Advokati Vladimir Beljanski i Srđan Hromiš iz Novog Sada i Beogradski centar za ljudska prava saopštili su da su u ponedeljak podneli predstavku Evropskom sudu za ljudska prava protiv Republike Srbije u ime dvoje studenata koji su 28. januara 2025. godine, u ranim jutarnjim satima, bili žrtve teškog fizičkog nasilja četvorice aktivista Srpske napredne strane stranke u Novom Sadu, a zbog povrede člana 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima (zabrana torture), piše N1.

Podsetimo, protiv četvorice aktivista Srpske napredne strane vođen je krivični postupak zbog sumnje da su navedenog datuma izvršili krivična dela sa elementima nasilja – nasilničko ponašanje i teška telesna povreda.

„Iako se radilo o događaju koji je značajno uznemirio javnost Srbije i bio povod za podnošenje ostavki tadašnjeg predsednika Vlade i tadašnjeg gradonačelnika Novog Sada, krivična odgovornost četvorice optuženih nije utvrđena iz razloga što su odlukama predsednika Republike, a na predlog ministra pravde, abolirani, odnosno oslobođeni od krivične odgovornosti“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da, prema dugogodišnjoj i ustaljenoj praksi Evropskog suda za ljudska prava, davanje pomilovanja okrivljenima ili osuđenima za teška kršenja ljudskih prava i nasilna krivična dela nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

„Premda su punomoćnici oštećenih studenata pre tri meseca podneli ustavne žalbe Ustavnom sudu Republike Srbije zbog pomilovanja četvorice optuženih, u predstavci koja je juče podneta Evropskom sudu za ljudska prava izneti su mnogobrojni razlozi i argumenti, u vezi sa dosadašnjom praksom Ustavnog suda, zbog kojih se ustavna žalba, u ovakvoj vrsti predmeta, ne može smatrati efikasnim pravnim sredstvom koje je neophodno iskoristiti pre obraćanja sudu u Strazburu“, naglašeno je u saopštenju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.