Fudbaleri Italije pobedili su reprezentaciju Velsa rezultatom 1:0 u trećem i poslednjem kolu Grupe A Evropskog prvenstva, u utakmici koja je odgiranu u Rimu, na stadionu „Olmpiko“.

Strelac za tim Italije biop je Mateo Pesina u 39. minutu.

Italijani su i ranije prebrinuli sve brige oko prolaza dominantnim pobedama protiv Turske 3:0 i Švajcarsle 3:0. Stoga je selektor Azura Roberto Manćini iu meču protiv Velsa izvršio čak osam promena u odnosu na pređašnje sastave.

Njima je i remi garantovao lidersku poziciju u grupi, dok je Velsu samo pobeda značila i prvo mesto, a remijem bi obezbedili direktan prolaz u nokaut fazu EP-a sa druge pozicije.

Naposletku je Italija završila takmičenje u grupa kao prvoplasirana, bez poraza, remija i primljenog gola. Velšani su obezbedili drugu poziciju zbgo bolje gol razlike u odnosu na Švajcarsku.

Iako su Italijani imali nekoliko solidnih šansi, Velšani su veći deo prvog poluvremena uspešno odolevali. Međutim, nakon uigrana akcija iz prekida, Marko Verati je kratko prosledio loptu u kazneni prostor, a fudbaler Atalante Mateo Pesina je bio najsnaližljiviji, presekao putanju lopte, i postigao gol za vođstvo Italije.

Već u narednom napadu Italijani i Pesina su mogli do novog gola. Uklizao je strelac vodećeg gola u kaznenom prostoru rivala, zahtavio loptu taman toliko da ona krene ka golu, ali je završila sa spoljne strane stative.

Vels je na poluvremenu i dalje imao bolju gol razliku – 3:2, u odnosu na direktnog konkurenta u borbi za drugo mesto, reprezentacije Švajcarske, koja je u tom trenutu imala skoe 3:4.

Kako su u međusebnom duelu Vels i Švajcarska remizirali 1:1, gol-razlika i broj postignutih goloba igrala je veliku ulogu u konačnom zbiru Grupe A.

U nastavku, prvi prelomni trenutak meča dogodio se u 55. minutu kada je Itan Ampadu, po proceni rumunskog sudije Ovidijea Hacegana, zaslužio crveni karton. Jeste igrač Čelsija, poslednje sezone na pozajmici u Šefild junajtedu, bio neoprezan prilikom starta nad Federiko Bernardeskijem, ali ostaje dilema da li je start bio za direktno isključenje. Vels u tom trenutku u nelagodnoj situaciji. Gubio je, imao igrača manje, dok je Švajcarska sa druge strane vodila protiv Turske 2:0 i u naletima opsedala gol Turske. Međutim, ubrzo su stigle i, za Velšane, malo bolje vesti iz Bakua, gde je Irfan Kaveči smanjio prednost Sajdžija. Ipak, ta radost nije dugo potrajala, jer je Švajcarska pet minuta kasnije postigla treći gol na meču.

Najbolju šansu za Velšane nije iskoristio Geret Bejl u 76. minutu utakmice.

Usledilo je potom pregrš izmena na obe strane. Rob Pejdž je sve karte bacio na napad kako bi pokušao da osigura drugu poziciju. Sa druge strane, Manćini je odmorio nekoliko igrača, a dao je šansu i Salvatoreu Siriguu, rezervnom golmanu „Azura“, da upiše minute na ovom EP. Đanluiđi Donaruma završio je grupnu fazu bez primljenog gola.