Reprezentacija Švajcarske u sjajnom meču posle boljeg izvođenja penala pobedila je Francusku 5:4 (3:3) i prvi put u istoriji plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Sa bele tačke jedini je neprecizan bio Kilijan Mbape u petoj seriji. Junak je bio golman Jan Zomer.

Ekipa Vladimira Petkovića će se 2. jula u Sankt Peterburgu u borbi za mesto u polufinalu sastati sa selekcijom Španije, koja je ranije danas posle produžetka eliminisala Hrvatsku rezultatom 5:3.

Francuska je u duel na Nacionalnom stadionu u prestonici Rumunije ušla kao veliki favorit, ali ekipa Didijea Dešana je do 55 minuta bila neprepoznatljiva.

Švajcarska je povela u 15. minutu pogotkom Harisa Seferovića na asistenciju Stivena Cubera, a ono što je još interesantnije je da je to bio jedini udarac oba tima u okvir gola u prvom poluvremenu.

Ekipa Vladimira Petkovića je u 55. minutu mogla da duplira prednost nakon što je Pavar u kaznenom prostoru faulirao Cubera, ali udarac Rikarda Rodrigesa odbranio je Igo Loris.

Usledila je ekspresna kazna… Karim Benzema se u 57. i 59. minutu upisao u strelce na asistencije Kilijana Mbapea i Antoana Grizmana za veliku radost navijača Francuske.

Galski petlovi su u tim trenucima u potpunosti dominirali, a u 75. minutu Pol Pogba je spektakularnim udarcem sa 30 metara po treći put savladao Jana Zomera i tada je činilo da je utakmica rešena.

Ipak, rezultatsku neizvesnot vratio je Seferović svojim drugim pogotkom, ponovo glavom, u 81. minutu na odlično dodavanje rezerviste Kevina Mbabua, a u poslednjem minutu Mario Gavranović je iskoristio nešto opušteniju igru Dešanove ekipe i posle asistencije Granita Džake sa 17 metara poslao loptu iza leđa Lorisa.

Prvu veliku šansu u produžecima imao je Benjamin Pavar, ali je Zomer sjajno intervenisao i sačuvao svoju mrežu.

Oba tima bila su vidno umorna, ali i opreznija, a u 110. minutu Mbape nije iskoristio odličnu šansu. Pogba ga je ‘spojio’ sa golom, međutim, Mpabe je šutirao u spoljni deo mreže.

Do kraja meča pretili su i jedni i drugi, ali osim šanse Olivijea Žirua u 119. minutu nije bilo velikih uzbuđenja, prenosi Sport klub.