije uspela da završi na drugom mestu, ali će vervoatno završiti među najbolje plasiranim trećeplasiranim reprezentacijama.

Međutim, vrlo brzo je postalo jasno ko će se u ovom meču naigrati fudbala. Odlučni Švajcarci su poveli već na startu utkamice, a strelac je bio Seferović, koji je tanije u toku prvenstva bio meta mnogih kritika zbog silnih promašenih šansi. U izuzetno važnom trenutku, uspeo je da se iskupi izuzetno preciznim udarcem van šesnaesterca.

Nastavili su Švajcarci da opsedaju gol Turske i već na sredini prvog poluvremena stigli do novog pogotka. Lep gol je postigao vezista Liverpula Đerdan Šačiri. Zategao je i uputio šut sa nekih 18 metara u gornji ugao Ugurdžana Čakira. U tom trenutku im rezultat iz Rima nije odgovarao. Vels je i dalje odolevao napadima Italijana.

Sa druge strane, imala je i Turska nekoliko solidnih prilika da izjednači ili smanji prednost „Sajdžija“. Ipak, izostala je realizacija

Ili je briljirao Jan Zomer. Golman Borusije iz Menhegladbaha sjajnim paradama sprečila je izabranike Šenola Guneša da postignu gol.

Mert Muldur je pred kraj poluvremena bio u izvanrednoj prilici da asisitira saigračima nakon sprinta od šezdeset metara, ali se odlučio za šut. Vrlo lak posao za raspoloženog golmana švajcarske reprezentacije.

Iako, je Italija vodila u Rimu, što je Švajcarcima svakako više odgovoralao, Vels je na poluvremenu i dalje imao bolju gol razliku – 3:2, u odnosu na direktnog konkurenta u borbi za drugo mesto, reprezentacije Švajcarske, koja je u tom trenutuku imala skor 3:4.

Upravo zbog toga, jureći što bolju gol razliku, Švajcarci su bolje otvorili i drugo poluvreme. Ipak, nije se najbolje snašao Stiven Cuber.

Imao je dosta posla golman Turske, pa je posle još odbio još jedan pokušaj Cubera, a potom i šut Brila Emboloa.

Nedugo potom neprecizan je bio i, danas, inspirisani Seferović, u gotovo preslikanoj situaciji kao kod prvog gola. A onda je usledio hladan tuš u režiji Kavečija i Turci su smanjili prednost.

Međutim, kao da je taj gol dodatno razljutio izabranike Vladimir Petkovića koji su još silnije krenuli na sve ili ništa. Ubrzo je stigla nagrada, Šaćiri je iskoristio ruke u poslednjoj liniji Turske i postigoa drugi gol na meču.

U Bakuu je do 73. minuta viđeno čak 33 šuta ka golu – 19 su uputili Švajcarci, 14 Turci, a udaraca u okvir bilo je ukupno 15.

Nastavili su Švajcarci sa napdima, dudbaler Arsenala Granit Džaka je izveo slobodan udarac sa kapice šesnaesterca i pogodio stativu, nakon toga sporna situacija, Švajcarci su želeli penaa, ali slovenački sudija Slavko Vinčić nije pokazao na belu tačku.

Potom je kontru u 79. minutu povukao Čengiz Under, a onda odlučio da je sam završi. Nekoliko centimetara pored gola.